| anonim_4396 a întrebat:

Cam care este ultima generație care petrecea mai mult timp afara?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dar parcurile sunt pline, terasele-s pline, malls la fel, cum dracu nu iese lumea? Din totdeauna lumea a vrut mai mult afara. Asta e vrajeala si anume ca nu. Vor sa nu stam la calculator nici cat stam, le e frica ca ne desteptam si nu ne mai manipuleaza ei cum vor, ca na, a bate mingea pe maidane prosteste, a sta la un calc, fara sa vrei si tot inveti ceva.

Daca e cum zic ei, trebuia sa fie putina lume afara, putina lume la mare, munte, mall-uri, terase, cabane si asa mai departe, nu e deloc asa, totul e full. Copii vezi in parcuri, tineri de nu se poate. Pe care aud "eu nu pot sta in casa".
Eu sunt o exceptie, imi place tehnologia, calculator, telefon, camere video, TV si tot ce tin de astea, si nu am timp sa ma plictisesc, dar ies daca am cu cine la o plimbare, o terasa insa nu asa mult ca ceilalti.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

E fenomenul de asta de inadaptare sociala care are loc prin izolare si limitare la petrecutul timpului in casa. Pe cati nu i-ai auzit gen; ''stai in pestera, nu iesi si tu la o gagicareala?'' asa
ca de la mic la mare suntem toti invatati sa mergem in turma.Confirm ce ai spus tu

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Mie nu mi-e rusine ca nu ies undeva in weekend, stau linistit si fac ce imi place, nu prea ma atrag iesirile ca mai multe am de facut acasa decat afara, nu ma intereseaza turma ca nu ma regasesc acolo, am trei prieteni f buni care vin pe la mine, vorbim, jucam o tabla, o carte, dar nu am n prieteni de barfa si de prosteala prin nu stiu unde.
Insa ceilalti nu stiu.
Adevarul ca vremurile s-au schimbat si trebuie sa ne adaptam lor, nu sa revenit la cum era acum 50 de ani, nu se mai poate efectiv.
Daaa, copiii mancau mamaliga cu branza (nici macar nu aveau placerea mancarii ca nu aveau) si mergeau pe maidane, ce invatau? Se prosteau mai tare. Nu era problema ca faceau asta, dar ei doar asta faceau.
Tu ce faci? Faci softuri pentru calcuri de acum 35 ani, sau upgradezi calculatorul? Ca sa-ti mearga la ce e azi?
Acuma in era tehnologiei ai mai multe de facut, atunci ieseai doar la minge ca nu aveai ceva de facut in timp liber.

Gandeste-te ca pana la urma ai mult mai multe de facut cu tehnologia! E mult mai captivant, filme, documentare, emisiuni, jocuri de tot felul, programare, grafica 3 D, WEB, tot ce tine de office, teste de inteligenta, deci chestii pe care oamenii le considera mai interesante, si de aia unii s-au dat mai mult pe partea asta, pur si simplu le place mai mult asta, au ales! Nu e nimic anormal, acum au comparatie.
Mintea omului e curioasa, e facuta sa inoveze, de descopere, sa invete.
Si stai tu linistit ca eu sunt unul care prefera asa, nu am nici pe dracu, is sanatos tun, depinde ce mananci, cat mananci, mediul pe care-l ai, cine are probleme si psihice si de altele, are oricum, depinde de gene si de mediu, alimentatie si altele. Daca unu e cu capu normal ca o ia razna de sta 24 din 24 doar la calculator, insa si daca nu era asa, tot se vedea problema lui in alte situatii.

Insa eu sunt printre astia care prefera mai mult tehnologia, dar astia nu-s asa multi, deci nu au deloc dreptate ca lumea nu iese ca inainte. Ies afara si ce draci fac? Asa cand ma iau la programare, pai nici nu simt cum trece timpul, sau cand fac grafica, ori vad documentare istorice si altele. Inveti, mintea se dezvolta fara sa vrei.
Afara hihih hahaha, prosteala, panarama, mancat si atat, mie nu imi place asa.
Cred ca e si politica reclama anti, ca daca la scoala cu atatea materii au grija sa iasa oamenii mediocri, ca sa poate fi manipulati usor dupa, daca stau in timpul liber pe tehnologia "risca" sa devina specialisti in ceva, sa stie mai multe, i-as asta nu prea convine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si in ziua de azi parcurile sunt pline de copii, tineretul prin oras etc.
Diferenta consta in cresterea clasei: " inadaptatiilor sociali"

| Dragosdoar a răspuns:

Cred ca aia de prin 70-80, dar vorbesc aici din ce mi-a spus taicamiu despre aia de la tara care terminau de mancat seara si ieseau la barfa pe sant de la 6 pana la 10. Si acum sunt o gramada prin parcuri sau mall-uri, vorba lui mosotti si se inmultesc pentru ca a devenit o rusine din ce in ce mai mare sa nu iesi in wekeenduri undeva sau sa nu ai un grup de prieteni cu care sa mai joci un ceva sau sa mai cunosti pe una/unula un bar/discoteca. Sunt multi parinti care nu concep faptul ca un copil sa stea in casa fara sa si petreaca serile pe afara mai ales in vacanta de vara si le bat capul din gradinita sa se adapteze si sa iasa din casa