| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, foarte multi tineri se declara atei.
Care sunt motivele?
Sa fie oare vorba despre un trend?

76 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care foarte multi tineri? 99% sau declarat crestini

| SG1995 a răspuns:

Da,trendul se cheamă gândire critică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu ce a zis ray, 99% se declară creștini.

eu mă consider ateu fiindcă asta e pur și simplu concepția mea pe care nu stau s-o explic nimănui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e niciun trend, pe la 12-15 ani începi să gândești singur, să-ți pui întrebări și să ajungi la niște concluzii, mai ales dacă oamenii din jurul tău nu au răspunsuri credibile la ce te frământă laughing.

| Thecurious explică (pentru RAY):

Mi se pare cam mare procentul.

| Drimmero a răspuns:

Problema e ca atat ateii cat si crestinii isi ocupa timpul cu intrebari despre religie, facerea lumii, atata timp liber au, in loc sa-si faca activitatile zilnice.

E si un trend printre ei ca sa dai bine de ochiul lumii, e la moda sa fii ateu in ziua de astazi, cand ii vad cum se bat atat pe internet cat si in realitate pe religie si pe (ne)credinte doar stau pe margine si rad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin/ateu nu e mare diferenta.
E un trend sa fii crestin/ateu nu e mare diferenta, aceeasi prostie

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Pai da asta e adevarul, plus ca nu oricine care nu crede in iisus este ateu, alooo putem vorbi de deisti, panteisti sau non religiosi care cred in ceva, nr pers atee este mic

| Thecurious explică (pentru RAY):

Non credinciosii nu sunt agnosticii?
Nu sunt documentat cu privire la deisti si panteisti, ei cred in vreo "viata de apoi"?

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Agnosticismul inseamna cunoastere, orice agnostic este teist sau ateu, nu poti fi doar agnostic, ateismul este despre non credinta in zeii, deismul este despre un creator aparut din nimic creaza totul apoi adio, panteismul este la fel doar ca este natura insati

| Endoryus a răspuns (pentru RAY):

Ai lovit direct sub centura laughing

| RainmakerX a răspuns:

Gandim.
Oamenii iau chestiile auzite la Biserica sau citite prin Biblie mot a mot. Nu zic ca religia e gresita, din contra contine multe invataturi bune insa sa crezi in anumite lucruri de acolo este ca si cum ai crede in Mos Craciun.

| Thecurious explică (pentru RAY):

Multumesc

| Thecurious explică (pentru RainmakerX):

Asta suna a insulta adusa teologiei.

| Plato a răspuns:

Da, eu cred ca e un trend in mare parte. Se cred mai inteligenti daca se declara atei, exact cum se considera mai maturi daca fumeaza. Iluzii peste iluzii.
In plus, ateii astia tineri nici macar nu au vreun argument cat de cat, au auzit doar ca e la moda, dar nici macar nu s-au informat cu privire la ateism. Oricum orice argument ateist e irelevant, dar macar unii sunt informati si stiu poezia aia a ateilor.

Vad ca avem niste genii printre noi care spun ca ateismul vine in urma "gandirii". Haha. laughing
Prin urmare, Pascal, Hugo, Tesla, Newton, Descartes etc. nu au inceput niciodata sa gandeasca. laughing Bravo baietii, bun argument.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

- Prin urmare, Pascal, Hugo, Tesla, Newton, Descartes etc. nu au inceput niciodata sa gandeasca - in mod normal ar trebui sa gandesti pentru tine, nu ce au gandit altii odata sau ce gandesc unii acum in legatura cu ateismul

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori nu ai inteles, ori te faci.
Personalitatile alea credeau in Dumnezeu. Iar voi spuneti ca cine crede nu gandeste. Adica Pascal, Hugo, Tesla, Newton si Descartes nu gandeau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

M-ai dezmembrat. Da, ca să vezi, unii gândesc pentru ei, nu pentru că așa au gândit și alții înaintea lor laughing. Divinizezi niște nume de parcă oamenii ăia ți-au fost cei mai buni prieteni și au fost perfecți în orice au făcut și scos pe gură.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Vrei să-ți fac o listă cu câte personalități nu au crezut în Dumnezeu? laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e nevoie, ca ii stiu si eu. Ideea era sa le arat ce argument penibil e "au inceput sa gandeasca, de aceea sunt atei".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Da, mă, au început să gândească PENTRU EI. Nu să creadă orbește în ce li se spune. Ce nu pricepi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Vad ca SupadeCeapa e smechera si se i-a dupa mine.

AM inteles raspunsul tau, dar ce zic e ca trebuie sa fii detasat la orice rahat citit de marii filozofi/fizicieni/stiintifici, intotdeauna trebuie sa stii ca credinta ta/mea/oricui poate fii gresita.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Tot nu are sens.
La fel de bine poti sa incepi sa gandesti pentru tine si sa fii crestin.
E tipic pentru atei sa vorbeasca despre ei ca despre o specie superioara. happy Cred ca sunteti arieni.

Fiinta suprema cred ca ar fi un ateu vegan, la soare te-ai putea uita, dar la el ba.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Love is in the air!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Are sens, dacă gândești puțin, dar e greu și e mai ușor să urmezi orbește 2-3 idei pe care ți le-ai fixat în minte laughing cacalu, înainte cu tupeu.

| Plato a răspuns (pentru Drimmero):

Da, mi-am intalnit jumatatea, pe supica.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Se pune carne in tine, supa de ceapa?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

În vise.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Mno de ce nu poti sa-mi spui, e musai sa ma uit pe net?
Zi-mi si mie daca se pune carne in supa de ceapa, chiar vreau sa stiu.
Nu stiu la ce te gandesti tu.