| GEEK a întrebat:

Vreau să mă schimb din toate punctele de vedere.
Să mă comport mai frumos cu familia [ mama ], și să îmi fac și eu prieteni, și fiu o fată normală.
Eu fumez, înjur în ultimul hal, mă cert cu mama zilnic, din lucruri minore care nu au nici un rost, și regret, o fac în fel și chip, și da, RUȘINE MIE! Sunt o pacoste, singurătatea și problemele pe care le-am avut în trecut, m-au adus la o depresie groaznică. Îmi vine tot timpul să plâng, să mă omor, când sunt nervoasă îmi vine să îmi smulg pielea de pe mine de nervi. de câteva ori am ridicat mâna la mama, pur și simplu nu mă pot controla, vreau să îmi schimb atât comportamentul, cât și stilul [ îmbrăcămintea ], mama face foarte multe pentru mine, lucrează din greu doar să mă întrețină, să îmi dea să mănânc, să am ce să îmbrac, și are grijă de mine ca de ochii ei din cap, dar eu nu știu să apreciez ceea ce am, sunt o nesimțită, când mama îmi spune ceva, și nu îmi convine, imediat mă enervez și nu mă pot controla, mama nu mai e cu tata de când aveam eu 8 ani, acum am 13. Pe tata nu l-am mai văzut de 2 ani, și doar de curând am vorbit cu el, acum 2 săptămâni, înainte nu mai vorbisem de 1 an jumate din cauza problemelor și oamenilor răi, eu nu mai locuiesc în România, și îmi este atât de dor de el, și de fratele meu, bunicile mele și bunicul meu, de restul famliei, îmi e dor de ei de mor, nu i-am mai văzut de 2 ani pe toți. eu nu am nici o prietenă, sunt mereu singură, toată ziua stau pe laptop, și în rest mă cert cu mama, nu fac nimic altceva. am prieteni doar virtuali, cu unii nu m-am văzut niciodată, mi-aș dori să comunic și eu cu cineva, la școală am chiulit aproape tot anul, acum am jurat că anul ăsta nu o să mai chiulesc nici măcar o zi, îmi fac mie rău și mamei mele. ea mă iubește necondiționat și îmi arată asta face tot posibilul să îmi îndeplinească toate dorințele și să îmi fie mie bine.

Deci, întrebarea mea este : Cum aș putea să mă schimb? Comportament, stil...

Fundă + vot!

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine du-te la un phsiholog sa te ajute el cu prbolema asta si sa te invete cea ce trebuie sa faci.

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
De sfaturi nu ai nevoie, stii ce trebuie sa faci, doar ca nu vrei, fa in asa fel incat sa vrei sincer.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu tot nu văd unde-i problema.

| gingergirl1 a răspuns:

Of,of,of! cu totii am vrea sa ne schimbam! Inclusiv eu,recunosc si eu mai tip la mama dar imi pare tare rau dupa aceea,pentru ca a facut enorm, de multe lucruri pentru mine! sad Eu nu fumez,si nici nu asa vrea! dar! inainte chiar recunosc ca injuram,vorbeam urat,ma comportam urat dar pot sa zis ca m-am schimbat! poate o sa ti se para ciudat dar m-am schimbat datorita unui baiat! happy El nu injura,se comporta bine cu toata lumea,e chiar ok.a inceput sa imi placa de el si am zis ca vreau sa fiu ca si el! laughing Si de atunci am renunatat la caracterul acesta...
Cum ai putea sa te schimbi? Poti sa faci orice daca iti doresti cu adevarat! Incerca sa nu te mai comporti asa cu mama ta,incearca sa te abtii, da-le telefon membrilor familiei, iesi pe afara, plimbate, fi vesela, nu mai lipsi de la scoala!
Sa sti ca e foarte bine ca ti-ai dat seama de acest lucru!
Gandeste-te! ai 13 ani, ai o viata intrega inainte, poti sa iti faci noi amici, sa iesi pe afara, traieste-ti copilaria!
Sper ca ti-am fost intr-un fel de ajutor si daca ai vrea sa vb stii unde ma gasesti! laughing
Ai grija de tine :*

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Salut! Ideea e ca iti va fi greu.E buna decizia de a nu mai chiuli de la scoala. Cu ocazia asta iti poti face prieteni si socializezi. Poate asta te va ajuta si cu mama ta.Nu vei simti nevoia permanenta sa va certati.Psihologul e indispensabil daca vrei si inutil daca nu vrei.Trebuie sa vrei din tot sufletul sa te schimbi odata pentru totdeauna. Faptul ca ai restul familiei departe de tine contribuie la nervi si nefericire. Dupa o perioada de timp, cand te vei intelege mai bine cu mama ta, incearca sa o convingi (daca aveti resurse materiale necesare) sa faceti o vizita familiei in Romania.
Mult succes! Nu renunta oricat de greu iti va parea sa te schimbi!

| adorable1993 a răspuns:

Stiu ca e greu! Foarte greu dar incearca sa eviti toate lucrurile rele! E greu atunci cind esti departe de persoanele dragi! Si mai ales ca iti este greu in viata! Leapada fumatul el iti poate cauza probleme mari! Si stiu ca si mamei tale ii este greu si sufera tu incearca sa te comporti frumos sa inveti bine si asa o vei face bucuroasa pe mama ta cu succesele tale! Incearca sa lasi toate lcrurile rele si sa nu ridici mana la mama ta! Ea e unica fiinta care ti-a dat viata si te-a crescut si iti este aproape!