| Andreea199797 a întrebat:

Vreau un sfat. Sunt cu un baiat penticostal, iar eu ortodoxa. Ai lui nu-s de acord. Imi spune sa am rabdare ca o sa treaca la mine, dar in acelasi timp incearca sa ma faca sa cred ca religia lui este mai buna. Imi spune ca la ei e credinta adevarata, ca sunt oamenii ai lui Dumnezeu, etc. Eu nu vreau sa trec la ei, pentru ca imi gasesc linistea in Biserica Ortodoxă. Nu inteleg ce vrea sa faca el. Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oameni astia sunt fanatici, ei considera ca restul sunt a lui satana si doar sunt a lui dumnezeu, aia vor sa te manipuleze sa aderi la secta lor fanatica si sa iti controleze toata viata ta, sa te spele pe creier, uite cum vei deveni tu https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4

fara suparare dar alt baiat nu puteai alege si tu,iti dai seama in secta o sa intri,cu ce oameni ai dea face, esti constienta de asta, parinti lui nu o sa te accepte fiind ortodxa pentru ca esti a lui satana, ei asa vad pe toti ceilalti, ei traiesc in lumea lor iar restul sunt cu satana, fie el ortodox, catolic, ateu etc

| Andreea199797 explică (pentru RAY):

Videourile alea chiar sunt pe bune? A fost o prostie ca ne am îndrăgostit. Cand am iesit cu el, nu mi-a trecut prin cap ca se va intampla sa fim impreuna niciodata. Fiind constienta de religie si tot.

| RAY a răspuns (pentru Andreea199797):

Si eu am fost la ei la biserica si da pot afirma ca sunt reale, mereu incercau sa ma manipuleze, sa ma spele pe creier, eu eram botezat catolic dar ei spuneau ca catolici sunt cu diavolul, am citit biblia si am descoperit ca cei care vin cu invataturi de astea sunt de fapt draci

| Andreea199797 explică (pentru RAY):

Am auzit ceva putin despre faptul ca ei vorbesc in limbi, dar mi se parea o mare prostie si clar n am crezut asta. oricum, cred ca cel mai ok ar fi sa l las cu credinta lui.

| Jus7t a răspuns (pentru Andreea199797):

Doamne ferește.
Mai bine mă *** cu un cactus decât să port discuții de genul dar hai fie.
Frate, contează să te înțelegi cu omul, să poți să îl iubești și să te iubească, există un singur Dumnezeu și lăsați asta să fie așa, lasă detaliile, vrei sa fii un om bun păi fii, lasă restul.
Zici că el are o ură deci nu poate să accepte anumite lucruri la tine, așa că de ce naiba e cu tine?
Ori le acceptă ori se departe, dacă nu poate nu are rost să se forțeze că după o vreme o să iasă la suprafață.
Și e valabil și pentru tine, dacă nu poți accepta unele lucruri te desparți și aia e.
Desigur că mai e varianta de a sta cu el și a rămâne mereu cu nemulțumiri, sunt destule cupluri așa.
Iar legat de dorința ta să îi cunoști părinții, poate că nu sunt nici ei de acord cu religia ta și nu reacționează bine la asta și încearcă să evite un conflict, ori poate e alt motiv.
Ideea e că nu e obligatoriu să îi cunoști, ești în relație cu el, nu cu ei, dacă nu te-ai putea înțelege cu ei puteți încerca să gestionați situația în felul ăsta.

| RAY a răspuns (pentru Andreea199797):

Plus ca gandeste-te ce viata vei avea, una de sclava, masina de facut copii, divort pe naiba ca vei alungata din comunitate, nu ai un cuv in fata lui, ca el e dumnezeu in casa, religile sunt creatia barbatilor cu toate fanteziile lor misogine

| Celcestietot a răspuns:

Orice religie care are practici greșite, nu este cea adevărată.

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu nu vrei să treci la religia lui și nici el pe a a ta ar trebui să încheiați relația.

| Nemessys a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca si in secolul XXI s-a ajuns ca 2 oameni sa nu poata fi impreuna din cauza unei religii.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Nemessys):

Uite că mai existălaughing Trist, dar adevarat.

| Jus7t a răspuns:

Întreabă te ce ar face Isus în locul tău.
Sau, stabilește de la început că nu vrei în religia lui și să se gândească și el dacă vrea să rămână în religia lui sau să treacă în a ta.
Apoi să vorbească cu părinții lui și să i spună decizia și să vadă cum reacționează ăia(în caz de vrea sa vina in religia ta)apoi el în funcție de astea face o decizie dacă să continuie sau nu relația și dacă se poate.
Cel mai important e să nu se trezească peste o vreme că ba nu mai vrea el ori părinții.
Ce se întâmplă la voi e scârbos.
Dacă nu poate să te lase să crezi în ce vrei iar tu nu poți să îl lași să creadă în ce vrea și mereu o să apară reproșuri sau sentimente de superioritate că religia x e bună dar y nu e și nu puteți să aveți o relație frumoasă atunci vă găsiți altă relație.

| Andreea199797 explică (pentru Jus7t):

Eu i-am spus de la inceput ca nu o sa trec niciodata. In legatura cu parintii, el i-a cunocut pe ai mei. Ai mei nu l au privit altfel fiind penticostal, nu inteleg de ce e ura asta din partea alor lui. Mi a spus ca o sa i cunosc si eu, dar cauta mereu motive sa nu merg. Ba ca nu sunt acasa(ei stand si in strainatate), motive penibile
. desii am avut sute de ocazii sa ii cunosc.

| Andreea199797 explică:

Ok, mulțumesc pentru timpul acordat