| anonim_4396 a întrebat:

CÂND ai citit ultima carte şi care a fost aceasta (titlul + autorul, dacă se poate)?

85 răspunsuri:
| jACKiLLdARK a răspuns:

Am terminat azi-dimineata "Fear Nothing" - Dean Koontz

NOname
| NOname a răspuns:

"Puterea extraordinară a subconştientului tău" de Joseph Murphy, chiar ieri.
M-a ajutat să înțeleg mai bine credința (și nu numai) și implicit să Te înțeleg.

(Ce știi tu să tragi de limbă... Mă simt ca și goală acum. Gata, am fugit.)

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Avuția națiunilor" are treabă cu economia, deși e oarecum religioasă, în sensul de "...and then a miracle occurs...", fiindcă altfel nu ar funcționa ideea lui, fără "mâna invizibilă". Din nefericire pentru teoria lui, nu există o mână invizibilă, de asta au tot existat crize financiare.
http://i.imgur.com/AcMM5.jpg

Uite o idee interesantă din teoria lui:
"Every species of animals naturally multiplies in proportion to the means of their subsistence, and no species can ever multiply beyond it. But in civilized society, it is only among the inferior ranks of people that the scantiness of subsistence can set limits to the further multiplication of the human species; and it can do so in no other way than by destroying a great part of the children which their fruitful marriages produce."

Nu avea vreo problemă cu moartea a nenumărați copii nevinovați. Asta au vrut oamenii, asta avem.

Cu privire la cartea recomandată (the shack - william young), am luat-o și e prima pe lista priorităților, chiar sunt curios ce crede autorul că face D-zeu în timp ce un copil e omorât. Am o bănuială că va scrie în carte că copilul e fericit în rai, în timp ce ucigașul se chinuie prin iad. 8-|
... wishful thinking...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru i86e2):

Aaaaaaaaaaa!
Ai luat-o de pe site?! NU pot să cred!
Chiui şi sar in sus de bucurie. *jumps around in the room*

Să imi dai neapărat raportul după ce o citeşti, ok? :)

YAAAY. You just made my day!
http://www.youtube.com/watch?v=g6A6pMO_WKM (refrenul :D)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Hmm.
Interesant ce spui tu acolo. Foarte.
Trebuie să mi-o procur cât de curând. happy

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur că îți voi spune ce cred după ce o termin.
Păcat că nu mi-ai dedicat toată melodia. tongue

| Dumnezău a răspuns:

John Fowles - Magicianul

Vreo 800 de pagini in 5 zile, ceea ce zic eu, e mediocru pentru cat bag de obicei. Absolut magica, unul din englezii pe care se merita sa-i citesti.De atunci, am bagat 20 de pagini dintr-o carte de Virginia Woolf si am aruncat-o pe jos, fiind prea penibila.Nu-s misogin, da' singurele voastre scriitoare bune, notorii au fost surorile Bronte.

Deocamdata, am treaba cu poeziile lui Yeats.Destul de bune, zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Ne pui la zidul ruşinii, dragul meu.
Recunosc că şi eu prefer scriitorii din regnu' cu săgeată. Puţine autoare de gen feminin mi-au atras atenţia in mod deosebit. Insă nu uita de Jane Austen, te rog. Şi Mary Shelly; sau nici de ea nu ţi-a plăcut? Sau George Eliot.

Spor in continuare la lectură (nu că ai avea nevoie, pare-se).

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum.Jane Austen are carti tip. Femei cu principii, ce fac rabat de la vremurile lor inapoiate si nu vor sa se incurce cu barbati bogati si puternici, da' fix cu un barbat bogat si/sau puternic se incurca.Mi s-au parut infantile.Mary Shelly n-am citit, am doar Frankenstein, dar stiu ca e carte scrisa la 18 ani, in urma unui pariu, dar ii voi acorda doua-trei dupa-amiezi odata si odata.De George Eliot, spre rusinea mea n-am auzit.Asta nu-i nume de barbat? Si mai este si Danielle Steel.Nu sunt nici demagog, sper, dar n-am incredere in o chestie ce scrie carti-tip, cate trei-patru pe an, de parca e conveyer si a divortat de sase sau sapte ori.No,sir,not today!

Multumesc de sfat, nu ai niste recomandari? Cat mai lungi, complicate si mind-breaking ar fi cu atat mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Geroge Eliot e pseudonimul folosit de Mary Anne Evans (a optat pentru unul masculin din motive lesne de-nţeles, ţinând cont de faptul că a trăit in secolul IX).

Iţi recomand cu căldură aceeaşi carte pe care i-am sugerat-o ca lectură lui i86e2. De lungă nu prea e, mai ales având in vedere calibrul celor devorate de tine de regulă; complicată...depinde; mind-breaking...YOU BET.
Sperrr să o citeşti. Ţi-aş şi trimite-o prin poştă dacă nu poţi/vrei să cheltui bani pe ea procurând-o de pe site. Am o duzină acasă; şi toate-s de dat.
Rămâne asta (deocamdată).

| Laura2502 a răspuns:

In timpul scolii "Romeo si Julieta" de William Shakespeare, in prezent citesc "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Nu pot să cred c-ai citit Jane Austen. Sau ești genul care citește ceva doar ca să critice în cunoștință de cauză?laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Neh.Era o pupaza care baga numai din astea, Jane Austen, surorile Bronte, Lorelei, Cartea Nuntii si trebuia cumva sa avem un punct comun de la care sa porneasca discutia intr-un mod...tres intelectuelle. Gotta see your interest, man, gotta see your interest!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Am înțeles, "cauți să emancipezi femeia, ca și Da Vinci".

| chocco1995 a răspuns:

Acum vreo 4 zile : jurnalele vampirilor, trezirea, L.J. SMITH

| Danielutza99 a răspuns:

Ultima carte citita a fost Mostenirea Stonehenge de Sam Christer.(abia am terminat-ohappy )
Ti-o recomand daca iti plac cartile despre istorie, secrete, ritualuri si aventura.

evenso
| evenso a răspuns:

Acum vreo doua saptamani am citit Am fost medic la Auschwitz de Dr. Nyiszli Miklos.

| Marry123 a răspuns:

De ce te intereseaza laughing)?

| ILoveCupcakes a răspuns:

Damnare,de Lauren Kate.

| Shatteredx a răspuns:

In tara prostilor - Alecsei Tolstoi, IERI

| xMeAndMySelfx a răspuns:

Insula misteriosa 2 jules verne acum 3 zile

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit mai bine de jumătate din ea și m-am gândit să-ți spun primele impresii. Prima parte mi s-a părut tristă, evident. Partea cu D-zeu mi s-a părut amuzantă la început, apoi intrigantă, apoi plictisitoare, când au început cu abureala filosofică. Mi se pare ceva de genul "teologie pe înțelesul tuturor" și deseori e puerilă, deși a avut și câteva chestii interesante.

Mă irită că nu pune întrebări pe care le-aș pune eu și care mi se par mult mai importante, am senzația că discută nimicuri și despică firul în patru. Oricum, am senzația că dacă ar pune întrebările mele, răspunsurile ar fi tot puerile. Dacă mi s-ar fi părut interesantă, aș fi terminat-o până acum, o voi termina oricum fiindcă obișnuiesc să termin cărțile. Cine știe, poate am noroc și va pune întrebări interesante cu răspunsuri pe măsură, pot și eu să sper.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru i86e2):

What? Deja?!
This is quite unexpected. I am pleasantly surprised. Very. :)

Ok. Cred că aş face bine să o reiau şi eu, pentru a-ţi putea răspunde in mod pertinent la recenzie. Am citit-o de două ori, dar asta a fost acum aproape doi ani. Insă impactul pe care l-a avut asupra mea nu s-a diminuat câtuşi de puţin.
Dar...,, abureală filosofică''?
Tot ce te rog, dragul meu, e să o citeşti cu mintea deschisă, şi să nu ai ca premisă inexistenţa lui Dumnezeu, să nu ii judeci şi evaluezi conţinutul prin prisma imposibilităţii ca divinitatea să existe. Asumă-ţi acea marjă de eroare...fii inţelept şi spune cu sinceritate,, Poate...''.
Mie personal mi-a răspuns la intrebările stringente care imi stăteau pe limbă intr-un mod extraordinat. Poate nu am primit răspuns la absolut toate, dar a fost mai mult decât satisfăcător şi revelator.
Voi citi şi eu mâine din ea şi o să revin. Aş vrea să ştiu care sunt acele intrebări pe care tu i le-ai pune lui Dumnezeu dacă ai fi in locul lui Mack.

Din nou, sunt extrem de incântată. :)
http://www.youtube.com/watch?v=Q_9csfXxCRA&feature=related (refrenul :D)

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu contează cum pornesc, crezând sau nu că D-zeu există. O carte nu mă va convinge vreodată ca D-zeu există, e nevoie de mai mult de atât.

E greu să adun toate întrebările la un loc. Dacă ar exista, l-aș întreba de ce există, de ce a creat ceva, de ce a așteptat o eternitate înainte de a crea Universul, dacă poate exista gândirea în afara timpului, dacă poate coexista omnisciența cu liberul arbitru, ce e liberul arbitru până la urmă, cine a creat virusurile și paraziții și de ce, de ce nu îi eradichează, de ce trimite oameni în iad, cum e posibil sa nu se plictisească oamenii de eternitate, de ce are biblia atâtea contradicții și greșeli, de ce atributele lui se contrazic între ele, de ce nu dovedește că există, de unde știe ce e bine și ce e rău, cum poate ști ceva dacă nu a fost nimic de învățat, cum funcționează, cum poate exista o ființă complexă fără evoluție, uf, sunt prea multe întrebări, ce ți-am zis aici e doar vârful iceberg-ului, aș mai avea nenumărate întrebări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Danielutza99):

Mulţumesc de recomandare, scumpo.
Spor in continuare la lectură!

| PredatoR a răspuns:

Asta iarna, The Godfather de Mario Puzo.

| Zazu a răspuns:

Am mancat intr-o saptamana 6 volume din Dinastia Sunderland-Beauclair.Nu credeam ca o sa imi placa, dar mi-a fost recomandata(apropos de criza, pariuri, bursa si jonglerii politice)
Vintila Corbu cred ca este unicul scriitor pe care l-am citit in ultimii 5 ani.
Printre picaturi mananc multa biologie moleculara si nutritie.Biblia mea de capatai fiind Stiinta si cultura Gastronomiei de Harold McGee, conceptiile stiintei si tehnologiei in alimentatia maselor.Nu stiu cum de nu o folosesc in loc de perna.

| Zazu a răspuns (pentru Dumnezău):

AmericanPsiho,o mind-breaking.O carte pe care o citesti si neaparat o arunci.Nu de alta, dar o sa vina inevitabilul:Tu, asemenea lucruri citesti? Cum poti citi asa ceva? Doamne, esti in stare sa citesti asa ceva?!

| LiliJB a răspuns:

Insemnarile unei pustoaice de Rachel Renee Russel.

| oompaloompa a răspuns:

Inca citesc la ea, jurnalele vampirilor(dar sa stii ca nu are nici o legtura cu filmul) Lisa Jane Smith.