| anonim_4396 a întrebat:

CÂND ai citit ultima carte şi care a fost aceasta (titlul + autorul, dacă se poate)?

85 răspunsuri:
| TheDiamond13 a răspuns:

Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney. Am citit-o in luna aprilie. Acum citesc Pulbere de stele de Nail Gaiman. Exista si filmul la ambele.
Bye, bye.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moș Goriot, Balzac. Am terminat-o alaltăieri. Acum citesc Femei, de Bukowski, sunt pe la jumate, și încă încerc să-mi dau seama de ce e atât de apreciat. Sunt mulți peste el, în generația lui.

| Muwz a răspuns:

Ultima carte pe care am citit-o a fost
Print Si Cersetor-Mark Twain acum o saptamana, in 3 zile am terminat-o.
Funda?

| xxdrgn a răspuns:

Buna!^^
Chiar ieri am terminat de citit "1Q84" de Haruki Murakami. happy

| Ancuta59 a răspuns:

Twilight, New Moon, Eclipse si Breaking Dawn. Autor Stephanie Meyer. Cartile nu se compara cu filmul. O alta carte foarte frumoasa e The notebook. Sper sa iti placa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mmm.
Sună bine.
Am citit vreo două recenzii ale cărţii pe care tocmai o citeşti, dar nu au fost suficiente incât să-mi stârnească interesul. Ciudat că il consideri supraestimat, pentru că din câte am inţeles,,, Femei'' este o carte cu atât mai savuroasă pentru un cititor din regnul cu săgeată. Dacă ai ajuns la jumătate, totuşi...slabe şanse să iţi mai schimbi opinia radical in ceea ce-l priveşte.

Spor la lectură!
Keep up the good work.

| Florennce a răspuns:

Am terminat luna trecuta cele 3 volume din "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu, apoi m-am concentrat pe examene, iar acum citesc cele 5 volume din Ciresarii de Constantin Chirita.

| WhatheWow a răspuns:

"The End of Certainty " de Ilya Prigogine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florennce):

Spor la lectură, scumpo.
Sper că totul a decurs bine la examene. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Şi dacă nu am accentuat adverbul de timp,, CÂND''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De prea mult timp. Citesc doar cărți tehnice, de nevoie. Dacă aș avea mai mult timp aș citi și literatură(beletristică). Dar nu mai am timp de câțiva ani. Abia mai apuc vreo 5 cărți de cel mult 400 de pagini într-un an, unele nu prea grozave, de-aia nici nu le menționez. În fine, asta nu va ține pentru totdeauna. E ceva temporar.
Ultima carte tehnică citită de mine, deși cred că e destul de irelevant... căci mă îndoiesc că-ți deschid ție un apetit într-o direcție ca asta.

Modern Operating Systems 2nd Edition - A. Tanenbaum
(o carte cam greoaie, pe care am citit-o greu, simt că n-am aprofundat-o cum trebuia, dar zic eu că merită)

În prezent citesc despre dezvoltarea de aplicații pe platforma Windows Phone, din mai multe lungi cărțulii, n-am terminat încă de citit(studiat), mai ales că nu am nevoie rapidă de toate capitolele deocamdată.

(comentariu editat ulterior pentru că ai spus că pot să specific oricum un titlu, autor)

| Florennce a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Imi place foarte mult lectura, imi place sa scriu si sa citesc...
Din fericire examenul la romana a decurs mai bine fata de matematica, unde chiar daca m-am straduit sa iau o nota acceptabila, nu am reusit deoarece, dupa cum se subintelege, nu prea am inclinatii spre partea reala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Mi-a pus mâna pe p.lă", "avea niște fese savuroase" "ai tutut-o, nu?", "mi-a luat-o în gură" etc. Expresii tip. Sunt departe de a suferi de pudoare, dar astfel de lecturi nu mă impresionează. În plus, mă seacă stilul lui sacadat, cu fraze scurte și rămășițe de idei și lipsa totală de profunzime.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, de vreo doua luni.

| i86e2 a răspuns:

Ultima carte citită e "The Moon is a harsh mistress" - Robert Heinlein. A fost recent. Acum încerc să termin "The blind watchmaker" - Dawkins.

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai referit la zodii când ai zis de "regnul cu săgeată"? happy
Nu m-ar mira să crezi și în zodii... rolling eyes

De ce nu răspunzi la propria întrebare?

| missakihabara a răspuns:

Am terminat ''Strigatul inabusit " de Kenzaburo Oe e dramatica si amuzanta in acelasi timp

| Inferno a răspuns:

Ultima carte am terminat-o acum aproximativ o lunadoua luni.
A fost "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde.

| RAY a răspuns:

Eu inca nu am citit da din pacate, dar in toamna o sa ma pun pe citit cartii de stiinta

| rtbmncvlopasdf a răspuns:

Print si Cersetor de Mark Twain

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru i86e2):

Ăăă. Nu, nu m-am referit la zodii.
Astrologia mi se pare o tâmpenie.

Prin,,regnul cu săgeată'' m-am referit la persoanele de sub simbolul lui Marte, adică la bărbaţi. Iar membrii regnului cu cruce sunt, deci, femeile. (private joke, if you will)

Tu răspunzi singur la intrebările pe care le pui?
Dar dacă vrei, bine. Ieri am terminat,, Mai mult decât un simplu tâmplar'' de Josh McDowell, iar acum citesc,, Avuţia naţiunilor'' de Adam Smith.

,, The blind watchmaker'' spui, ha.
Vreau neapărat să fac rost de,, Darwin's black box'' de Michael Behe. Numai laude la adresa dânsei (din partea creaţioniştilor, desigur).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pf.
Se inţelege.
Felicitările mele in cazul in care nu te fascinează. Exemplele oferite sunt mai mult decât suficiente pentru a-mi face o...impresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru rtbmncvlopasdf):

Şi...ţi-a plăcut? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aşa să faci, Ray.
Da' auzi. Fii echitabil şi dă o şansă şi vocii creaţioniste din literatura ştiinţifică, bine?
Spor la lectură!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florennce):

Ha ha.
Stai liniştită, scumpa mea. Nu eşti singura. Eu nu doar că nu am inclinaţii, dar sunt perfect paralelă (hiperbolizez niţel, dar nu e foarte departe de adevăr laughing ).
Nu e o tragedie. Poţi opta pentru un domeniu/profil uman.
Succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am specificat in cadrul intrebării genul de literatură.
Puteai liniştit menţiona ultima carte tehnică citită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema e la stilul său. Mi-a plăcut, de exemplu, Ecstasy, de Ryu Murakami, un roman plin de sodomie, sado-masochism, bondage, clisme și obiectificare a femeii. Dar Murakami scria cu stil. La Bukowski văd doar un amestec de plictiseală, dezamăgire și silă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Yuck.
Inţeleg...

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu mă miră că citești cărți religioase? Citisem și eu o carte religioasă, recomandată de o rudă care încearcă să mă aducă pe "calea cea bună", cartea e "marii inițiați ai Indiei și părintele Paisie", scrisă sub anonimat. E o carte bună pentru scopul ei, fiindcă nu am dormit bine o săptămână după aia, singura metodă de convingere a religiei e frica.

Încă nu am citit vreo carte de creaționism, deși am văzut câteva "documentare" de-ale lor. Mie creaționiștii mi se par complet paraleli cu știința, realitatea, logica, orice. Michael Behe s-a făcut singur de rușine în procesul Dover cu privire la "intelligent design". Eu ți-aș recomanda cartea "Finding Darwin's God" - Kenneth Miller, măcar așa vei învăța câte ceva despre evoluție, că el știe despre ce vorbește, spre deosebire de Behe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru i86e2):

Citesc ŞI cărţi religioase, dar nu in mod exclusiv. Evident.
Sau,, Avuţia naţiunilor'' ai include-o in aceeaşi categorie?

Iţi recomand o carte,, religioasă'' foarte atipică:,, Baraca'' de William P. Young. Din toată inima. Pentru mine şi pentru majoritatea persoanelor pe care le cunosc (multe dintre ele nereligioase) şi care au citit-o a fost revoluţionară. Merită din plin o şansă. O găseşti aici:
http://kerigma.ro/carti.php?detalii=22171