| geru2014 a întrebat:

vreau si eu sa stiu ce semnifica ce inseamna intr-o conversatie cu cineva cand o persoana foloseste puncte puncte. De exemplu Buna... sau multumesc... sau ce faci... as vrea sa stiu limbajul psihologic

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De obicei, punctele de suspensie pot însemna o îngândurare, un subsens mai profund, "etc.", "ar mai fi multe de spus", "fără cuvinte"...

| Ronnix a răspuns:

E rusinos sa nu stii ce-s alea puncte de suspensie: http://ro.wikipedia.org/wiki/Puncte_de_suspensie

| AFR81 a răspuns:

Nu are o explicatie clara folosirea acestor puncte. Eu pun "..." sau chiar mai multe puncte atunci cand sunt plictisit sau ma deranjeaza/enerveaza/plictiseste ce a spus cel cu care conversez. Poate fi si un tic in scriere.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu atunci folosesc puncte de suspensie cind as avea multe de zis si astept ca persoana respectiva sa ma intrebe sa-mi pot da drumul la conversatie sau cind sunt suparata pe persoana respectiva.Bineinteles sunt si cazuri cum a zis raluk 27 dar eu folosesc cum am scris mai sus.

| raluk27 a răspuns:

Daca persoana respectiva foloseste punctele de suspensie, in mod obsesiv, dupa orice cuvant, inseamna ca are o problema.
In "limbajul" virtual, punctele put insemna un fel de "ăăă", plistiseala, uimire (atunci cand esti atat de surpins incat nu mai ai cuvinte), uneori ironie "Multumesc...", alterori un fel de "zi ce vrei.". Depinde de context.