| Effyyyy a întrebat:

Buna TPU o intrebare cam tampitahee heeimi este frica de intuneric. ce sa fac Funda si voturi

Răspuns Câştigător
| cess a răspuns:

Salut! nu-i nimic tampit sau anormal sa ai teama de intuneric,la un moment dat,toti ajungem sa avem o fobie. incearca sa lasi o veioza aprinsa in camera cateva seri,iar inainte de culcare,citeste ceva care sa te binedispuna: bancuri,vizioneaza o comedie,asculta melodiile tale preferate care te fac sa te simti bine,pentru ca in starea de somn,cat si de atipire,subconstientul,de obicei,lucreaza pe ceea ce a asimilat in ziua respectiva. daca tu adormi dupa ce ai facut ceva ce te-a binedispus, sunt sanse minime sa mai ai cosmaruri sau frica de inturneric. bafta multa, pupici:*

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @XJustMeRinaaaX! Sunt fobii firești de care putem scăpa mai ales atunci când le constientizăm. Uite aici niște articole foarte utile:
- http://adprice.ro/cum-fac-sa-scap-de-scotofobie-frica-de-intuneric/
- http://forum.romedic.ro/prod/frica_de_intuneric_05179.html (este un forum util spun eu)
O zi cu zâmbet să ai!

| PetreConstanta a răspuns:

Tine lumina aprinsa in casa si nu iesi afara pana nu scapi de aceasta teama

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Te sperie întunericul? Sperie-l si tu pe el.

| edy132 a răspuns:

Cel mai bun mod de a scapa de frica este sa o infrunti. Iti propun ceva daca ai vrea sa incerci. Cand o sa fii intr-o seara singura acasa uitate la un film de groaza(incearca Mirrors) si dupa ce termini de vizionat plimbate prin casa de vreo 3 ori cu lumina stinsa, cand ajungi intr-o camera aprinde lumina, cand ajungi in alta la fel. Asa iti vei da seama ca nu este nimic care sa-ti faca rau acolo. Poate crezi ca-s nebun acum, dar la mine a mers. Dupa ce vei face asta nu vei mai fi speriata pentru ca stii ca ai trecut prin asta si nu s-a intamplat nimic. Sau poti incerca ce spun altii : sa stai cu lampa aprinsa pana v-a deveni o obisnuinta si restul vietii o sa ai o lumina la capul tau, sa citesti bancuri si sa asculti muzica, dar cand te vei gandi sa iesi pe usa din camera ta stiind ca e intuneric dupa ce vei face? sau ai putea speria intunericul cum spune Ovidiu. Incearca cum ti-am spus eu, daca vrei : )