| Roxana12_9228 a întrebat:

Trebuie neaparat sa citesc macar rezumatul cartii "Omul dedublat" sau "nopti albe" de Dostoievski, imi trebuie urgent si nu am timp sa citesc cartea.Va rog ajutati-ma dati-mi un link ceva

Răspuns Câştigător
| AliveOne a răspuns:

Sal! sper sa te ajutehappy
Nopţi albe este jurnalul unui tânăr singuratic, schiţa viitorului erou din Crimă şi pedeapsă, care se îndrăgosteşte într-un mod absolut previzil de o tânără domnişoară. Nastenka este întruchiparea viselor fără ţintă din trecut, obiect de adorare, o reabordare a fanteziei înflăcărate a celui ce nu trăia prea mult, ci doar înfiripa imaginativ poveşti.
Şi pentru că muza riscă să capete contur, Dostoievski sacrifică iubirea tânărului pentru a-i oferi un nou prilej de reverie: Nastenka iubeşte pe altcineva...
Funda? tyhappy
bye