| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, stiu ca toate revolutiile au fost inabusite, insa aud, des, zicala "istoria se repeta".
Credeti ca ar fi posibila o revolutie sau poate ca nu chiar o revolutie in adevaratul sens al cuvantului, ci o inventare a unei noi doctrine economice care sa fie mult mai echitabila decat capitalismul de astazi?
De ce?
Pentru ca, tinerii nascuti in familii modeste sau sarace au tendinte revolutionare.
Multi adolescenti il citesc pe Marx si par ca rezoneaza cu filozofia politica a acestuia.
Partidele radicaliste castiga din ce in ce mai multi votanti din randurile electoratului tanar.
Multi indivizi devin miliardari, mostenind averi colosale, iar mult mai multi indivizi traiesc in chirii o buna parte din viata.
Medicii/nutritionistii atrag din ce in mai vregvent atentia asupra produselor nesanatoase din comert.
O alimentatie sanatoasa nu este accesibila majoritatii populatiei globale. "Ce faci? Iti imbolnavesti copiii? " "Pai nu am bani, sunt prea scumpe produsele x, y, z ".
Imprumuturile bancare devin o moda, mai curand o necesitate pentru enorm de multi oameni, care isi doresc o locuinta sau o masina, "condamnandu-se" uneori si la 30 de ani de plata lunara.
M-am gandid si la motivele pentru care o revolutie ar fi imposibila, insa nu le mai insir aici. Vreau sa citesc parerile voastre.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mestere, oamenii se angajeaza la 30 de ani de plata pentru ca pe termen lung a avea casa ta (in proprietate) este mai rentabil decat a plati chirie. Cel putin unde stau eu au tot felul de avantaje fiscale care ii ajuta la plata ipotecii.

In privinta nutritiei: cu ce e in supermarket se poate trai sanatos daca stii ce sa cumperi si nici nu e mult mai scump. Atat ca oamenilor le place zaharul si alte substante d-astea iar daca le-ai scumpi pe cele nesanatoase ei s-ar revolta ca de ce se baga statul in ce mananca ei.

| Thecurious explică (pentru doctorandus):

Traiesc eu in cea mai saraca regiune a Romaniei, caci, de aici, lucrurile stau altfel.
Omul de rand abia isi permite uleiul, zaharul, margarina (ca untul e mai scump ).

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Fara de*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce revoluții au fost înnăbușite sau la ce te referi

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu am vrut sa tastez revolutii, scuze.
Ma refer la faptul ca mai toate statele socialiste /fost comuniste au acceptat dezvoltarea economica prin capitalism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

S-au prins și ei, așa, mai greu, că e un eșec comunismul...probabil