| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, unde este studiata mai multa matematica, la facultatile de fizica sau la cele de informatica?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fizică, dar și aici depinde de specializare.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Presupun ca in fizica teoretica si in cea fundamentala se utilizeaza mai multa matematica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, așa este.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Acele specializari se ocupa cu studiul teoriilor de tipul : multiversuri, teleportarea informatiei cuantice, gauri negre?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Aceste aspecte se tratează la doctorat.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Pai aceste teorii sunt scinse fiction. Cum gasesc, ei, aparatul matematic pentru ele?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Găurile negre nu sunt SF.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Nu, insa, sunt obiecte cosmice -daca le pot numi astfel- care depasesc imaginatia omunlui.
Nu e ca si cum ai lucra cu instrumente de laborator, ci cu formule, teorie si imaginatie.

| Devil21 a răspuns:

De informatica