| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, foarte multi tineri se declara atei.
Care sunt motivele?
Sa fie oare vorba despre un trend?

76 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care foarte multi tineri? 99% sau declarat crestini

| Thecurious explică (pentru RAY):

Mi se pare cam mare procentul.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Pai da asta e adevarul, plus ca nu oricine care nu crede in iisus este ateu, alooo putem vorbi de deisti, panteisti sau non religiosi care cred in ceva, nr pers atee este mic

| Thecurious explică (pentru RAY):

Non credinciosii nu sunt agnosticii?
Nu sunt documentat cu privire la deisti si panteisti, ei cred in vreo "viata de apoi"?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Agnosticismul inseamna cunoastere, orice agnostic este teist sau ateu, nu poti fi doar agnostic, ateismul este despre non credinta in zeii, deismul este despre un creator aparut din nimic creaza totul apoi adio, panteismul este la fel doar ca este natura insati

| Endoryus a răspuns (pentru RAY):

Ai lovit direct sub centura laughing

| Thecurious explică (pentru RAY):

Multumesc

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Hopa, ce se intampla. Unul spune 99% crestini, altul 60% atei. Cine spune adevarul?
Eu as spune ca procentul e de vreo 80% atei/agnostici/panteisti/deisti (adica seculari) printre tinerii din Romania.
Ai fost prin liceele/facultatile din Romania? Dintr-o clasa/grupa de 28 de elevi/studenti, maxim 5 cred in Hristos, in Biblie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Bla,bla nu e important ce spune x sau y, important e ceea ce spune recensamantul
https://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
Conform recensământului din 2011, 16.307.004 cetățeni, reprezentând 86, 45% din populație, s-au declarat ortodocși, 870.774 s-au declarat romano-catolici (4, 62% din populație), 600.932 reformați (3, 19%), 362.314 penticostali (1, 92%), 150.593 greco-catolici (0, 8%), 112.850 baptiști (0, 6%) ș.a.m.d.[2] În Dobrogea, există o minoritate islamică (0, 34%), compusă majoritar din turci și tătari. Există și un număr mic de atei (0, 11%), agnostici, persoane care sunt nereligioase (0, 1%) și persoane fără o religie declarată.[2]

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Din pacate nici 1% nu sunt si doar 0, 11 si cica si agnostici intra aici, deci unde e faza cu multi tineri atei?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai pentru tine toti cei care nu sunt de secta ta sunt diavoli,satanisti, pagani care merita moartea, voi traiti in lumea voastra acolo iar noi restul suntem cei rai, nu ma lua cu vrajeli de asta spuneti el/ea e din lume = pacatosi iar noi sfinti, intrebarea era de ce multi tineri sunt atei nu de ce majoritatea sunt ortodoxi

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Era vorba de tineri, nu de toti romanii.
Important nu e ce spune recensamantul, acesta nefiind obiectiv. Eu ma pot declara budist la referendum, desi sunt crestin. Romania este o tara 99% crestina la fel cum Norvegia e 75% crestina.

Daca tinerii sunt 99% crestini dupa cum spui, de ce majoritatea lor raspund cu "Nu cred ca exista Dumnezeu", "Cred ca exista o forta", "Nu cred ca Hristos a facut minuni" cand ii intrebi despre ce cred? Se declara crestini doar pentru ca merg la inviere de Pasti.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu ai inteles nimic, penibil.

| RAY a răspuns:

De ce mai ignorant? ce nu iti convine sa stim si noi

Deci toti crestini trebuie sa fie fanatici ca si tine sa ignore evolutia,big bang, sa creada orbeste absolut tot, din ce se poate observa si aici pe TPU majoritatea tinerilor nu au habar de evolutie,big bang,iar daca e sa le credem cred in dumnezeu,iisus,minuni,miracole, tu trebuie sa intelegi ca fiecare il percepe diferit pe acel asa zis creator,nu toti la fel, important e ceea ce se declara, banii asa merg la BOR prin ceea ce se declara uni, dar tineri atei sunt extrem de rar iar cei care cred in forta nu sunt atei, pot fi non religiosi ca Mircea aia nu sunt crestini, nici catolici nu cred in toate minunile, aici depinde

| RAY a răspuns:

Acum 59 minute | AC4S4 a răspuns (pentru RAY):
Nu ai inteles nimic, penibil

asa e, nu am inteles nimic, uite cum ai vrea sa fie toti crestini https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4
https://www.youtube.com/watch?v=U3edhst5wXI
https://www.youtube.com/watch?v=e3uHo4opjAY
https://www.youtube.com/watch?v=HWxhVrph-J0

| RAY a răspuns:

Gheorghe699 ce rau a facut religia?

https://adevarul.ro/......index.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine nu e vorba de trend. Am incetat sa cred singur, si imi era frica sa vorbesc despre asta, la inceput. Ma temeam ca se va speria lumea de mine, dar cand am inceput sa vorbesc deschis despre asta, s-a speriat doar maica-mea.
In rest, am descoperit ca suntem minim 60% atei, cel putin intre tineri.
Motivul este simplu: nu pot sa cred asa niste basme. Nimic contemporan, nici o dovada, nimic.

| Drimmero a răspuns:

Problema e ca atat ateii cat si crestinii isi ocupa timpul cu intrebari despre religie, facerea lumii, atata timp liber au, in loc sa-si faca activitatile zilnice.

E si un trend printre ei ca sa dai bine de ochiul lumii, e la moda sa fii ateu in ziua de astazi, cand ii vad cum se bat atat pe internet cat si in realitate pe religie si pe (ne)credinte doar stau pe margine si rad.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e un trend, dar sunt de acord cu tine in rest.Sunt atee si singurii crestini idioti(dupa parerea mea)sunt aia care fac spume si vor sa-ti bage credinta lor pe gat.La fel sunt si atei care stau sa-ti explice n-spe mii de teorii ca sa te convinga....si la fel ca crestinii, fac spume daca nu reusesc.Am renuntat de mult la asta, credeti in ce vreti, atata imp cat esti dragut cu mine o sa fiu la fel.

| Drimmero a răspuns (pentru PumpkinDoll):

E de prost gust sa impui cuiva in ce/cine sa creada, avem toti cap si trebuie sa gandim singuri, nici mie nu-mi plac oamenii care nu accepta alte opinii, idei si ceea ce cred e universal,, mi se par cei mai cei mai ingusti si idioti.

| anonimg a răspuns:

Este vorba de parintii lor. Pentru ca este scris:
"Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." - (Proverbe.22:6)
Dar parintii au neglijat educatia in sensul acesta si s-au obisnuit sa traiasca doar din punct de vedere fizic, si deloc spiritual.
Biblia spune clar ca "nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu" (Ioan.1:18), (1Ioan.4:12). Dar oamenii lipsiti de educatie spirituala nu doresc sa vada decat cu ochi fizici. Ei spun ca vor crede in Dumnezeu dac L-ar vedea in Persoana, fata in fata.
Dar ei si atunci se vor indoi de El; pentru ca cine va sta inaintea lui Dumnezeu se va simti mustrat din pricina pacatelor.
Oamenii nu aleg pe Dumnezeu pentru Il urasc pe El ca Persoana. Parintii sunt vinovati pentru ca n-au sadit in copii lor dragostea de Dumnezeu. Ei n-au creat intre copii si Dumnezeu o legatura, o relatie.
Un copil educat in felul acesta, ar fi putut sa aiba experiente cu Dumnezeu, sa-L puna la proba, sa se convinga personal nu doar de existenta Sa, ci si de prezenta si de purtarea Sa de grija.
Nici acum nu este tarziu; numai ca este cu mult mai greu pentru acela a carui necredinta a prins radacini adanci in minte si in inima, in cuget.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"Parintii sunt vinovati pentru ca n-au sadit..." -
Poate că părinţii părinţilor (bunicii) n-au sădit ce trebuia. Şi poate că nici acestia nu au fost vinovaţi, pentru că străbunicii n-au sădit. Şi tot asa, mergem înapoi pe scara timpului... până unde?

| Frank51 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea si nu merita sa fie judecat de nimeni.

| RainmakerX a răspuns:

Gandim.
Oamenii iau chestiile auzite la Biserica sau citite prin Biblie mot a mot. Nu zic ca religia e gresita, din contra contine multe invataturi bune insa sa crezi in anumite lucruri de acolo este ca si cum ai crede in Mos Craciun.

| Thecurious explică (pentru RainmakerX):

Asta suna a insulta adusa teologiei.

| RainmakerX a răspuns (pentru Thecurious):

Uff. Mda, nu am vrut sa sune chiar asa intrucat am cunoscut si multi oameni minunati care erau/sunt credinciosi.

Nu stiu cati ani ai (cred ca esti mult mai mare ca mine) sau cat de familiar esti cu religia din scoli insa se predau iar si iar aceleasi lucruri, asemenea unor povestioare. Niciodata in 12 ani de scoala nu am auzit un profesor de religie care sa ne spuna "Copii, uite de ce ar trebui sa credeti." Toate pildele (cu toate ca mi-au placut) le-am luat mai mult ca pe povesti fantasy, erau citite si atat.

Ca sa nu mai spun ca Sf Taine erau predate in fiecare an laughing
Singura parte unde pot spune ca am invatat ceva cu placere a fost istoria religiilor caci acolo am avut un profesor deschis caruia puteam sa-i pun intrebari. (Vezi tu, eu chiar daca nu ma consider credincios cam respect poruncile dar nu pentru ca mi-e teama de iad, nici macar nu cred in el ci pentru ca asa vad ca ar fi normal sa facem pentru a fi mai bine tuturor.)

Vorbesc din ipostaza unui om care nu a studiat teologia, liceul meu era un liceu cu profil real intensiv informatica & engleza, iar religia a fost doar o materie pe care am acceptat-o (adica nu am facut cerere sa nu vin la ore caci ma intriga).

Cu timpul am vazut mai multe lucruri/situatii precum inegalitatile dintre oameni, suferinta unora (nu a mea caci eu am fost si sunt destul de norocos) si am preferat sa ma distantez de religie si pur si simplu sa cred in puterea binelui daca vrei sa-i zici asa. Prefer sa nu cred intr-o divinitate care isi condamna copiii la vieti mizerabile, la suferinte cumplite. Ce parinte si-ar pedepsi copiii in halul asta sau mai bine zis ce pacate sa aiba copiii din vieti anterioare (chiar daca religia nu le promoveaza ) sau mostenite pentru a avea o soarta atat de tragica cum au unii in zilele noastre.

Aceste lucruri le vad si altii de varsta mea. Respect calugarii sau oamenii ce traiesc in simplitate pentru a-si aprofunda credinta insa unii dintre reprezentantii divinitatii noastre (nu spun voastre caci toti suntem uniti chiar daca nu de aceleasi idei) traiesc in lux in timp ce copilasi prin diverse sate nu au ce manca sau sunt tratati precum niste animale/ monede de schimb.

Uita-te la Notre Dame, la Catedrala Mantuirii Neamului si la cati bani s-au bagat acolo. Ridicam constructii colosale ca sa ne rugam pentru bani si nu realizam ca deja avem acel lucru. Suntem chiar prosti, e absurd.

Astea si multe altele m-au facut sa cred in noi, oameni si in puterea noastra de a elimina raul. Cautam raspunsuri prin cine stie ce locuri cand raspunsurile sunt in noi si au fost mereu in noi. Din punctul meu de vedere oamenii au ajuns sa se inchine unor simboluri fara sa mai inteleaga ce se afla in spatele lor, fara sa mai tina cont de invataturile din spatele lor.

Iti dau si alt exemplu pentru intelesul mot-a-mot. De exemplu la vindecarea unui bolnav Iisus a spus "Ridica-te si mergi." si respectivul s-a ridicat.
Multi oameni iau pildele de genul ca atare si nu inteleg mare lucru din ele, wow Iisus facea minuni. Ideea e ca este descrisa puterea credintei si nu neaparat in divinitate. Asa sunt multe alte pilde/invataturi din Biblie. Nu toate lucrurile trebuie luate ca atare.

De asemenea multe persoane vad divinitatea ca pe un Iisus cu par alb caci El este Tatal, deci mai batran. E absurd sa-ti formezi o imagine de genul.

Sper ca am reusit sa explic anumite lucruri acum.

| Thecurious explică (pentru RainmakerX):

Sunt mai mic decat tine.

| SG1995 a răspuns:

Da,trendul se cheamă gândire critică.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e niciun trend, pe la 12-15 ani începi să gândești singur, să-ți pui întrebări și să ajungi la niște concluzii, mai ales dacă oamenii din jurul tău nu au răspunsuri credibile la ce te frământă laughing.

| Plato a răspuns:

Da, eu cred ca e un trend in mare parte. Se cred mai inteligenti daca se declara atei, exact cum se considera mai maturi daca fumeaza. Iluzii peste iluzii.
In plus, ateii astia tineri nici macar nu au vreun argument cat de cat, au auzit doar ca e la moda, dar nici macar nu s-au informat cu privire la ateism. Oricum orice argument ateist e irelevant, dar macar unii sunt informati si stiu poezia aia a ateilor.

Vad ca avem niste genii printre noi care spun ca ateismul vine in urma "gandirii". Haha. laughing
Prin urmare, Pascal, Hugo, Tesla, Newton, Descartes etc. nu au inceput niciodata sa gandeasca. laughing Bravo baietii, bun argument.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

- Prin urmare, Pascal, Hugo, Tesla, Newton, Descartes etc. nu au inceput niciodata sa gandeasca - in mod normal ar trebui sa gandesti pentru tine, nu ce au gandit altii odata sau ce gandesc unii acum in legatura cu ateismul

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori nu ai inteles, ori te faci.
Personalitatile alea credeau in Dumnezeu. Iar voi spuneti ca cine crede nu gandeste. Adica Pascal, Hugo, Tesla, Newton si Descartes nu gandeau.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

M-ai dezmembrat. Da, ca să vezi, unii gândesc pentru ei, nu pentru că așa au gândit și alții înaintea lor laughing. Divinizezi niște nume de parcă oamenii ăia ți-au fost cei mai buni prieteni și au fost perfecți în orice au făcut și scos pe gură.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Vrei să-ți fac o listă cu câte personalități nu au crezut în Dumnezeu? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e nevoie, ca ii stiu si eu. Ideea era sa le arat ce argument penibil e "au inceput sa gandeasca, de aceea sunt atei".

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Da, mă, au început să gândească PENTRU EI. Nu să creadă orbește în ce li se spune. Ce nu pricepi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Vad ca SupadeCeapa e smechera si se i-a dupa mine.

AM inteles raspunsul tau, dar ce zic e ca trebuie sa fii detasat la orice rahat citit de marii filozofi/fizicieni/stiintifici, intotdeauna trebuie sa stii ca credinta ta/mea/oricui poate fii gresita.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Tot nu are sens.
La fel de bine poti sa incepi sa gandesti pentru tine si sa fii crestin.
E tipic pentru atei sa vorbeasca despre ei ca despre o specie superioara. happy Cred ca sunteti arieni.

Fiinta suprema cred ca ar fi un ateu vegan, la soare te-ai putea uita, dar la el ba.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Love is in the air!

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Are sens, dacă gândești puțin, dar e greu și e mai ușor să urmezi orbește 2-3 idei pe care ți le-ai fixat în minte laughing cacalu, înainte cu tupeu.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Da, mi-am intalnit jumatatea, pe supica.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Se pune carne in tine, supa de ceapa?

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

În vise.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Mno de ce nu poti sa-mi spui, e musai sa ma uit pe net?
Zi-mi si mie daca se pune carne in supa de ceapa, chiar vreau sa stiu.
Nu stiu la ce te gandesti tu.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Nu, domnule, doar cașcaval deasupra dacă vrei.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, am cautat si eu ca tu nu cooperezi.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Nu cooperez cu dușmanu.

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Nu e un trend. Poate unii adolescenți spun că sunt atei doar ca să se dea mari, dar e nedrept să ne pui pe toți în aceeași oală. Mulți tineri, ca mine spre exemplu, am gândit foarte mult cu privire la acestă decizie.
Da ateismul vine în urma gândirii. Dacă studiezi puțin istoria, vei vedea că ateismul a adus multe beneficii umanității. Spre exemplu, filozofia greacă a apărut datorită unui nou tip de gânditori care vroiau să găsească explicații raționale pentru fenomenele naturale, în locul superstițiilor religioase.Thales a fost primul gânditor de genul ăsta, iar Socrate a fost executat pentru că a fost acuzat de corupere a tineretului pentru a nu mai crede în zei. Să nu mai vorbim de civilizațiile asiatice care au avut filozofi atei și religii ateiste pentru milenii. Exemple fiind Xun Kuang, Confucius(nu era tocmai ateu dar ne spunea să ne depărtăm de zei, deci presupun că nu era foarte credincios), Fan Zhen, Han Fei, Zhang Zai, Wang Fuzi Lao Zi, Osho și mulți alții. Pe lângă asta, au existat în Asia și încă există o mulțime de religii ateiste:Budismul, Taoismul, Jainismul, anumite școli din Hinduism etc. Multe din ele au apărut ca alternativă la conceptele promovate pană atunci de religie. Și poți doar să analizezi istoria Europei și să vezi cât de mult am evoluat după terminarea Evului Mediu și Renașterii și începerea iluminismului. Pe măsură ce religia a pierdut din putere, și lumea a devenit mult mai seculară, lumea a devenit un loc mult mai bun. Am avut parte și de un progres științific remarcabil, cu teorii precum teoria evoluției și am ajuns să călătorim în spațiu și să înțelegem cum funcționează Universul, plus multe alte lucruri minunate. Putem vedea și în ziua de azi că țările cele mai civilizate sunt și cele mai seculare/ateiste/mai puțin religioase. Și e suficient să te uiți la țările musulmane să vezi unde duce religia. Pe lângă asta, creșterea proporției ateismului în rândul intelectualilor în ultimele două trei secole demonstrează clar că ateismul provine din gândire logică și oamenii mai inteligenți au șanse mult mai mari să fie atei. Sunt zeci de studii pe tema asta, toate demonstrează că ateii sunt în general mai inteligenți, și uite aici o listă cu unii dintre cei mai importanți atei din istorie:https://www.brainz.org/50-most-brilliant-atheists-all-time/
Și nu, nu neg că oamenii menționați de tine nu au fost oameni sclipitori care au fost religioși, însă asta depinde foarte mult și de perioada și mediul în care trăiești. Pană și Richard Dawkins ar fi fost un creștin devotat dacă ar fi trăit în Europa acum câteva secole, la fel cum eu i-aș fi venerat pe Ra și pe Osiris dacă m-aș fi născut în Egipt acum 4000 de ani și tu i-ai fi venerat pe Thor și pe Loki dacă te-ai fi născut în nordul Europei pe vremea vikingilor. Nu e de mirare că unii oameni geniali au fost la vremea lor religioși. Majoritatea celor pe care i-ai menționat nici nu prea aveau altă opțiune. Mă îndoiesc că Newton sau Tesla ar mai fi fost așa credincioși dacă ar trăi în zilele noastre și sincer, cred că dacă un geniu ca Pascal ar reînvia și ar vedea la ce a ajuns știința, cred că ar rade și el la ce paradox tâmpit a creat:)):)):))
„Oricum orice argument ateist e irelevant"
Puțin cam ipocrit să spui asta dacă tu crezi în povești precum Adam și Eva, potopul, un semizeu reînviat născut dintr-o virgină care a făcut numere de magie, pardon miracole acum câteva mii de ani.
Scuze, dar toate argumentele pro Dumnezeu care există sunt erori de logică. Iar argumentele ateiste nici nu trebuie să existe pentru că dacă tu afirmi ceva tu trebuie să o dovedești. Dar te asigur că sunt suficiente argumente ateiste foarte puternice. Ia ca exemplu paradoxul epicurian sau dilemele din Eutifron.

| sabin89 a răspuns (pentru chuckmanson):

Şi tu chiar vrei să te credem că esti adolescent. Adică are un adolescent cunostinţe despre Thales, Zun Kuang, Confucius si tot ce-ai mai scris tu aici...

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu vad de ce ar fi paradoxul lui Epicur un asa potent argument, deoarece Biblia il anuleaza.
Dumnezeu poate opri răul, dar nu vrea. Asta nicidecum nu inseamna ca nu e bun. Din pacate, oamenii nu vor sa inteleaga ca nu se rezuma totul la viata pe Pamant. Cei 80 de ani petrecuti aici nu exista in fata eternității petrecute in Rai. Oamenii se percep mai mult ca trup decat ca psihe, ceea ce e eronat.
"Fericiti cei ce plâng, căci aceia se vor mângâia!"
Biblia spune clar ca vor urma razboaie, foamete etc. si mentioneaza ca acestea TREBUIE sa se intample, insa sa nu ne ingrijoram si sa nu ne pierdem credinta.
De ce "trebuie"? Nu tine de competenta noastra sa ne dam seama.
Cum spunea si Immanuel Kant, mintea omului nu e capabila sa stie tot, doarece divinitatea nu ii permite, nu poate sa perceapa noțiunea de infinit.

Totodata, nu poti cere argumente logice si rationale cu privire la Dumnezeu, ca El e peste stiinta. Intr-o discutie pe tema asta, la un moment dat tot ar trebui sa spun "a fost o minune" iar tu ai zice ca nu e un argument relevant.
Dar daca Iisus ar fi facut doar chestii logice, nimeni nu ar fi crezut ca e fiul lui Dumnezeu. Tocmai prin asta si-a demonstrat puterea, prin faptul ca a incalcat legile fizicii, umbland pe apa, biologiei, reinviind, chimiei, transformand apa in vin.

Ne-a aratat ca El este peste stiinta si natură, iar asta nu poate fi argumentat logic deoarece a fost intr-adevar o minune, a anulat logica.
Ce te face sa crezi ca divinitatea se bazeaza pe stiinta limitata a oamenilor? De ce crezi ca divinitatea, ceva perfect si infinit, s-ar putea demonstra prin legile noastre rudimentare?

| chuckmanson a răspuns (pentru sabin89):

Chiar sunt, am 17 ani.Am o pasiune pentru filozofie și îmi place să citesc foarte mult. Simplu! Nu suntem toți adolescenții niște proști care nu se gândesc decât la distracții și care habar nu au ce e cu ei pe lumea asta!

| chuckmanson a răspuns (pentru Plato):

Atunci înseamnă că este un Dumnezeu rău. Nu te supăra dar nimeni nu poate citi Biblia fără să realizeze că zeul promovat de aceasta este un barbar, sadic, însetat de sânge și mai rău decât oricine altcineva, cred că mai rău decat orice alt zeu. Practic tot vt este numai o poveste de groază cu un zeu primitiv. Iar Iisus Hristos, a mai zis și el ceva drăguț pe ici pe colo dar și el a fost cam la fel ca taică-su: https://www.tpu.ro/......-indoiala/ Și serios, un zeu care își sacrifică propriul copil pentru că el nu poate ierta omenirea? Nici dacă aș avea toate dovezile că el există nu l-aș venera.
Frate, nu există nicio dovadă a raiului, nici a fantomelor sau a reîncarnării etc. Asta e singura viață pe care o știm sigur că o avem.
Iar în ceea ce privește ceea ce spui tu despre Iisus, îmi pare rău dar miracolele sunt imposibile prin definiție, Universul este guvernat de legi științifice, care trebuie aplicate mereu, astfel nu ar fi legi, după cum spunea Stephen Hahking. A crede în supranatural e o prostie.Ideea de a fi născut dintr-o virgină a existat și în cazul lui Platon, iar Alexandru cel mare a crezut toată viața lui că era fiul lui Zeus. Anumiți istorici romani au spus despre corpul lui Augustus că s-a înălțat la cer după moartea lui. Pitagora pretindea, și elevii lui credeau că are puteri supranaturale, chiar de zeu. Tesla pretindea că are viziuni care îi spuneau ce să inventeze în continuare. Și pot continua, dar presupun că tu nu crezi toate astea. Ce face povestea zeului biblic mai credibilă?

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Dar nu e nevoie de dovezi. Pe Dumnezeu trebuie sa il simti cu sufletul, nu sa il atingi sau vezi.
Eu nu incerc sa te conving sa crezi neaparat, dar, pentru binele tau, ar trebui sa nu te rezumi doar la ce vezi si atingi. Nu tot e fizic, material. Ar trebui sa deschizi ochii mintii, sa percepi si cu sufletul, asa vei ajunge sa cunosti lumea mult mai bine decat doar din stiinta. E exceptional ca esti interesat de cunoastere, stiinta e minunata, dar e limitata.
Exista unele lucruri care efectiv tin de inima si suflet, nu de creier si ratiune. Pe tema asta a scris Andrei Pleșu un eseu, daca vrei il caut si iti zic exact cum ii zice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Lasă că o să primești un eseu scris de genialul Pleșu și o să-ți schimbi părerilelaughing)))0

| RAY a răspuns (pentru Plato):

De ce creatorul universului cere credinta oarba?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Incepi sa vorbesti de statistici ca sa iti hraneasca orgoliul ca ai face parte din categoria "superioara", desi ma indoiesc ca ai fi mai inteligent decat un Vasile dintr-un sat uitat din Teleorman.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu fac pe deșteptul, pur și simplu spun un adevăr. Nu mă cred superior nimănui, nici unui Vasile din Teleorman, nici ție, sunt pur și simplu mai curios și mai sceptic. Frate, statisticile nu caută să jignească pe cineva. Faptul că asiaticii sunt în medie mai inteligenți decât africanii nu înseamnă că cineva îi urăște pe africani, doar că din păcate, majoritatea nu sunt la fel de educați ca și asiaticii. Și toate studiile serioase au dovedit acest lucru. Ateii au de regulă cel mai mare iq, apoi agnosticii și tot așa pe ultimul loc sunt fundamentaliștii. Acest lucru e adevărat și la nivel de țară. Țările nord-europene și est asiatice sunt dovada vie a acestui fapt. Europa Occidentală este cu mult mai puțin religioasă decât cea de est și este și mult mai dezvoltată. Americanii sunt foarte religioși și nu sunt cunoscuți pentru inteligența lor. Chiar și în Africa, țările mai dezvoltate precum Africa de Sud(15% nereligioși) și Botswana(20% nereligioși) au o populație nereligioasă mult mai numeroasă. Chiar și în Turcia, una din puținele țări musulmane civilizate, 7% sunt atei și 3% agnostici. Acestea sunt pur și simplu analize statistice, nu e cazul să te simți ofensat.

| Thecurious explică (pentru chuckmanson):

Dezvoltarea economica nu tine neaparat de numarul de credinciosi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Ok, ateii. Dar nu tu. Mai ales cand incepi sa spui ca religiile asiatice sunt atee. Sau cand nu pricepi diferentele dintre religia satirica pastafarianism si crestinism.

Nici n-am de ce sa ma consider ofensat, ca nu-s religios.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Știi măcar definiția cuvintelor religie și ateism?
O religie este conform dexului : „ Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință."
Iar conform wikipedia religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință.
Prin urmare nu este nevoie de un zeu pentru ca o religie să fie numită religie, iar ateismul este doar atât, lipsa credinței în zei.
Budismul clar este o religie ateistă, pentru că ei cred în supranatural, în ființe sacre, în coduri morale etc. dar nu cred într-un concept de zeu creator sau care te pedepsește etc. Jainismul este frate cu budismul și are aproximativ aceleași credințe, și din nou ei nu cred în niciun zeu. Taoismul are și el crezurile sale, precum a își atinge pacea interioară, a trăi în armonie cu natura, a te îndoi de realitatea în care trăiești, yin și yang, tao etc., dar nu cred în niciun zeu. Și poți fi și hindus și ateu. Hinduismul este o religie diversă și una dintre cele mai importante credințe ale sale este libertatea de credință și deci nu există erezie, blasfemie sau apostazie. https://en.wikipedia.org/wiki/Charvaka
Și da, știu că pastafarianismul este o parodie, iar întrebarea pe care am pus-o despre religia asta era o glumă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Asa e. Poti sa fii credincios si ateu in acelasi mod in care poti fi surd, dar poti auzi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru chuckmanson):

Deci ii duci ofrande lui Devi si i te rogi, apoi vii acasa si ii spui sotiei ca esti ateu, ca tu nu crezi in niciun zeu. Interesant.

| chuckmanson a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am vrut să spun că nu toți hindușii cred în zei sau alte concepte religioase. Charvaka este o formă heterodoxă de hinduism și o filozofie antică materialistă bazată pe scepticism și empirism, care respinge majoritatea dogmelor religioase. Aceștia sunt chiar respectați de hindușii teiști și există și povești cu ei în unele vede ale hindușilor. Budismul și Jainismul sunt și ele forme de hinduism heterodox. Ele își au originea în Hinduism și au împrumutat o mulțime de concepte de la ei, precum karma, samsara și reîncarnare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Melodia asta iti spune ceva https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w Romania e o tara moarta in care nu mai merge nimic.

| Algo098 a răspuns:

Motivul principal ar fi acela ca uneori ratiunea invinge. Cine vrea sa fie cinstit cu el insusi in primul rand, poate sa proceseze informatiile existente in prezent si va trage o concluzie zic eu corecta. Trebuie sa nu ne lasam inselati de povesti frumos spuse si sa acceptam realitatea asa cum e. Trebuie sa fim oameni in primul rand, in sensul ca trebuie sa ne ajutam reciproc si sa ne inselam mai putin unul pe altul. Din ce vad eu, doar munca ne ajuta sa avem tot ce ne trebuie. Nu te ajuta nici un zeu atunci cand nu mergi tu sau altii cu atentie cu masina sau pe jos si se intampla un accident, nu te ajuta nici un zeu daca ai o boala incurabila, nu te ajuta nici un zeu daca vrei sa faci ceva si nu faci nimic decat sa te rogi la acel zeu, nu iti ajuta la nimic nici "minunile" cum ar fi cartofi cu cruce, lemne cu cruce, icoane pe ziduri, icoane care plang cu diferite lichide, corpuri bine imbalsamate care nu putrezesc, vindecari miraculoase ale unor boli inchipuite.
Cu toate astea, e frumos sa crezi in ceva, iti da mai mult curaj, un sentiment de siguranta "cineva de sus te pazeste si te apara", plus ca pe multi ii poate face mai buni, se se ajute intre ei, sa se integreze intr-o comunitate, sa faca mai putine fapte negative, insa si aici intervine "iertarea pacatelor" care parca il indeamna pe om sa "greseasca" convins fiind ca ii vor fi iertate toate pacatele.

Pana la urma, presupun ca adevarul va iesi la lumina pentru cei ce vor sa-l vada si nu se lasa amagiti de vorbe frumos si inteligent mestesugite. Totusi, sperante mari nu am in privinta asta vazand ca exista multa naivitate si ca minciuna are locul ei si poate fi cu mult mai tare decat adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu ce a zis ray, 99% se declară creștini.

eu mă consider ateu fiindcă asta e pur și simplu concepția mea pe care nu stau s-o explic nimănui.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironic, te-ai purtat destul de teist dar totusi mi-ai dat block acum mult timp pe discutii religioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Block?
n-am dat block niciodată nimănui dintr-o discuție
am 1 singur user la block: https://i.imgur.com/PW5NPsA.png
și asta din alte motive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin/ateu nu e mare diferenta.
E un trend sa fii crestin/ateu nu e mare diferenta, aceeasi prostie

| chuckmanson a răspuns:

Eu sunt adolescent și sunt ateu pentru că nu am absolut niciun motiv să cred în vreun Dumnezeu și nicio dovadă că o astfel de ființă există. Toate religiile sunt credințe primitive fără nicio bază în realitate și toate argumentele pro dumnezeu sunt erori de logică care nici nu demonstrează că o anumită religie este adevărată.

| 1231242 a răspuns:

Totul s-a tehnologizat prea mult să mai crezi în ceva, plus e chestia de moralitate că suferința este creată pentru a fi fericit, etc. multe lucruri, în fine, eu ca ateu, nu cred în Biserică(instituție), legat față de Dumnezeu, nu voi ști niciodată dacă există, deci aleg să nu mă întreb și să rămân ateu declarat față de Biserică.

| Thecurious explică:

Nu ma asteptam ca intrebarea sa genereze o dezbatere atat de aprinsa. Nu pot decat sa ma bucur.
Multumesc mult.

| gheorghe699 a răspuns:

Da este un trend,acest trend se cheama; cosmopolitism,prostie,incultura,...un amalgam din toate,pai daca este la moda sa-l copiezi pe soros,care nu crede in D-zu, nu crede in valori nationale, numai in globalizare, si alte bazaconii, ce rau a facut religia?

| DorelExpertu a răspuns:

Ray stie, dar nu vrea sa ne zica.

Răspuns utilizator avertizat