| dragutaandreuta a întrebat:

vreau sa stiu drumul cartii,adica dupa ce o scrie autorul unde ajunge cartea? am auzit ceva de tiprografii,editorii, dar vreau sa stiu concret sa-mi explicatii si ce inseamna! funda! urgent!

Răspuns Câştigător
| KaterinkaBoy a răspuns:

Hmmm...e ceva mai complicat. Din pacate nu mai traim vremurile in care o carte este scoasa pe piata fiindca este buna. Vei avea nevoie de bani, mai multi sau mai putini in functie de tirajul dorit pentru carte. Spre exemplu la un tiraj mic de 100-200 exemplare, te va costa aproximativ 10 lei un exemplar, cel putin asa am gasit eu la anumite tipografii. Desigur asta este calea de urmat pe cont propriu. Daca ai scris o carte si doresti sa colaborezi cu o firma din domeniu pentru publicare, atunci poti merge persoanal sau trimite cartea spre examinare catre diferite edituri sau oameni ce se ocupa cu promovarea operelor literare. Daca opera este buna atunci editura poate acoperii in totalitate sau partial costurile de productie si se poate semna un contract de promovare cu feluriti termeni si multe conditii. Sper ca ti-am fost de folos!winking

1 răspuns:
| dragutaandreuta explică:

Vaaaaaaaaaaaaa roooogggggg urgent