| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am observat ca, familiile needucate resping orice explicatie stiintifica, introducandu-l pe Dumnezeu.
Spre exemplu : "De ce ploua?" " Ca asa vrea Dumnezeu mamă";
"Asa da Dumnezeu".
"Cu Dumnezeu inainte! "
Aceste familii traditionaliste isi educa copiii, cu frica de Dumnezeu, fara sa le spuna ca exista si alte religii.
Indivizii astia, care se numesc "tata" si "mama" nu consulta psihologul, nu consulta medicul. Folosesc leacuri babesti in tratarea copilului. "Bataia e rupta din rai" pentru ei. Isi bat copiii, ii hranesc cu ce au etc.
Parintii astia nu au calatorit in alte tari, nu cunosc alte culturi, nu respecta opinia specialistilor. Pentru ei, doar educatia invatata de la parintii lor, bunicii lor, care, in majoritatea cazurilor, au fost tarani cu 4-8 clase.
Cum sa isi puna intrebari, copiii astia?
"De ce ploua mama? " "Pai nu stiu puiule. Asta e un fenomen natural. Cauta pe internet circuitul apei in natura " - raspuns normal.
Credeti ca exista vreo solutie pentru ei?
Singura solutie e ca, ei sa invete bine la scola, si apoi sa se inscrie la o universitate cunoscuta. Daca sunt saraci, bursele ii pot salva.
Alta solutie nu vad.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca este mai usor sa spui asa, de ce sa gandesti este pacat si vei ajunge in iadul vesnic, dumnezeu este mereu raspunsul la ceea ce nu stim, multi prefera sa traiasca in ignoranta totala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o să vrea Dumnezeu, o să vezi și alte soluții. Asta dacă crezi că e sarcina ta să schimbi mentalități cum ți se pare ție că e mai bine. Așa fac și americanii în Irak, dau democrație americană la tot cartierul. Nici ei nici tu, nu văd altă soluție, dar nici nu vor să vadă. De aceea, Allah, zeul local, nici el nu prea vrea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Familiile needucate il intorduc mereu pe Dumnezeu in orice discutie? Cred ca ai ratat o parte... foarte importanta, chiar daca a doua parte a intrebarii are sens si este adevarata, acea prima fraza... este complet aiurea (fara suparare).

Si inca ceva, ai observat... unde? Lucrezi in domeniu? Mergi din casa in casa sa vezi cum isi invata parintii copiii?
Dumnezeu nu are legatura cu prostia, deci daca vrei sa subliniezi o idee, poti sa o faci simplu si prin alte metode.

Da, un parinte care nu stie foarte multe si merge pe premiza ca lucrurile stiintifice sunt un subiect oarecum tabu pentru ei, tind la fel de bine, sa nu le explice uneori copiiilor cum functioneaza lucrurile si uneori se bazeaza pe proverbe stupide.

Din ce am vazut incergi sa generalizezi prea mult... nu o mai face.

Solutie pentru ei, nu exista, nu mai sunt mici sa inteleaga mai usor lucrurile.

Crezi ca am ajuns in punctul maxim al existentei? In care putem sa ne dam cu parerea cum ai facut tu? Daca am intelege cu adevarat conceptul prin care existam, conceptul de Dumnezeu, de bine si de rau si daca o sa ajungem intr-un pas in care omul sa isi controleze mintea mai bine, si o sa se ajunga acolo, peste cateva sute de ani acei copii o sa zica la fel de parintii lor, care se trag din noi.
Lucrurile se intampla asa cum trebuie sa se intample, nu trebuie sa fim noi la fel. Te asigur ca nu mereu un copil care are acces la toata informatia din lume, o sa o si caute, poate o sa intre pe internet sa vada circuitul apei si se opreste la primul joc aparut intr-o reclama. Si acolo poate chiar s-a incheiat un mare pas din dezvoltarea sa. Acel copil poate ulterior sa moara intr-un accident de masina, ca asa a vazut el ca este smecher pe internet. Sau poate ca o sa ajunga mai ceva ca Einstein. Sau poate acel copil cu frica de Dumnezeu o sa faca ceva important in viata si o sa duca omenirea intr-un prag fara precedent, deoarece a vrut sa invete mai mult despre Dumnezeu si a citit dicerse carti despre asta, intelegand atat punctul de vedere ateilor cat si al budistilor. Si a ajuns sa duca o viata cum altii nici nu viseaza.

Lucrurile se intampla asa cum trebuie sa se intample. Toate acestea au fost exemple. De altfel daca nu ar fi fost asa, nu puneai tu intrebarea asta in care crezi ca ti-ai dat seama de o chestie total neimp... total importanta, nu?

Ai dreptate in legatura cu comunismul si cu stiintele exacte. Dar asta nu schimba nimic. Nu trebuie sa existe nici o solutie nicaieri, daca ceva trebuie sa se intample, te asigur 101% (sau hai sa fie 102% chiarwinking ) ca o sa se intample.

| Thecurious explică (pentru DoarBogdan):

Interesant raspuns.

| Andrei200202 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Frumoasa replica

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei200202):

Mersi mersi. Asta si este, o replica, nu un raspuns.winking

| Celcestietot a răspuns:

Esti exagerat, generalizezi asa, fara rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte religii cum ai fi, știinta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fi crestini si sa nu ai asa o familie. Crezi ca trebuie sa fii ateu ca sa ai o idee despre corpul uman (anatomie) / fenomene ale naturii / biologie / geografie etc? Mai sunt familiile alea,, de la sat" ca sa le zic asa, care n-au acces la informatie si pur si simplu n-au de unde sa stie, asa ca il baga pe Dumnezeu in toate. Mai sunt si crestinii fanatici, care isi obliga copiii sa mearga la biserica, mai sunt si pocaitii, unii stiam ca au o regula, cum ca n-ai voie sa primesti sange etc. Dar nu e ok sa bagi toti credinciosii in aceeasi oala. Eu, spre exemplu, provin dintr-o familie de crestini si si eu sunt la fel, dar viata mea este bazata pe ratiune si logica. Merg la doctor, nu ma bazez pe Dumnezeu sau pe destin, ci pe ceea ce stiu si pot sa fac. Dar sunt cazuri si cazuri. Parerea mea e ca statul roman ar trebui sa puna mai mult accent pe educatie. Au ajuns elevii sa corecteze gramatica din manualele de romana, serios? Si nu sunt doar cateva mici greselute trecurate, ci adevarate probleme de exprimare in fraza si ortografie. La conjugarea verbului au adaigat-o si pe V-a, pentru verbele cu terminatia,,-î" la infinitiv. Pai asta e rusinos... Statul ar trebui sa sustina copiii din centrele de plasament, de la tara, ingrijiti doar de bunici etc, sa le dea burse sociale, sa bage autobuze care sa duca elevii la scoli si prescolarii la gradinite (unii stau la zeci de km de scoala). Problema e prea mare in tara noastra, sunt prea multe lucruri de schimbat. Tot mai multi oameni spun,, ei vreau",,, eu vRoiam",,, care" in loc de,, pe care" etc. E trist, dar n-avem ce face. Sunt prea multe lucruri de schimbat in tara asta si prea putini oameni care vor sa schimbe.

| Andrei200202 a răspuns:

Cand a vrut primarul ala ca înainte sa faci un copil sa demonstrezi mai intai ca ai cu ce sa l cresti/ce educatie sa i oferi toata lumea i-a sarit in cap

Răspuns utilizator avertizat
| MPersephone a răspuns:

Nu te aflii in pozitia sa ii judeci pe ceilaltiwinking

| SiA31 a răspuns:

Exact asta e problema în societatea noastră. La școală, copiii sunt obligați să învețe comentarii scrise de alții, sunt învățați să tocească, dar nimeni nu le arată cum să gândească. Să aibă opinii, să aibă o șansă să își dezvolte mentalitatea.
Ceea ce e grav. în secolul 21 să fii incapabil să iei propriile decizii din cauză că nu ai fost educat să gândești.
În cazul copiilor cu asemenea familii, cea mai eficientă soluție ar fi prin educația la școală, dar care și ea lasă de dorit.
Cred că mai e nevoie de 3-4 generații după noi, ca oamenii să poată evolua, sau măcar să accepte evoluția, cu adevărat.

| Thecurious explică (pentru SiA31):

Ce ai sesizat tu si multi altii e adevarat.
Explicatia ar fi urmatoarea : toti umanistii - artisti, filosofi, sociologi, psihologi, scriitori de beletristica. Ma rog, toti care isi desfasurau activitatea in sfara socialului au avut de suferit, pentru ca ei, prin natura activitatii lor, erau interesati de viata politica. Comunistii au abolit monarhia au cenzurat toate stiintele sociale. Toti scriitorii, care nu s-au supus regimului, au fost exterminati intr-un fel sau altul.
De aceea instoria e toceala, literatura la fel, filosofie e o gluma etc.
Din acest motiv, elevii romani sunt foarte buni la stiinte exacte : matematica, fizica si chimie. De ce, pentru matematicienii, fizicienii, inginerii, chimistii si-au putut desfasura, in liniste, activitatea. Comunistii aveau nevoie de ingineri si tehnicieni buni, nu te scriitori, aristi, istorici, care ar fi putut sa li se opuna.
Asta ar fi explicatia, pe scurt.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

De asemenea, poate ai auzit de performantele eleviilor romani in strainatate.
In ce au ei performante? In stiinte exacte : matematica, fizica si chimie.
Asta e.
Aper ca ai inteles.
Nu e vina profesorilor de istori, de filosofie, de literatura, de economie si de celelalte stiinte sociale.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Scuze pentru greselile gramaticale si ortografice.
Obisnuiesc sa tastez foarte rapid.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Thecurious):

Frumos raspuns