| EstiSubPapuc a întrebat:

Bunaa TPU. happy
am si eu un subiect de discutiehee hee

ce sunt cocalarii?

big grin

5 răspunsuri:
| Bya132 a răspuns:

Cocalar = om care traieste din "munca" altului.Vagabond,golan,boschetar.

Cred ca daca ti-am spus sinonime, iti este usor sa iti dai seama cum arata un boschetar, vagabond.

Bafta!

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Cocalarii sunt extraterestrii.

| simf a răspuns:

"Cocalarul este un bărbat/băiat bădăran (mitocan). Preferă muzica lăutărească şi/sau manelele. Preferă hainele mulate, eventual cu sclipici, mărcile italiene. Preferă părul făcut cu gel, ţepi sau lins pe spate. Tinde să se laude cu valoarea lui. (Nu toate atributele sunt valabile în acelaşi timp.) Poate fi considerat echivalentul masculin al cuvantului piţipoancă." (http://dictionarurban.ro/expresion/568_cocalar.aspx)

| stefan31 a răspuns:

Poi cocalar=om care face totul pe unde apucă; (eventual) trăieşte pe spinarea altora.

Niste expresii ca sa iti dai seamabig grinupa masă: - "Cocalaru' ăla n-a cheltuit nimic, a mâncat ce n-am putut noi sa mâncam. S-a scos omu!"
sau
"Dacă mai bem mult o sa adormin ca cocalarii pa stradă p'aici"

Sinonime:vagabond, golan

Caracteristici:ochelari de soare(zi si noapte)
tricou(sau camasa)roz
seminte intodeauna in buzunar
limbaj `caterincos`
miros imbatator de 3 l de parfum
fake-uri (gen nike, adidas) din Dragon

| Pufulete8682 a răspuns:

Sunt niste baieti smecheri, care se cred cei mai tari, dar nu e nimic acolo "sus". Si asculta manele cu telefonul la MAX