| numesiprenume0 a întrebat:

Cam la ce varsta se intemeiaza o relatie ca mai apoi aceasta sa devina o familie? Stiu cupluri care au devenit o familie si s-au cunoscut in liceu... De fapt cele mai multe. Ideea este ca am terminat liceul acum 2 ani si din liceu nu am mai avut nici o relatie, deci de mai mult de 2 ani. Din cauza vietii monotone pe care o am, toti prietenii si prietenele mele au o relatie. Deci cum pot acum sa imi fac o iubita? Nu mai gasesc nici o fata de o varsta cu mine singura(care sa imi si placa). Sau aproximativ de o varsta cu mine. Ideea este ca in mediul in care ma aflu(viata mea sociala), nu gasesc pe nimeni si nici nu o pot schimba pentru ca ar trebui sa renunt la ceva ce am inceput si nu vreau... FUNDA! Va rog, ajutor!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toti prietenii si prietenele au o relatie, din cauza vietii tale monotone? laughing
Varsta medie la care incep tinerii sa faca planuri de casnicie, a trecut de 30 de ani.
Putini isi mai fac familie pana in 25 de ani, mai ales ca majoritatea isi irosesc 3-5 ani din tinerete, mancand zacusca in caminele studentesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci in mediul tau toata lumea duce vieti nemonotone. Clar faptul ca prietenii tai/cunostintele tale sunt cuplate inseamna ca s-au realizat in viata si au traversat vreun ocean impreuna. De aici incolo viata e super.
Sau mai ales ca ai impresia ca majoritatea relatiilor se formeaza din liceu. Nimic mai fals. Acolo sunt cele mai experimentale.
Din sau mai ales dupa facultate sunt cele mai mari sanse (pana ca si varsta) sa se formeze relatii de durata.
Nu, pe bune, din generatia mea doar o singura relatie o stiu din generala ca a tinut, vreo doua si din liceu. Iar restul in timpul facultatii, dar multi inca sunt in dificultati. Sau nici nu prea le pasa. Nu e nicaieri vreo litera de lege. Exista doar presiuni din societate/familie, promovare intensa prin muzica pop comerciala. Bine-nteles ca nu-i dam la o parte pe cei care mai au si noroc sa gaseasca ceva fara prea multe batai de cap.

Eu zic sa nu-ti mai bati capul atat cu asta. Mai bine fa ceva util pentru tine, umbla prin lume, viziteaza locuri, practica un hobby, cauta-ti un job bun s-a.m.d.
N-ai pierdut nimic consistent pana acum.
E mai naspa ca fata decat ca baiat oricum dpdv al varstei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tl; dr. Lasa capra vecinului.
Nu-ti dicteaza ea cum iti traiesti tu viata.