| anonim_4396 a întrebat:

Cand a fost inventata : furculitza?
Dar prima plomba?
Pantofii cu toc?

Răspuns Câştigător
| maiabia1995 a răspuns:

Romanii foloseau furculiţe încă din Evul Mediu, acest lucru fiind demonstrat de furculiţele romane răspândite prin muzeele din Europa,[1] datând încă din secolul II d.H.[2]

Înainte de apariţia furculiţei, oamenii din occident se bazau doar pe lingură şi cuţit pentru a manipula şi a servi mâncarea; adesea alimentele erau ţinute în mână, la nevoie fiind folosită o lingură.

Aparitia acestui obiect vestimentar se pierde mult in timp, insa putem spune ca primele tocuri au aparut inca din Egiptul Antic. Scopul acestor incaltari era strict ceremonial, tinand de anumite procesiuni, insa era intalnit si in vestimentatia...macelarilor (pentru a nu se murdari de sangele animalelor).

In Roma Antica, prostitutia nu era blamata, iar femeile care aveau aceasta veche meserie puteau fi recunoscute mai usor tocmai datorita incaltarilor inalte.

Ar fi eronat sa credem ca numai femeile au purtat tocuri de-a lungul istoriei. Sa avansam mai mult in timp si sa ne oprim la celebrele cizme de cowboy. Accesorizarea acestora cu toc s-a facut avand la baza un considerent extrem de practic - asigurau o stabilitate calaretilor pe sa, iar incaltamintea nu mai aluneca atat de usor
la urcare, pe scara de sa.

1 răspuns:
| mircea a răspuns:

Cred ca furculita a fost inventata...inainte de a fi folosita? Glumesc. Din cate stiu, se pare ca prin anii 1700. Plombele dentare ca principiu, sunt descoperite tot din cate stiu, de peste 1000 de ani. Numai alea din asfalt se inventeaza in fiecare primavara. Iar pantofi cu toc (ma rog, obeicte de incaltat cu toc) exista de pe la 1400. Cam de cand s-au inventat regii mici de statura.