| CPPC a întrebat:

Buna ziua!
As dori enorm de mult sa gasesc in Bucuresti un duhovnic bun, batran, gen Parinteel Cleopa, Arsenie Papacioc, Sofian Bughiu.
Daca cunoaste cineva, va rog sa-mi spuneti si mie!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Duhovnici ca cei pe care i-ai enumerat, mai greu gasesti... Dar poate ca bunul Dumnezeu te va ajuta sa gasesti pe cineva. Insa eu cred ca mai bine il cauti pe acela pe care Dumnezeu il vrea pentru tine. Oricit ar fi de bun duhovnicul, daca nu e destinat din partea lui Dumnezeu sa fie al tau, mai devreme sau mai tirziu vei ramine dezamagit, pentru ca si el tot om este. Insa daca te rogi, si cauti sa vezi care e duhovnicul destinat tie de Dumnezeu, atunci vei descoperi ca nu trebuie sa fie bun, batrin, renumit, ca sa te inteleaga, si sa te ajute sa cresti duhovniceste. Adevarul e ca nu e usor sa iti gasesti duhovnicul cel mai potrivit, dar cred ca, daca ai o inima sincera, si te vei ruga in acest scop, Dumnezeu te va ajuta sa gasesti, si pentru tine va fi cel mai bun. Chiar daca el nu este atit de bun pentru altii.