| Thecurious a întrebat:

Care-i diferenta dintre "banii lichizi" si "banii gheață"?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Starea de agregare.
Iti dai seama ca sunt doar niste expresii.

| RAY a răspuns:

Uni sunt tinuti in congelator alti in vin ca poate se inmultesc, nu exista diferente

| sierra1 a răspuns:

Adj. invar. (In sintagma) Bani gheata = bani in numerar, platiti pe loc, bani lichizi, bani pesin. – Lat. glacia (= glacies).

eu nu prea văd diferențe semantice doar poate legat de... temperatura la care se face plata (?!)

| Hammurabi a răspuns:

Nici o diferență. E acelaș lucru.

| Ether a răspuns:

Banii lichizi sunt acei bani care sunt imediat disponibili pentru a face o plata, iar bani gheata se refera la actul in sine a platii, cand s-a realizat o plata cu cash si nu printr-un transfer bancar (de exemplu). "Gigel dispune de lichiditati in valoare de 10000 lei si va realiza plata cu bani gheata".