| Mara1997 a întrebat:

Bună ziua TPU!

De ce oare, majoritatea oamenilor le consideră egoiste pe femeile care nu vor copii?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Nu stiu, mie nu mi se pare egoist. Pana la urma e decizia ta daca vrei sau nu sa ai copii. Nu trebuie sa te afecteze opiniile celor din jur.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Majoritatea barbati sunt porci misogini si frustrati, traim in cea mai misogina tara din lume

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca, fiind egoiste nu vror sa imparta nimic cu altii, nici macar sa sufere de dragul unui sufletel, sau sa petreaca timpul pentru altcineva ca sa-l creasca. Daca nu este totul pentru beneficiul ei, nu vrea sa se implice.
Asemenea persoane sunt extrem de egoiste!
Nu-i nimic, selectia naturala isi face treaba si ele vor murii fara urmasi, ca atare, samanta de egoism va dispare odata cu persoana care o are in suflet.

| Mara1997 explică (pentru Violleta2022):

Problema este ca sunt persoane carora nu le plac copiii, cum sunt eu. Nu mi-as lasa nici cariera oentru un copilaş, m-am repetat... cred că este o alegere personală, nu cred că femeile sunt făcute să fie fabrici de scutece, femeile pot sa fac si ele ce vor ele, doar nu inteleg "eticheta" asta, sa imi exprim o a doua parere... intocmai, eu cred ca fiecare persoana ar trenuie sa isi vada de viata ei, sa nu mai puna etichete. Am inteles acum de ce ne considerați așa. Mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mara1997):

Persoanele egoiste pana in maduva oaselor, nu vor sa faca sacrifici pentru nimeni si nimic, vor sa traisca doar pentru ele insele si sa beneficieze 100% de tot ce vor si au chef, fara sa imparta nimic cu altii. ca atare, 90% din ele nu se casatoresc niciodata, dar nici nu sunt fericite oricum, pentru ca ajung la batrenete a fii niste singuri, acri si nesatisfacuti.

Cat priveste cariera, te asigura ca suntem milioane de femei cu cariera, dar si copii, familie si tot ce ne dorim! Intr-adevar am facut sacrificii, fara a fii fabrica de scutece, ca se gasesc pampersi pe toate drumurile s nu-s cine stie ce avere, dar satisfactia si dragostea care ti-o da un copilas, este inimaginabila!
Sper sa fii fericita cu alegerea facuta, desii, stiu ca nu vei fii niciodata implinita si pe deplin fericita, fara o familie cu copilasi imprejur. Din pacate, nu vei avea cum intelege asta, atata vreme cat nu o experimentezi pe propria-ti piele.

| Mara1997 explică (pentru Violleta2022):

Corect, fiecare cu decizia lui.

| T0T a răspuns:

Nu trebuie neapărat considerate egoiste până nu le știi motivul însă la unele egoismul este o posibilitate să le influențeze alegerea. Egoism în sensul că nu și-ar dedica timpul, bunăstarea sau banii pentru un alt suflet.

| Mara1997 explică (pentru T0T):

Cred ca e o alegere persoanala. Eu nu mi-as lasa cariera pentru un copil.

| T0T a răspuns (pentru Mara1997):

E o formă de egoism și asta. Deci tu ești materialistă.

| Mara1997 explică (pentru T0T):

Nu, consider că pot lasă in viata alte realizari decat un copil.

| T0T a răspuns (pentru Mara1997):

Mă întreb ce satisfacție îți vor da la bătrânețe acele realizări. O viață nu se compară cu nicio realizare.

| Mara1997 explică (pentru T0T):

Cu sigurantă nu imi vor da, doar pe moment sunt deschisa la minte, dar aceasta e parerea mea, nu imi plac copiii in nici un fel, pana la urma este decizia mea, vreau sa calatoresc in continuare, sa muncesc, etc.

| MihaBianca a răspuns (pentru Mara1997):

De acord. Nici eu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca sunt in parte egoiste. Nu vor sa isi dedice timpul, anii si banii unei alte fiinte si pun propriile lor interese deasupra altei fiinte. Toeretic asta este definitia egoismului. Iar astfel de femei isi pun propriile interese deasupra intereselor copiilor. Acum, problema este ca in cazul de fata este vorba de o fiinta nenascuta. Asa ca nu este in totalitate egoism.

Parerea mea este ca nu ar trebui sa iti pese daca alti oameni te considera egoista sau nu. Pana la urma toti suntem egoisti, fie ca o recunoastem sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tot aia sunt oamenii care n-ar adopta un copil, pana la urma unde-i egoismul?

| Mara1997 explică (pentru anonim_4396):

Desigur, oamenii care afirma acesc fapt susțin ca femeile sunt leneșe etc... femeile nu sunt facute sa faca copii, fiecare are liber arbitru doar ca unii sunt chiar incuitati la minte si dau vina pe emanciparea femeilor. Ma rog, am vrut sa citesc cateva pareri, inca mai aștept, subiectul acesta mi-a starnit curiozitatea.