| cosima11 a întrebat:

Buna tuturor. Chiar am nevoie de mare ajutor. Cel care era sufletul meu pereche s-a stins din viata ieri. Ma simt ingrozitor, numai la el ma gandesc, orice as face oriunde m-as duce sigh nu mai rezist.Va rog dati-mi un sfat, ceva sa trec mai usor peste asta. Ce e si mai dureros e ca e la sute de km distanta si nu am cum sa ajung la inmormantare, si nici nu cred ca as putea sa-l vad asa. Ce sa fac? Nu mai rezist... sigh crying(( mersi...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu e fizic cu tine, asta nu înseamnă că te-a părăsit. Cu ceva timp în urmă, am găsit o poezie care, cred eu, le-ar putea alina puțin durerea celor ce au pierdut pe cineva apropiat. Ți-o las și ție, poate îți va însenina aceste clipe.
Do not stand at my grave and weep,
I am not there, I do not sleep.

I am a thousand winds that blow.
I am the diamond glint on snow.
I am the sunlight on ripened grain.
I am the gentle autumn rain.

When you wake in the morning hush,
I am the swift, uplifting rush
Of quiet birds in circling flight.
I am the soft starlight at night.

Do not stand at my grave and weep.
I am not there, I do not sleep.
Do not stand at my grave and cry.
I am not there, I did not die!

Do not stand at my grave and weep.
I am not there, I do not sleep.

I am the song that will never end.
I am the love of family and friend.
I am the child who has come to rest
In the arms of the Father
who knows him best.

When you see the sunset fair,
I am the scented evening air.
I am the joy of a task well done.
I am the glow of the setting sun.
Do not stand at my grave and weep.
I am not there, I do not sleep.
Do not stand at my grave and cry.
I am not there, I did not die!

P. S.: Să-ți fie viața blândă.

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

E o mare pierdere, si imi imaginez cat de distrusa esti sad
nu cred ca poti trece usor peste o astfel de pierdere.vei avea nevoie de mult timp sa iti revii
succes

| micurutza2005 a răspuns:

E foarte greu sa suporti ce simti tu acum dar trebuie sa ai vointa si putere sa mergi mai departe. trebuie sa gandesti logic ca asta e viata trebuie sa plecam din ea chiar daca uneori prea devreme cum e acum, apoi trebuie sa te gandesti ca daca stai si te macini tot nu poti rezolva nimic nu are rost asta, apoi trebuie sa gandesti pozitiv, stresul negativ in care esti tu acum te poate afecta psihic si fizic foarte grav iar prin asta iti faci tie rau, el oricum a plecat in alt loc si se odihneste in pace, apoi gandeste-te ca lui nu i-ar place sa te vada asa de trista sa suferi atata, apoi gandeste-te ca Dumnezeu nu face nimic fara un scop stie de ce a facut asta si intotdeauna ne raspunde la cererile noastre in 3moduri:1-"iti voi da ceea ce ceri", 2-"nu e timpul pentru ceea ce ceri", 3-"am altceva mai bun pentru tine "deci tu te incadrezi in varianta "am altceva mai bun pentru tine"gandeste-te ca daca era sufletul tau pereche acum era in viata erai cu el, deci orice rau e urmat de un bine, asteapta sa vezi si vei primi ceva mai bun pentru ca Dumnezeu stie mai bine ce e bun sau nu pentru noi, asa ca inarmata cu gandurile acestea pozitive, imagineaza-ti ca e plecat in alta tara la serviciu si nu ca nu mai este, iar cu timpul vei uita aceste momente si situatie tragica si incearca sa nu te impotmolesti ci sa mergi mai departe viata isi va urma singura un alt curs nou pentru tine si va fi bine dar trebuie sa ma asculti ce am zis si sa iti aduni puterile sa lupti sa mergi mai departe nu vei fi singura el te vegheaza din ceruri poti sa vorbesti cu el in gandurile tale si sunt sigura ca i-ar place sa te vada fericita in viitor.deci incearca sa nu te mai gandesti ocupa-ti timpul cu tot felul de activitati care iti plac ca sa nu ai timp sa te gandesti la aceste lucruri tragice, nu sta inchisa in casa nu plange continuu, iesi la aer plimba-te du-te in magazine cu prietenele etc pentru ca astfel vei trece mai usor peste situatie ca altfel daca nu ma asculti foarte usor cazi in depresie profunda si astea se trateaza destul de greu in timp si iti afecteaza tot organismul si te da peste cap (eu stiu cum sunt depresiile si de aceea iti spun nu te lasa prada lor)sper ca te-am ajutat cu ceva prin ceea ce ti-am spus si daca mai vrei ceva sunt aici sa te ajuthappydar chiar nu ne-ai spus ce s-a intamplat de a murit?sad

| Simona a răspuns:

Intr-adevar cred ca trebuie sa fie oribil sa se intample acest lucru
Viata este dura cu noi cateodata si nu ne asteptam la intorsaturile pe care le ia.
Trebuie sa treci peste, cu ajutorul familiei, prietenilor.
Asta este.si gandeste-te ca orice ai face, nu vei putea sa il aduci inapoi.
Mult succes si sa fii tare