| Mădă0611 a întrebat:

Un crestin este un erou permanent si nu un milog - Parintele Arsenie Papacioc.

Adica cum?

45 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

In primul rand, nu stiu in ce context a spus acest 'papacioc ' citatul pe care l-ai zis. Un crestin nu este nici erou, nici milog.Este erou in fata paganilor doar si milog in fata LUI Dumnezeu! Ce inseamna sa fii milog in fata Lui Dumnezeu? Inseamna incredere si Credinta!
Ce inseamna sa fii 'erou permanent'? Inseamna necredinta! Inseamna sa-ti plangi de mila! Necrestin!
Poate asta a spus in ratacirea lui Arsenie Papacioc!
Sa nu crezi insa ca orice preot cu har, in general este si Dumnezeu sau chiar sfant!
E bine sa citesti din Patristica, dar nu lua 'ad literam' ce spun sfintii sau mai nesfintii parinti, la necaz sau ratacire!

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

laughing tu nu erai ortodox? Sa fii ortodox si sa nu ii venerezi pe popi mai mult decat pe dumnezeu inseamna sa fii pagan. Huuo!

Cum adica "erou in fata paganilor"?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

De unde ai tras concluzia ca ii venerez pe popi? Din contra, ii respect doar ca pe orice om.Iar ortodocsii nu venereaza DECAT pe Dumnezeu! Asta ti-o spune un ortodox practicant! Nu stiu de ce atribui arbitrar unei religii concepte straine de ea.
Voiam sa spun ca a fi Crestin O. nu inseamna ca' a-ti duce viata, asa cum este, si cu diverse nevointe'este un gest de eroism! Este o normalitate acceptata de majoritatea oamenilor, pe de alta parte.

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

Am o banuiala ca daca s-ar tine vreo slujba de paste/craciun in acelasi timp in care se tine una pentru Arsenie Boca, cu vreo icoana nu stiu de care, cu el, in alt oras/localitate, majoritatea ortodocsilor ar merge la Boca. thinking

Majoritatea oamenilor nu sunt crestini, si tu ai zis "erou in fata paganilor".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cateva mii de credinciosinu inseamna milioane. S-a facut o propaganda cu substrat exclusiv politic si mai ales comercial cu privire la Boca dar si in cazul moastelor.
Crestinii majoritari sunt relaxati in fata religiei ortodoxe.In sensul ca au discernamantul exceselor fata de normalitate.
"Erou in fata paganilor', am zis (poate nu m-am exprimat bine, pe inteles, inseamna 'ca se da erou in fata paganilor, ca paganii ii considera eroi, adica oameni sacrificati, pe crestini. Ceea ce un crestin nu considera asta. Caci, repet, viata asa cum este constituie normalitatea.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu unul nu m-as duce nici la Boca, nici la vreun nume caruia i se face propaganda prin tot felul de media.Si cred ca nici majoritatea. Exista 'exaltati' ca in orice comunitate. Faptul ca exaltatii sunt cei mai vizibili nu trebuie sa conduca spre generalizari simpliste, doar de dragul de a discredita o religie.

| Holiday a răspuns (pentru oprescudorin11):

Lui Boca, la fel ca si altor oase linse de ortodocsi le face propaganda Biserica Ortodoxa la ordinul marlanilor care o conduc. Pana la urma povestile cu astfel de personaje le umfla buzunarele. Oho, ce-ar mai vrea nesimtitii de la conducerea BOR sa fie mai multi exaltati cum le spui tu.
Ideea e ca atata timp cat conducerea unei organizatii e infecta, organizatia in ansamblul ei e la fel.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Holiday):

Aici sa ma inveti tu! Ma uit, din cand in cand, la TV Trinitas. Nu am vazut acolo ceva care sa-i faca reiting lui Boca! din contra! Sunt insa de acord cu tine, ca varfurile BOR par sa fi uitat menirea bisericii! Inca nu-m este foarte clar. Lucrurile 'se vor limpezi' pana la urma! Dumnezeu nu bate cu ciumagul!

| AliGab a răspuns:

Este vorba de parintele Arsenie Papacioc, nu de Arsenie Boca. Tu nu ii ajungi nici la degetul mic acelui om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozof wannabe.

Ui aici citat cu adevarat inspirational :

Decat sa ai barca si sa nu stii sa zbori, mai bine o bicicleta da' verde.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ce prostie mai este? De unde ai citatul? Sursa? Sau asa ti-a trecut tie prin minte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca:
Crestinul e un luptator contra viciilor nu unul care cerseste de mila, adica nu asteapta ca schimbarea sa pice din cer ci incearca sa se schimbe pe sine insusi.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Adica un crestin aprinzandu-si tigara cu sticla de alcool in cealalta mana, mergand la prostituate, spunand "da-mi doamne putere sa renunt la vicii". laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca voia sa evidentieze exact opusul

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ai zis "adica nu asteapta ca schimbarea sa pice din cer ci incearca sa se schimbe pe sine insusi." si am dat exemplu de crestin care asteapta sa pice schimbarea din cer.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Prefer un crestin 'vicios', decat un fariseu criminal!

| Morrígu a răspuns:

Cugetari pe buda.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cred ca inseamna ca nu se tot caieste toata ziua (cum cred unii ca inseamna crestinismul), ci trece la fapte.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Toti crestini ADEVARATI sunt eroi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Gresit! Crestinii sunt DOAR NORMALI! Ca si pompierii! De aia sunt platiti! Daca nu le place sa se mute in politica!

| AnonymousSSR a răspuns:

Arsenie Boca exista, eu sunt crestin! Antihristul este aproape....Roaga-te,caci Dumnezeu exista, dar tu Madalina/Madalin nu vrei sa il cauti!

| Mădă0611 explică (pentru AnonymousSSR):

Si Iov, si Gabriel... smug
Asta nu-i Boca, e el compadre de Boca, si nu despre ortodocsi vorbeste, ci despre crestini. Eram curioasa daca se refera la cersit ajutor de la orice zburator imaginar, sau dat vina pe diavol plangandu-si de mila, sau la cersit bani pentru nevoi personale, cum fac majoritatea conducatorilor crestinilor. Parca si protestantii au un conducator, a, stai, astia nu cersesc, iau direct vreo 10 % din salariu, adventistii ar fi astia, restul cam tot asa trebuie sa fie, ca altfel banii nu pica din cer, si nici nu cresc in copaci. thinking

| AnonymousSSR a răspuns (pentru Mădă0611):

Da' sunt mandu ca port nume de Arhanghel...winking Nu vreau sa ma gandesc la sufletul tau...hmmm

| Mădă0611 explică (pentru AnonymousSSR):

Daca ar exista, sufletul meu ar fi mai frumos decat al majoritatii.winking Si nu e vreo problema cu numele tau, ci doar ca sunt sanse mari sa fii protestant/neoprotestant; e important sa stii cu cine vorbesti cand nu intelegi un raspuns, "Arsenie Boca exista, eu sunt crestin! Antihristul este aproape...", poate am inteles gresit, dar il asociezi pe nenea Arsenie cu antihristul. Numai daca esti crestin neortodox sau necatolic poti crede asta. Pam-pam. Asta era toata treaba cu numele tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt si parerile ortodocsiilor sunt impartite cu privere la persoana lui Arsenie Boca, uni il considera un "eretic".

| AnonymousSSR a răspuns (pentru Mădă0611):

Hahahah laughing) Cati ani ai?

| Mădă0611 explică (pentru AnonymousSSR):

Vreo 9-10 mai multi decat tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AnonymousSSR):

E un suflet in transformare, promite! Sau canta pentru alte mese!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AnonymousSSR):

Copiii sunt curatenia!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sectele sunt oricum organizatii PROFIT 100%. Ca racoleaza prosti? Asta-i alta poveste!
Si mallurile cersesc! Sub o forma sublimata'.
Crestinii NU CERSESC! Sau daca o fac, o fac pentru voi cersetorii! Inca neinitiati!

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

Nu stiu ce dialect vorbesti tu, dar e grele, sau nu le ai cu virgulele. Stii faza cu sa mancam bunica? laughing

Am impresia ca toti crestinii viseaza la momentul in care necrestinii merg in lacrimi la o televiziune "l-am gasit pe dumnezeu (Yhwh)! am trait in minciuna! eram ateu/atee." (asta e musai s-o zici cand "ai trait in minciuna"). Nu mai visa, rugaciunile voastre sunt vorbe in vant.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Crestinii nu viseaza, crestinii fac! Am sa ma rog pentru sufletul tau! Amin!
Dar te asigur ca chiar si cand te vei intoarce precum 'fiul ratacitor' te vom primi cu aceeasi dragoste pe care inca nu ai observat-o inca.

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

Daca nu te-as sti de ceva vreme, as crede ca esti troll. La cunostintele pe care le detin in prezent, sansele sa devin teista sun 0. Z. E. R. O. big grin

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

E normal! Daca nu ai ce manca? Daca nu ai gasit Calea? Exista meseria cea mai veche! Succes!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Parerea de sine, nu miroase-a bine!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Putini si cei rataciti pot sa -l puna si pe boca si pe papaciuc in vreo vitrina Crestina! Aia sunt promovati exact de necredinciosi, de media sau afaceristi trecatori si de 2 bani!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca m-ai sti, n-ai vorbi asa! Poate mai ai timp! Ti se pare un gest de bravada? Ce ineptie!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe mine sa ma stii? Eu sunt NIMENI! Tu pe Dumnezeu il cauti, inca nu L-ai gasit! Este timp!

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

Lasa alcoolul.

Parerea de sine ti-o faci uitandu-te in jur, vorba lui Creanga, "stiu ca nu-s destept, dar cand ma uit in jur, prin curaj", si daca ma uit in jur, de fapt ajunge doar sa citesc raspunsul la care raspund acum, ca sa stiu ca iti sunt superioara "sufleteste" devil, de restul nu mai vorbesc.

Tătă lumea il cauta pe Yhwh, 'ai de capu' meu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Toate personagiile pe care le-am cunoscut, au apelat la mizerii, fara sa fie nevoie, dar saracii de voi, fara argumente? Ce putetiface?
Dar nu asta e problema! Important e sa va vindecati!
Pentru o temporara calmare asculta, te rog in genunchi:
Uns Ist Ein Kind Geboren - F.W.Zachow - Concertkoor Rijswijk 9-12-2011
dar cu atentie! Fa cura asta de 3 ori!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu-mi da mie adresa! Da telefon la SMURD sau aiurea sa te salveze! parca 0211, nu stiu!
Daca crezi nu mai ai nevoie de bietii oameni! sunt la fel de prosti ca si tine!
Dar nu te necaji! % din planeta sunteti frati! Intru Prostie! Asta e ff Frumos ca macar va incalziti intre voi fecalier! For ever and ever! Bucurati-va de mizeria voastra spirituala!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ideea este ca si ce mai mari psihiatri pot da CHIX!
Dupa aceasta, si-a facut un turn.Ca adaos la casa lui!
Si a aflat la ce folosesc TURNURILE DE FILDES!
Asa numite! Loc de meditatie, adica departe de colectiv!
Mi-ar parea rau sa stiu ca nu ai inteles NIMIC!
Reciteste! Lasa-l pe Iehova! Te arzi in preajma ideii NUMAI! Asculta asta:
Uns Ist Ein Kind Geboren - F.W.Zachow - Concertkoor Rijswijk 9-12-2011

| Mădă0611 explică (pentru oprescudorin11):

laughing Oky, tocmai mi-ai demonstrat ca ai ceva probleme psihice. Credeam ca esti troll, esti doar bolnav, o fi de la microorganismele luate de pe chestile ortodoxe pe care le-ai pupat, e normal, cica Alzheimer e cauzata de o ciuperca, bine, tu nu de Alzheimer suferi, e mai grav.

| AnonymousSSR a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba,eu am 16.

| Mădă0611 explică (pentru AnonymousSSR):

Ba, ti-am zis ca am cu 9-10 mai multi decat tine? Sunt 12 de fapt.