| raluca1601 a întrebat:

Vine ziua prietenului mei in cateva zile. Suntem de 2 ani impreuna si i-am luat tot felul de cadouri cu ocazia Craciunului, ziua lui etc. si nu stiu ce sa ii mai iau. M-am gandit sa ii iau un ceas, ca nu i-am luat si nici nu mai are. Dar stiu ca are nevoie si de bani si m-am gandit sa il intreb daca iti doreste ceva de ziua lui., bani sau ceva anume. De obicei cand il intrebam zicea ca nu vrea nimic. Suna urat sa il intreb daca isi doreste bani de ziua lui?

3 răspunsuri:
| Nutzu91 a răspuns:

Salut Raluca!
Da suna foarte urat sa il intrebi daca isi doreste bani de ziua lui, e ca si cum ai zice ca vrei sa il cumperi.
Ar fi mai indicat sa zici ca nu sti ce sa ii cumperi si ii dai banii ca sa isi cumpere el ce vrea, dar aici se naste problema ca nu trebuie sa apari prost intr-o ipostaza in care el s-ar putea gandi ca ai fost "limitata de idei", deci improvizeaza si tu putin.
Eu de exemplu as zice asa: "Iuby stiu ca e ziua ta, si pana acum eram obisnuita sa iti tot cumpar cadouri, dar m-am gandit mai bine si nici un cadou nu poate sa iti spuna ceea ce simt eu pentru tine si cat sunt de fericit ca suntem impreuna, asa ca, anul acesta am sa-ti dau tie posibilitatea sa alegi ce cadou vrei de ziua ta, poftim banii astia si te rog sa iti cumperi singurel :*".Dar tu poti sa zici cum vrei, eu mi-am exprimat doar parerea, si sper ca te-am ajutat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este foarte urat...mai ales sa il intrebi ce isi doreste de ziua lui.cadoul e cadou....nu trebuie sa afle de el.si daca zici ca are nevoie de bani i-ai un vaucher cadou laughing) sau da-i banii cashbig grin

| Geor9y a răspuns:

Poi este urat sa ai dai bani pentru ca o sa se simta urat, dar poti sa ai iei ceva oricat de micut nu conteza atata timp cat e de la tine o sa isi aduca aminte cu placere de acel cadou orice jucarie sau chestie neinteresanta pentru el este deosebita deoarece e de la tine