| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, lucrarea de licență de asistent medical generalist se baga într-un program antiplagiat?(pentru cei care fac școala postliceală sanitară)

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar, mai ales la scoala postliceala. Nu sunt chiar asa de multe programe antiplagiat in tara, iar majoritatea sunt implementate pentru tezele de doctorat.

Dar pe langa acest lucru, pentru a te asigura ca nu este nicio problema, legat de ORICE articol sau orice lucrare, eu recomand sa:
- faci un indice cu trimitere la bibilografie(exemplu [1] dupa un paragraf, iar in bibliografie o sa pui un [1] si scrii sursa). O chestie pe care o fac aceste programe, detecteaza un link din referintele tale sau din toata lucrearea si verifica daca se gaseste continut similar acolo, iar in mica parte ar trebui sa se regaseasca;
- nu trebuie scrii cuvant cu cuvant, ci inversezi fraze, adaugi cuvinte, cauti sinonime, iar totul ar trebui sa fie ok, inventeaza, dezvolta si rescrie big grin;
- nu trebuie sa te strezi pe orice lucru intrinsec sau mai bine zis... care clar nu are nevoie de o explicatie, este clar ca omul are anumite denumiri sau termeni, este clar ca omul are doua maini, deci nu trebuie facuta o indicatie asupra acestei informatii happy (ca exemplu);
- imaginile ar trebui sa faca trimitere la bibliografie, sa arati de unde sunt luate (cele care nu sunt facute de tine) (de exemplu, se poate observa in figura 1.2 [3]).

Ma gandesc ca tu acum intrebi strict despre acel program, dar nu ar trebui sa iti faci griji legat de acest aspect. De altfel, nu lua orice da la primul rezultat pe Google si de preferat, nu de pe Wikipedia. Pe langa acest lucru, poti lua din linkuri in alta limba (engleza) pe care le reformulezi tu, faci trimitere la sursa respectiva (daca este ceva ce numai acolo ar putea sa se gaseasca informatia respectiva) si cam aia este.

Multa bafta si zile cu soare sa ai! Iti tin pumnii! ^_^

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ca să n-ai emoții, fii originală in lucrare și citează ce iei cu copy-paste

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da.

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde de fiecare școala in parte. Ei decid la nivel intern.

| Catrice a răspuns:

Ii doare fix undeva pe directori că tu ai luat lucrarea altuia. Ideea e sa știi ce conține.

| Elide a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult! Dar nu o voi face eu, vreau sa o cumpăr

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Elide):

Atunci nu ar trebui sa fie probleme... cred, numai ai grija de pe la cine o cumperi.

| MagicDream a răspuns:

Daca te interesează astăzi angajeaza-te la salubritate și da cu matura pe străzi, fa altceva, nu alege o meserie unde ai în mâini sănătatea oamenilor că poți face și pușcărie pentru incompetenta, afara de faptul că ești cea mai josnică făptură daca te arunci la o meserie de care nu ești pasionata și capabilă și nu poți obține rezultate bune la o amarata de lucrare. Rușine!

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

Vai,vai ce lume rea, nici nu mă mai obosesc sa va răspund vouă, celor care aveți o minte atât de îngustă

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

Minte îngustă? Lumea rea? Vai fetița, sunt mii de cazuri de idioți de doctori ce te omoară și neglijează, e full tara de incompetenti și criminali, stai naibii acasă, fa-te manichiurista, orice altceva! Nu e o meserie pentru oameni delăsători și inconștienți!

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

Vorbești de minte îngustă tocmai tu? Ar trebui sa fie interzisa întrebarea ta, om de nimic ce ești!

| MagicDream a răspuns:

Ți-am dat report

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

E full țara de incompetenți, normal,ce te învață până la urmă țara asta,că totul se ia pe pile și pe bani,daca nu ai astea,te duci și mături pe străzi,hai sa fim serioși, poți să fii cel mai bun in orice,nu te va lua nimeni în considerare dacă nu ai bani și relații, așa că scutește-ma, interesează-te cât trebuie sa dai că sa te angajezi într-un spital și nu mai fii așa frustrata, am văzut întrebările tale, ești frustrată rău, nu mai știi cui sa te adresezi și ce să faci, că liniște nu ai, vezi ceva bun in conflictele după TPU? Că eu nu vad

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

De ce draga mea, te-a afectat atât de tare răspunsul meu? iartă mă, ce sa fac sa mă revanșez? Vrei o ciocolata?

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

Ești terminata. Daca tu alte soluții afara de bani și pile nu vezi, înseamnă că ești super redusă! Daca nu ești capabilă și crezi că doar pe pile termini ceva in domeniul asta, unui pacient ce ii vei spune când te întreabă ceva sau are nevoie urgenta de ajutorul tau până ajunge la un medic specialist? CA AI LUAT POSTUL PE BANI?! PERMITE-MI SA ITI TRANSMIT SIMPLU CA ESTI PROASTA

| MagicDream a răspuns:

Și încă ceva, întrebările mele nu au termen de comparație cu prostia din capul tău și ce vrei sa faci și nici nu sunt pe domeniul asta. Nu vad legătură, daca ai stat sa analizezi așa ceva și să te legi de cea mai mica fărâmă, înseamnă că ești și frustrata. Cel puțin eu îmi văd de munca mea și o fac bine și nu am pretenții de medic ca tine care ești atât de redusa încât nu ești în stare să iei o lucrare dar crezi că vei fi suficient de competenta sa tratezi cazuri delicate de pacienți și să îi trimiți unde trebuie. E normal sa deranjeze prostia asta de întrebare, pentru că noi toți suntem viitorii pacienți ai unor inconștienți ca tine și nu ne dorim sa ajungem pe mana unei reduse! Sper sa îți ajuți doar familia din postura aia și să sufere doar ei, daca asta e singura ta soluție. Plus că mănânci rahat cu polonicul, tara geme de posturi libere, doar că se caută oameni competenți, nu toate resursele de la postliceală care nu sunt in stare sa ia un examen dar au pretenția să facă față unei situații delicate. Mai ești și tare in gura, că vorba aia, prostul până nu e fudul, nu e prost destul

| MagicDream a răspuns:

Și nu "te învață țara că totul se ia pe bani, etc", că nu ești o primata cu IQ de 30 (cred), tu îți iei singura informația pe care o consideri corectă și faci ce e bine, daca nu ești în stare la vârsta ta sa distingi binele de rău și te orientezi după ce spun proștii la o țigară, înseamnă că nu gândești bai femeie, ești o redusă!

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

Nu mai am cum sa te caracterizez, te-ai descris tu singurica,te desfaci prea rău, pentru o persoană pe care nici macar nu o cunoști,dar așa sunt românii,ai dreacu până la moarte,și ceea ce spui tu aici,așa e, lucurile acestea se întâmplă în interiorul tău, refulările astea, ți-aș recomanda un psiholog, probabil ești singură și frustrată că nu găsești un taranush care sa te "calmeze"încearcă să mai ieși și tu pe la întâlniri,gen va luați o camera la hotel ceva, sau te duci la el acasă, și îți dispar înjurăturile după TPU, hai încearcă, că nu-i greu rolling on the floor

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

Ce frumoasă e păpușa de la avatar, așa ești și tu? Vopsită roz? bănuiesc că faci și baloane cu guma, in special roz, marș de.aici, altă treabă nu ai decât să te iei la ceartă cu ultilizatorii de pe TPU, asta înseamnă să ai o viață plictisitoare, de rahat, la fel ca tine

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

Pai ce sa zic, în viața asta mai bine stau singura o perioadă și aleg ceva bun. Cel care te are pe tine cu siguranță nu știe încă ce proasta zace în tine și ce ești pe cale sa faci și sigur te lauzi pe unde poți că ai o meserie nobila, când tu ești ultima proasta plagiatoare. Mai singura decât să am un prost langa mine cum te are pe tine partenerul tau așa proasta, inutilă și chiar încurcă-lume pe pământ. Atât sa nu te înmulțești, că o să fie nașpa și pentru viitorul copiilor noștri, nu numai pentru noi. Sper sa faci erori pe măsură încât să te sature domnu' de plagiat...dar ce zic eu "sper" așa o să și fie...Bine că te amuzi, fix atitudine de zdreanță happy

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

Măi hubba bubba, du-te și sparge semințe pe marginea șanțului, virgină proasta și frustrată

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

laughing))))) wtf laughing)) Sinceră să fiu, după comentariile astea, e mai productiv sa sparg semințe pe șanț decât să discut in zadar cu o proasta. Ce sa zic, la revedere, scursura a societății ce ești laughing

| MagicDream a răspuns (pentru Elide):

Cel puțin o realizare pe "spatele tau" sa ai și tu în viața, NU MAI ESTI VIRGINA! laughing))

| Elide a răspuns (pentru MagicDream):

Daca eram băiat nici "mimi"nu ți-aș fi fi dat, mars de-aici de distrusă