| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, emotiile, precum iubirea, ar putea fi, oarecum, descrise in formule matematice?
Eu cred ca nu, fiindca matematica este limbajul naturii, nu o arta, ca poezia.
Ma gandea ca fizica "impreuna" cu biologia ar putea cerceta si relatiile interumane. Poate parea stupid, insa exista si cercetari interdisciplinare, de aceea nu mi s-ar parea imposibil.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Matematica este limbajul naturii susții dta.
Matematica este o știință a structurilor, cantităților, spațiului, este fundament pentru științele naturii, dar nu face parte din natură.
Este o știință abstractă, termenii ei sun sunt definiți. Astfel, iubirea nu este un obiect matematic să îl pui într-o ecuație matematică.
Cu o ecuație matematică poți să structurezi un domeniu al cunoașterii, dacă la acesta îi stabilești întâi elementele de bază, mărimile, pe care să le pui apoi în ecuație. Astfel să definim întâi despre ce vorbim, despre iubire ca sentiment sau din ce alt punct de vedere. Apoi cum o măsurăm, și să vedem că este nevoie întâi de o structurare a discursului de la termeni vagi, la alții comcret măsurabili, iar doar apoi să trecem la ecuații. O știință se naște dintr-o nevoie umană, care poate fi și de natură psihologică, nu neapărat practică.

| Yee a răspuns:

"I love you 3000!" Mie mi-se pare declaratia suprema de iubire. happy

| Arrakis a răspuns:

Exista deja psihologie... exista deja o stiinta in acest sens, e clar?