| L96 a întrebat:

Cand a aparut primul aragaz? Si cine l-a inventat?

4 răspunsuri:
| Gdeni a răspuns:

La oamenii pesterilor a aparut primul"aragaz"

| HaKa93 a răspuns:

Primele aragazuri (recent a fost admis și pluralul aragaze) au apărut în anii 1820. James Sharp a obținut în 1826 un brevet, iar în 1836 a început producția industrială. Deși un astfel de aparat a fost expus la Expoziția Universală din Londra din 1851, tehnologia se dezvoltă doar după 1880, datorită slabei dezvoltări a rețelelor de distribuție a gazelor. Ulterior s-a adăugat și cuptorul, iar dimensiunea a fost redusă pentru a încăpea ușor într-o bucătărie.

Răspuns utilizator avertizat
| HaKa93 a răspuns (pentru L96):

Asta nu am de unde sa stiu, nici nu gasesc ceva pe net despre asta