| anonim_4396 a întrebat:

Cand merg la o biblioteca judeteana, o sa fiu intrebat ce caut sau pot eu sa merg sa ma uit la fiecare carte in parte? Sau cum se procedeaza?

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

O biblioteca judeteana este putin mai organizata. In acea cladire mare, prima persoana pe care o vei intalni va fi angajatul de la paza. Te va ajuta el daca ai vreo nelamurire.
Si nu, nu umbli tu printre carti. La biblioteca noastra din Constanta, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa mergi la garderoba si sa ceri un loc in sala. Sunt sali diferite, in functii de domenii (Presa, Istorie, etc.). Apoi, se merge intr-o sala cu calculatoare, de unde se vor cauta cartile dorite. Scrii titlul, autorul, cota, nr. volume, numele tau si asa mai departe pe fisa de lectura, pe care, apoi, o predai doamnei care se ocupa cu asta, cea din sala cu calculatoarele. Dupa aceea, mergi la sala ta si te asezi la locul pe care l-ai primit, urmand ca ceea ce ai cerut, de carti vorbesc, sa-ti fie aduse de catre unul dintre bibliotecari. Iti faci treaba cu ele, ai voie sa tragi si la xerox din ele daca lasi buletinul, apoi le dai inapoi, urmand sa primesti o fisa de lectura rupta in doua si stampilata, pe care esti nevoit sa o predai la garderoba, impreuna cu cartonul cu locul in sala.
Aa da, primul si primul lucru pe care trebuie sa-l faci este, evident, sa-ti faci legitimatie. Este necesar doar buletinul si costa 5 lei.
Tot ceea ce ti-am scris mai sus se aplica la Biblioteca Judeteana din Constanta, singura la care am fost. Probabil, in alte parti, e putin diferit, insa, in linii mari cam asta e procedura.