| SelenaTpu a întrebat:

Care a fost prima arma cu foc inventată și în ce an a fost inventată?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chinezii au inventat "praful de pusca" si-l folosesc chiar d-inaintea lui Hristos (in special pentru artificii, dar nu numai).
In Europa, praful de pusca a devenit cunoscut impreuna cu invaziile otomane.

| darrio2007 a răspuns:

Asta ține de o cautare pe Google. De ce nu o faci? De lene?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Prima armă cu foc a fost tunul. Chinezii au inventat praful de pușcă, și la un moment dat s-au gândit să îl pună pe țavă cu un bolovan alături, și au descoperit că e posibil să azvârle proiectile la distanță mare. Din câte țin minte ei foloseau bambus, sau țevi rudimentare, dar europenii au perfecționat arma. În Europa, se pare că un ungur (despre care proful meu de istorie din liceu spunea ca de fapt era valah) a perfecționat invenția chineză și s-a umplut de bani.

| KIausIohannis a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

Vad ca multi nu stiti sa folositi google sa dati un mic search.

| Adrian_Doaga_2001 a răspuns (pentru KIausIohannis):

Nu mai fiti ma rai astia cu "Vad ca multi nu stiti sa folositi google sa dati un mic search." laughing Nu cred ca v-ar strica o fundita, no?