| Trixi12trixi a întrebat:

Bună ziua!
Am spus "scârbă de babă", in momentul in care vecina mea de jos se debranșa de la încălzirea centralizată și m-a auzit prin scobitura rămasă după înlăturarea țevii caloriferului. M-am întâlnit cu vecina de sus, care mi-a spus:"doamnă, de la dvs din casă, nu se aude nimic, ca și cum nu locuiți acolo!", semn că a aflat de la vecina de sub mine. Mi-e tare rușine de ceea ce am făcut, dar rușinea ar fi și mai mare dacă aș încerca să-mi cer scuze în fața ei, pentru că am și eu 53 de ani și nu este deloc frumos ce am făcut! Acum regret nespus și nu știu cum voi trăi cu rușinea asta!

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Initial credeam ca vorbim de un copil adolescent.Chiar nu inteleg de ce ti-ar pasa la anii astia de ce spun vecinii.

| relian a răspuns:

Aruncate de la parter laughing asa scapi de toti si de toate, decat sa ai regrete de genul asta.

Dar ca idee, de ce ai facut-o scirba? Ai avut conflicte cu ea, tea deranjat, sau ce anume te-a facut sa vorbesti asa?

| Fatamuntilor a răspuns:

Traim intre oameni si trebuie sa ne asuman cea ce facem
Trebuie sa pastram o relatie buna cu vecinii, nu se stie niciodata.
Eu zic sa lasi rusinea la parte, in fond ai 53 de ani, nu esti pustoaica.Mergi cu o cafea/ceai /prajitura.Sau chiar ceva gatit. Daca se debranseaza, insemna ca nu are o situatie tocmai buna, o intrebi daca o poti ajuta cu ceva.Cu o cumparatura de exemplu.
Cu siguranta uita cuvintele alea si va aprecia cea ce faci.

| J0B0MAT a răspuns:

Nici eu nu știu cum ai putea trăi cu asemenea rușine.Mai bine te împuști decât să trăiești așa.Ce viață e asta?!

| anonim3248 a răspuns:

La 53 de ani nu trebuie să îți fie rușine.

| Trixi12trixi explică (pentru anonim3248):

Da, dar baba asta am observat că spune la toată lumea, la toți vecinii de și din acest motiv mă simt așa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine încerci să nu dai ochii cu acea persoana o vreme.

| Trixi12trixi explică:

Mi-e foarte rușine de toți vecinii din cauza a ceea ce am spus, pentru că femeia asta spune la toată lumea, drept dovada faptul că vecina de deasupra mea mi-a spus într-un anume fel: " Doamnă, de la dvs din casă nu se aude nimic, parcă nici nu locuiți acolo!" Asta înseamnă că vecina de jos a informat-o pe cea de deasupra mea, despre ceea ce a auzit la mine in casa!