| Ayumha a întrebat:

m-am mutat de cativa ani intr-o casa batraneasca, si azi m-am urcat in pod, unde am gasit un sac plin cu sticle vechi, acolo o sticla mi-a atras atentia in mod special. avea o eticheta scrisa la masina de scris, pe care scrie: Sirop de Hemoglobina. Ciudat, nu? ce credeti ca inseamna, pentru ca hemoglobina e altceva, nu ptoi face sirop din asa ceva, decat daca esti vampir laughing in casa au trait 2 batrani, sot si sotie, am intrebat vecinii si mi-au spus ca batrana nu prea era normala, ea a murit prima, si cand a murit si batranul, au vrut sa il ingroape in acelasi cosciug cu ea, dar cadavrul ei disparuse. si in acel cosciug este decat batranul. cadavrul, ma rog ramasitele batranei nu au mai fost gasite de la inmormantarea batranului. povestea asta ma cam sperie, si mai ales sticla ciudata, cu eticheta ciudata.

7 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Bre fi serios este un soi de must http://www.farmacie-online.md/......0ml--.html Poti sa il faci si tu daca ai chef. Poti da de pomana pentru batrini ceva. Restul sunt povesti

| Ayumha explică (pentru Urzi23):

Nu este must, m-am uitat la compozitia celui de acasa si la compozitia celui de pe siteul farmaceutic. Cel de acasa contine: Extract haemat 15% 35g si excp. arom. q. s. ad. 100g ...am gasit ca extraxtul haemat este sangele. asa am gasit pe net, iar acea substanta excp... nu stiu ce este sau din ce este compusa.

| Urzi23 a răspuns (pentru Ayumha):

Fi om serios ca rid pustii de tine. Chestia aia era mai tare ca fierul haussman adus din Germania si era numai din plante si ajuta sa se refaca rapid singele in special globulele rosii.

| Gabica a răspuns:

Chiar as vrea sa existe vampiri, desi sunt slabe sanse.Intr-un fel, cartea Dracula mi s-a parut ca are si parti poasibile si nu mi s-ar parea ciudat sa fie adevarata si chiar sa existe sau sa fi existat vampiri.In plus, chiar as vrea sa fiu unul...

| KamiM a răspuns:

De fapt siropul de hemoglobian este un suc de struguri, suc de viţa-de-vie biologic activ cu extract de sâmburi de strugure care actioneaza contra aterosclerozei, diminuează riscul infarctului miocardic, ictusului cerebral, hipertensiunii arteriale şi a bolii varicoase. E denumit asa din cauza culorii sale asemanatoare sangelui. Numai cu atat te pot ajuta... nu am nici o idee despre acel cadavru.laughing

| 4fast5 a răspuns:

Da marog ciudata chestie si un pic de groaza. dar chestia cu cadavrul batranei disparut s-a intamplat de mult? apropo cum ai gasit sticla aia dupa cativa ani de cand stai acolo? e cam ciudat

| Ayumha explică (pentru 4fast5):

Cadavrul batranei a disparut in 1998, cand a murit otul ei in 1999, cadavrul sau nu mai era. Pai nu prea am urcat de loc in pod, si azi am zis sa urc sus niste borcane goale ca sa nu le mai vad prin casa. Si curioasa, cum sunt din fire, m-am mai uitat la lucrurile de sus. Am gasit o lada cu sapun de casa, am gasit 2 stupi de albine (goli), un sac cu sticle vechi, sticla cu sirop de hemoglobina era prima in sac. sticla este foarte frumoasa, de aceea am zis ca o sa ma uit jos mai bine la ea. sus am mai gasit o pisica moarta, de fapt scheletul unei pisici...si multe alte lucruri.iar majoritatea vecinilor spun ca batrana era putin nebuna, si nu iesea niciodata din casa., iar el mai iesea din casa dar foarte rar. Am aflat unde sunt ingropati si saptamana asta as vrea sa merg sa le vad mormantul.doar sa vad cum aratau cei 2 batrani. de obicei sunt puse si poze la mormant.