| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, foarte multi tineri se declara atei.
Care sunt motivele?
Sa fie oare vorba despre un trend?

76 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Melodia asta iti spune ceva https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w Romania e o tara moarta in care nu mai merge nimic.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironic, te-ai purtat destul de teist dar totusi mi-ai dat block acum mult timp pe discutii religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Block?
n-am dat block niciodată nimănui dintr-o discuție
am 1 singur user la block: https://i.imgur.com/PW5NPsA.png
și asta din alte motive

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Incepi sa vorbesti de statistici ca sa iti hraneasca orgoliul ca ai face parte din categoria "superioara", desi ma indoiesc ca ai fi mai inteligent decat un Vasile dintr-un sat uitat din Teleorman.

| anonimg a răspuns:

Este vorba de parintii lor. Pentru ca este scris:
"Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." - (Proverbe.22:6)
Dar parintii au neglijat educatia in sensul acesta si s-au obisnuit sa traiasca doar din punct de vedere fizic, si deloc spiritual.
Biblia spune clar ca "nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu" (Ioan.1:18), (1Ioan.4:12). Dar oamenii lipsiti de educatie spirituala nu doresc sa vada decat cu ochi fizici. Ei spun ca vor crede in Dumnezeu dac L-ar vedea in Persoana, fata in fata.
Dar ei si atunci se vor indoi de El; pentru ca cine va sta inaintea lui Dumnezeu se va simti mustrat din pricina pacatelor.
Oamenii nu aleg pe Dumnezeu pentru Il urasc pe El ca Persoana. Parintii sunt vinovati pentru ca n-au sadit in copii lor dragostea de Dumnezeu. Ei n-au creat intre copii si Dumnezeu o legatura, o relatie.
Un copil educat in felul acesta, ar fi putut sa aiba experiente cu Dumnezeu, sa-L puna la proba, sa se convinga personal nu doar de existenta Sa, ci si de prezenta si de purtarea Sa de grija.
Nici acum nu este tarziu; numai ca este cu mult mai greu pentru acela a carui necredinta a prins radacini adanci in minte si in inima, in cuget.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu fac pe deșteptul, pur și simplu spun un adevăr. Nu mă cred superior nimănui, nici unui Vasile din Teleorman, nici ție, sunt pur și simplu mai curios și mai sceptic. Frate, statisticile nu caută să jignească pe cineva. Faptul că asiaticii sunt în medie mai inteligenți decât africanii nu înseamnă că cineva îi urăște pe africani, doar că din păcate, majoritatea nu sunt la fel de educați ca și asiaticii. Și toate studiile serioase au dovedit acest lucru. Ateii au de regulă cel mai mare iq, apoi agnosticii și tot așa pe ultimul loc sunt fundamentaliștii. Acest lucru e adevărat și la nivel de țară. Țările nord-europene și est asiatice sunt dovada vie a acestui fapt. Europa Occidentală este cu mult mai puțin religioasă decât cea de est și este și mult mai dezvoltată. Americanii sunt foarte religioși și nu sunt cunoscuți pentru inteligența lor. Chiar și în Africa, țările mai dezvoltate precum Africa de Sud(15% nereligioși) și Botswana(20% nereligioși) au o populație nereligioasă mult mai numeroasă. Chiar și în Turcia, una din puținele țări musulmane civilizate, 7% sunt atei și 3% agnostici. Acestea sunt pur și simplu analize statistice, nu e cazul să te simți ofensat.

| Thecurious explică (pentru chuckmanson):

Dezvoltarea economica nu tine neaparat de numarul de credinciosi.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"Parintii sunt vinovati pentru ca n-au sadit..." -
Poate că părinţii părinţilor (bunicii) n-au sădit ce trebuia. Şi poate că nici acestia nu au fost vinovaţi, pentru că străbunicii n-au sădit. Şi tot asa, mergem înapoi pe scara timpului... până unde?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Ok, ateii. Dar nu tu. Mai ales cand incepi sa spui ca religiile asiatice sunt atee. Sau cand nu pricepi diferentele dintre religia satirica pastafarianism si crestinism.

Nici n-am de ce sa ma consider ofensat, ca nu-s religios.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Știi măcar definiția cuvintelor religie și ateism?
O religie este conform dexului : „ Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință."
Iar conform wikipedia religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință.
Prin urmare nu este nevoie de un zeu pentru ca o religie să fie numită religie, iar ateismul este doar atât, lipsa credinței în zei.
Budismul clar este o religie ateistă, pentru că ei cred în supranatural, în ființe sacre, în coduri morale etc. dar nu cred într-un concept de zeu creator sau care te pedepsește etc. Jainismul este frate cu budismul și are aproximativ aceleași credințe, și din nou ei nu cred în niciun zeu. Taoismul are și el crezurile sale, precum a își atinge pacea interioară, a trăi în armonie cu natura, a te îndoi de realitatea în care trăiești, yin și yang, tao etc., dar nu cred în niciun zeu. Și poți fi și hindus și ateu. Hinduismul este o religie diversă și una dintre cele mai importante credințe ale sale este libertatea de credință și deci nu există erezie, blasfemie sau apostazie. https://en.wikipedia.org/wiki/Charvaka
Și da, știu că pastafarianismul este o parodie, iar întrebarea pe care am pus-o despre religia asta era o glumă.

| 1231242 a răspuns:

Totul s-a tehnologizat prea mult să mai crezi în ceva, plus e chestia de moralitate că suferința este creată pentru a fi fericit, etc. multe lucruri, în fine, eu ca ateu, nu cred în Biserică(instituție), legat față de Dumnezeu, nu voi ști niciodată dacă există, deci aleg să nu mă întreb și să rămân ateu declarat față de Biserică.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Asa e. Poti sa fii credincios si ateu in acelasi mod in care poti fi surd, dar poti auzi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Deci ii duci ofrande lui Devi si i te rogi, apoi vii acasa si ii spui sotiei ca esti ateu, ca tu nu crezi in niciun zeu. Interesant.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am vrut să spun că nu toți hindușii cred în zei sau alte concepte religioase. Charvaka este o formă heterodoxă de hinduism și o filozofie antică materialistă bazată pe scepticism și empirism, care respinge majoritatea dogmelor religioase. Aceștia sunt chiar respectați de hindușii teiști și există și povești cu ei în unele vede ale hindușilor. Budismul și Jainismul sunt și ele forme de hinduism heterodox. Ele își au originea în Hinduism și au împrumutat o mulțime de concepte de la ei, precum karma, samsara și reîncarnare.

| gheorghe699 a răspuns:

Da este un trend,acest trend se cheama; cosmopolitism,prostie,incultura,...un amalgam din toate,pai daca este la moda sa-l copiezi pe soros,care nu crede in D-zu, nu crede in valori nationale, numai in globalizare, si alte bazaconii, ce rau a facut religia?

| RAY a răspuns:

Gheorghe699 ce rau a facut religia?

https://adevarul.ro/......index.html