| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce înseamnă a fi un om punctual?

Răspuns Câştigător
| Anonim147943 a răspuns:

Inseamna sa ajungi la timp

Punctual=(Despre oameni) Care este exact, care respectă întocmai termenul sau momentul fixat.

5 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Iti zic eu ce inseamna pentru o fata ca un baiat sa fie punctual.Sa zicem ca baiatului cu care vreau sa ma intilnesc stabilesc ora 17 sa ne vedem si eu puctuala deja sunt acolo cu 5 minute mai devreme. Daca el nu este destul de politicos sa fie si el acolo cu 5 minute mai repede deja imi da de banuit ca nu e serios, lucru amplificat cu sms uri ca unde esti? scriu eu-imediat sunt acolo si ajunge la 17.05.La mine asta nu este puctualitate si deja este un puct minus in ochii mei pentru el.Dar nici acela nu este treaba ca stabilim ca ne vedem la ora 11 si deja la ora 9 imi da sms ca a ajuns si sa ma grabesc ca lui ii este frig.Pai domnule ce am vorbit ieri? era vorba de ora 11 nu? nicidecum de ora 9! asta inseamna 3 puncte minus ca eu nu m-am putut pregati ca lumea numai ca lui i s-a nazarit sa vie cu 2 ore mai repede.
Eu apreciez pe acel om baiat sau fata fiind indiferent care ajunge nu mai tirziu si nu mai repede de ora stabilita, daca e baiat sa fie acolo cu maximum 10 minute mai repede si sa nu ma streseze cu sms ca unde esti pana la ora 17, eu am voie sa-l stresez daca sunt acolo la fara 5 minute si el nicaieri -dar deja sa intirzii mai mult de 10 minute baiat fiind e de neiertat numai daca nu ai un motiv foaaaaaaaaaaarte bine intemeiat.Ca altfel esti catalogat neserios si asa si esti luat.Dar nici cu mult mai repede ca rezultatul e acelasi.Deci punctual inseamna ca ora stabilita minus 5 minute(in plus nici vorba), iar daca e vorba de intalnire de afaceri e indicat sa fii acolo cu 10 minute mai repede.Asta inseamna punctualitate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Sa fii in orice situație la timp undeva.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A spune adevărul chiar și atunci când acest lucru doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ajungi la timp la locul și momentul stabilit.

| AdioTPU a răspuns:

A ajunge mereu la timp undeva.