| aDEeLAa a întrebat:

Cum au aparut virusii ( cei de calculator )?

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Cica involuntar...normal ca voluntar.Sunt folositi pentru a spiona, fura date...etc.Sunt controlati de cei care i-au facut.Raspandirea lor nu poate sa fie controlata de creator dar oricum el spera ca aceasta sa fie cat mai mare.
Sunt scrie ca orice alte programe si la executare fac ce au fost programati sa faca. Poti sa il trimiti unei singure persoane sau poti sa-l programezi sa infecteze tot ce prinde si asa se raspandeste singur.Isi face o copie pe unde poate si unde nu exista inca si executa codurile automat in cazurile celor mai noi, adica fara sa il deschizi tu.De exemplu poti programa un program antivirus sa se deschida odata cu PC-ul.Asa poti programa si un virus sa se deschida odata cu windows-ul.
NakaTaka abereaza la partea cu comenzile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, i a creat cineva

| NakaTaka a răspuns:

Au fost creati in MS-DOS prin niste comenzi pe care nimeni nu le poate intelege.

| aDEeLAa explică (pentru NakaTaka):

Dar nu intentionat, nu? Involuntar? si cum s-au raspandit?

| NakaTaka a răspuns (pentru aDEeLAa):

Ei se raspandesc prin emailuri. Isi trimite singur mesaje la toti prietenii care ii ai. Ei sunt creati de genii cu comenzi de genul @echo off sau cd. etc.