| Shelovesya a întrebat:

Bunaaaa. Vreau si eu caracterizarea Marei (romanul Mara ) si Madam Bovary. Dau fundita! :*

1 răspuns:
| pursisimpludoareu a răspuns:

Mara este personajul principal, al romanului ''Mara'' de Ioan Slavici, acesta dand numele romanului, daasemenea Mara este prezentata pe tot parcursul romanului.Mara este vaduva cizmarului Barzovanu, este o precupeata din Radna Aradului care ''vinde poame, peste, carnati si turta dulce''. Ea crede sincer ca '' e bine sa fii om in lumea aceasta'', atata timp cat munca nu este in zadar. Mara are doi copii: Persida (Sida) si Trica, ''zdrentarosi si desculti, si nepieptanati, si nespalati, si obraznici''. Pe Mara o preocupa la fel de mult viitorul ei cat si al copiilor. (al marei)
ster ca ti-a fost de ajutor
merit funda?