| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut primul calculator modern cine l-a inverntat si unde?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La cererea armatei SUA a aparut primul calculator electronic, realizat la Universitatea din Pennsylvania sub conducerea savantilor Mauchly si Eckert si a intrat in functiune in anul 1955.

4 răspunsuri:
| maiabia1995 a răspuns:

Blaise Pascal, un cunoscut matematician si fizician, la numai 18 ani a reusit sa construiasca un aparat, numit de el "calculator automat", care poate fi socotit primul "ordinator".

In 1641, el a pus la punct o masina aritmetica care era in stare sa execute operatia de adunare.

Chiar daca astazi aceasta operatie pare una foarte simpla, la vremea respectiva faptul ca aceasta se realiza numai cu ajutorul unor piese metalice era o adevarata performanta.

Masina lui Pascal putea face adunari cu numere de pana la 6 cifre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel care a inventat numaratoarea se poate mindri ca este parintele computerelor. Din pacate pentru el a crapat demult, asa ca ghinionu' lui laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima masina electronica de calcul a fost creata de Mark si continea: roti, relee, benzi de hartie perforata/Apoi, a aparut calculatorul cu tuburi cu vid care functiona pe baza de cartele perforate. Daca nu ma insel, prin 1943 a aparut ENIAC(care functiona pe baza cu tuburi cu vid-18 000 si mii de rezistoare. Lucra in sistem zecimal si era programabil.
1950- Computerul ACE. In 1942 a fost descoperti tranzistorul. Dupa 1950 au fost inlocuite tuburile cu vid cu circuite integrate si cartelele perforate cu discuri magnetice. Apoi au aparut calculatoarele cu memorie, viteza si putere mai mare decat cele din 50-60(asa-zisele pentiumuri).
Scuze daca am gresit, dar asa am invatat la scoala laughing.

| Pustii a răspuns:

Nume: Charles Babbage
Nascut: 1791
Decedat: October 18, 1871
Nascut in: Totnes, Devonshire, England
Nationaliate: English
Ocupatie: matematician, inventator