| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ce ii deosebeste pe copiii proveniti din familii de intelectuali, copiii ai caror familii sunt bogate si restul copiilor proveniti din familii de muncitori?
Nu vreau un raspuns stiintific, ci observatiile dumneavoastra.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da chiar de ce crezi ca ii deosebeste ceva? Poate aia o sa aiba o educatie mai buna, dar la ce bogati avem noi in Romania, niste viermi, hoti care sau imbogatit prin a fura, deci copii lor o sa invete sa fure si sa pacaleasca pe cei saraci, traim intr o tara plina de hoti, suntem nr 1 in lume la asta, hoti, criminali, pedofili, violatori

| Thecurious explică (pentru RAY):

Exagerezi foarte mult. Uite-te cum traiesc cei din Nepal, Congo sau alte tari din Africa.
Imi amintesc ca un migrant, care a studiat medicina in Romania, a scris o poezie in care elogia Romania. De ce? Pentru ca aceasta tara l-a primit "cu bratele deschise ".

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Aia 4 milioane au plecat de bine ce era desigur, eu traiesc in Romania reala, adevarata, nu in Romania celor bogati sau a copiilor cu parinti bogati

| doctorandus a răspuns:

Eu sunt provenit dintr-o familie de intelectuali, dar ai mei n-au fost niciodata bogati. Ma rog, tatal bunicului meu a fost considerat chiabur, ceea ce insemna taran instarit. Alt strabunic a fost preot intr-un sat.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Cu ce te deosebeai fata de colegii tai?
Ma arefer la atitudinea ta fata de scoala, profesori, grupul de prieteni.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Inteligent, bun la invatatura (dar nu tocilar).

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Ce specializare ai absolvit?

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Filosofie si sociologie (doua facultati).

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Despre filosofie am auzit ca e extrem de dificila.
Am inteles ca absolventii de filosofie nu prea au sanse pe piata muncii din Romania, daca nu sunt cercettori in domeniu.
Ce face un cercetator in filosofie?

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Cum adica "tocilar"?

| Celcestietot a răspuns:

Actiunile din viata.

| SilentRain a răspuns:

Bani pe care ii dețin părinții

| FreddieM a răspuns:

Deosebire dintre cele doua categorii este maniera in care percep realitatile vietii inconjuratoare, precum si capacitatea lor de a parcurge si gasi solutii pe parcursul intregii vieti, independent de educatia scolastica de care au parte chiar daca babacii platesc scump instructia progeniturilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că îi duce capul și știu să se descurce mai bine, bine sunt și cazuri în care părinții nu știu să se ocupe de ei și rămâne firma lui tata pe numele lor, sau ajung sa trăiască în puff pe banii părinților întreaga viață laughing depinde de cazuri. Deci total opus. Acum nu sunt sigur daca depinde de ei sau de parinti.

Eu as zice mentalitatea, mentalitatea oamenilor saraci e că cei bogați sunt persoane rele și dau vina pe sistem pentru că ei trăiesc prost laughing