| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua.

Ce înseamnă sclavie în ziua de astăzi?

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pentru tinerii din ziua de azi sa fi sclav inseamna sa practici orce munca.

Dar în realitate, sa fi sclav inseamna sa muncești gratis sau sa fi mințit, sa trăiești în condiții mizere pentru acea munca gratis, sau aproape gratis.Sa nu îți achiți niciodata datoriile în fata "patronilor" indiferent cât ai înapoiat sau muncit și etc.Practic sa fi exploatat.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Că ești robul celui căruia i te supui.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sclavie.
Probabil în sens denotativ, ce însemna și în trecut.
În prezent : ar fi dependența de tehnologie și tot pe direcția asta și de aici și mentalitatea, păi tehnologia e rea. Ea s-a inventat pentru a ușura munci multe omenirii, cu ea poți face multe în ziua de azi, poți fsce chiar bani ușurel, mă rog, totuși cu ceva dedicare la fel ca în orice domeniu de altfel, dar când pierzi vremea doar pe rețele sociale (acum zic eu asta, care scriu romane pe TPU rolling on the floor)) dar așa îi. laughing) și pe cine știe unde, e crunt.

Sclav în prezent îl mai văd un om prins în toată mentalitatea asta a iubirii. Sincer, iubirea clar o fost un declanșator imens al umanității până la urmă, fără ea nu ar fi existat nici națiuni și nici urmași happy dar observ tot o mentalitate cât mai obsedantă și bolnavă a iubirii ăsteia, vehiculată de altfel de toată media asta. Adamul și Eva perfectă și noi fugim disperați după asta, devenim sclavii acestui trend, uitând de oameni, bă, de oamenii din jurul nostru, apoi ne mai întrebăm că dar de ce și lumea o înebunit.

Sclav în secolul 21, o mai văd frumusețea și nu doar cea fizică, ci frumusețea aia la care tot idealul societății te împinge. Acum dacă nu ești țiplă de pe interior până pe exterior, e grav. Și uneori devenim prea axați și pe noi și pe niște munci din astea draconice și retardate, încât uităm să ne mai uităm în jur. Bă, voi ați văzut ce fain e să mergi noaptea pe drum și doar să privești stelele și luna? Dar să mergi în teneșii ăia la 50 de lei și cu încă 50 de lei să-ți mai iei și mâncare și să te bucuri de ploaia asta într-o zi oarecare, că ș-așa e pe ducă ploaia, decât să mori în cărți, săli de fitnes și pe la cine știe ce workshopuri care chipurile te învață, să fii șmecher, boss, să atragi și alte idioțenii rolling on the floor))) nu spun că unele workshopuri și de genul nu sunt bune, dar voi ați observat câți sunt acum mari speakeri motivaționali/influenceri și alte nebunii și lumea că ăsta e trendul, își mai ia încă două joburi, ca să meargă, frate, la workshopurile alea laughing) ca în final oricum toți să o ardă pe drumuri cu capete în telefoane, iar pe la joburi nefăcându-și îndatoririle, dar ei oamenii au workshopuri în Palmares.
Cam așa văd eu sclavul modern. happy

| AdioTPU a răspuns:

Traficul de persoane.

| darctron a răspuns:

Sa mergi in străinătate, incerca și ai să fii 100% convins

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru darctron):

Adica sa poti trai decent din salariu minim pe economie, sa ai autostrazi, scoli, spitale civilizate, o administratie moderna, mijloace de transport in comun, spatii verzi, respect din partea statului si al angajatorului? Asta e sclavia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Aprob, în tot!
Nu am înțeles niciodată de ce, românașul rămas aici, în România, acuză atât românașul plecat peste hotar, că acolo ar fi sclav, ideea este că sclavul ca și în trecut, este cel care nu avea proprietate proprie și nici galbeni ai lui și nu știu eu mare istorie, dar asta mai îmi amintesc vag de la mirobolanta istorie rolling on the floor) și faza îi că așa e și în prezent, ăia care totuși pleacă în afară să munce' pentru mai nimic sau să stea pe drumuri, ăia da, îi poți numi sclavi acolo, dar sincer, fără sper a arunca vreun gram de aroganță, vor fi și aici tot sclavi, atât pot oamenii și aia e, mereu va fi și sclavul și regele, și deși în afară e bogăție, exemplele de genul exact asta ne arată, că păturile vor fi mereu împărțite, în burghezie, normalitate și sclavie.
Însă revenind și în afară sunt românași care au afaceri, care lucră cot la cot cu italianul, spaniolul, americanul, sunt ba chiar unii românași, care îi conduc ei pe străini, în propriile lor țări. laughing)
De asta ce mai ziceți români de aici? happy
Peste tot vor fi boși și sclavi, aia e. Ce ține de noi, sfatul meu ar fi să facem, să ba chiar tragem și aspirăm la mai bine, că exemple avem cu duiumul, iar dacă totuși nu se poate, să învățăm să pierdem cu fruntea sus și pnm, până la urmă să ne acceptăm crucea.

P.S. valabil și pentru boșii care au reușit în întreaga lume. Bă, nu țineți tot pentru voi, că Biblia spune că pe sărăntoci/sclavi i-o dat Taica God, ca să vă mântuiți voi, bogaților! Adică v-o dat vouă mai mult, ca să ne dați și nouă sărăntocilor rolling on the floor) în final și noi să fim câini fideli și ceva cu bun simț și căire, că alții ne-au ajutat. happy Era vorba aia, dar din dar se face rai. Dacă bogotanul, ar da, clar fără a face gaură în bugetul personal, dar și fără a fi prea sceptic, păi lu' ăla nu-i dau că întinde mâna, tu dă și vezi ce se întâmplă, apoi clar și ăla sclav, să lase aroganța și chiar orgoliul, că sincer, îs unii sărăntoci în ziua de azi, plini de ei, mai ceva decât bogații, de nici nu mai are loc nimic pe planetă de egoul lor. Dacă ar fi exchilibru, raiul ar fi posibil, zic eu. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Totuși mi-am lăsat opinia, domnule Dracula laughing și aici ca și acolo, sclavii există și ai noștrii la ei, și ai noștrii la noi. happy Mai rar însă vezi pe străini să vină la noi în țară ca să fie sclavi. happy Asta da, admit că e mai rar întâlnit. happy