| Umbra_9400 a întrebat:

Cand spuneti ca sunteti romani, ce simtiti? Eu am fost in diverse tari cum ar fi: Olanda, Anglia, Germania, Italia... atunci cand interactionam cu diverse persoane si atunci cand ajungeau la intreabarea tarii natale... spuneam Romania si brusc cadeam un pic in dizgratie (efect sesizabil). Tara noastra este extrem de prost vazuta in exterior si nu cred ca lucrurile se vor schimba prea curand oricat de mult ne-am dori unii dintre noi.

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Recunosc, deseori mi-este rusine cu cetatenia pe care am dobandit-o la nastere.Reala noastra problema este ca nu stim sa ne valorificam adevaratele comori, scoatem in fata doar ce e de proasta calitate, nu suntem uniti si nu facem absolut nimic ca sa schimbam macar o parte din toate astea.Stam, ne uitam la ai nostri cum pleaca in tari straine si fac toate tampeniile posibile, si-apoi dam vina ori pe-ai nostri ca nu-s cuminti, ori pe straini ca fac discriminari. Mai bine sa imbunatatim ceea ce e in interior, aici, pe teritoriul tarii, sa ne consolidam si sa valorificam oamenii, resursele, bogatiile cu adevarat de pret pe care inca le mai avem, nu se stie pentru cat timp...pentru ca da, mi se pare ca ne pierdem de noi insine din ce in ce mai mult. Poporul roman nu a fost asa dintotdeauna... dar, da, dupa cum spui si tu, lucrurile nu se vor schimba prea curand, atata timp cat nici NOI nu ne schimbam.winking

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cand ma gandesc la tara mea am parte de doua sentimente situate la poli opusi. Sunt mandru ca sunt roman, ca vietuiesc in Romania, dar mi-e rusine de ceea ce se intampla in aceasta tara cu valori nepretuite, in opinia mea!

| Emeraude a răspuns:

Ah, eu raman la parerea mea: nu vom fi vazuti mai bine in afara atata timp cat inauntru e mai rau ca in tarcul maimutelor de la zoo...si mai e ceva: oamenii obisnuiti, desi poate ca ar avea dorinta, renunta la a se mai schimba intr-un mod pozitiv, vazandu-i pe suspusi ca nu fac nici ei niciun efort.Plus ca la noi, la loc de cinste e spiritul de turma, atat de bine dezvoltat! Poate ca acum, ca tot e criza, cei care se intorc de pe alte meleaguri vor aduce cu ei si alte teorii si principii de viata, mai sanatoase atat pentru "prestigiul", cat si pentru sanatatea tarii si a populatiei.
P. S.: Merci pentru funditahee hee.
P. P. S.: Interesant subiect, ma bucur ca l-ai deschis, m-ai facut sa reflectez pentru un moment la anumite chestii si mi-am dat seama ca pana la urma, si eu trebuie sa mai lucrez la incercarea continua de schimbare big grin.
Paste fericit tuturor!

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Sincera sa fiu, ii cam ciudat, restul lumii din europa considera romanii rai, criminali etc...nu stiu ce sa mai cred, multi is de parere ca is de treaba romanii...fiecare cu parerea luiwinking

| Umbra_9400 explică:

Toate visele romanilor au ramas in stagiul de proiectare, dorintele si starea de visare sunt predominante. Multi dintre noi gandim in felul urmator: "eu ce pot schimba? eu sunt unul, cu restul cum ramane? ahh, nu are rost, simt ca lupt impotriva morilor de vant!" daca am depasi etapa asta si ar detine putina ratiune, putin respect fiecare individ din aceasta tara, lucrurile s-au schimba suficient de repede pentru a fi vizibile!

| Umbra_9400 explică:

Indiferenta chiar doare, ne aflam in situatia prezenta datorita nepasarii, de multe ori ma intreb de ce lumea nu ia atitudine la ceea ce se intampla in jur!? Avem un imn penibil, un drapel tiganesc si o mentalitate stricata ce mai urmeaza? Romania - "Black hole" daca nu eram in situatia asta ca si tara... o codasa a europei fiti siguri ca nu m-as fi legat de imn sau tricolor.

| Umbra_9400 explică:

Din pacate acest subiect nu a starnit un interes din partea comunitatii TPU. Mai interesant este subiectul Mariei "idei de ID"... oricum deja am senzatia ca vorbesc eu cu mine pe marginea acestui subiect. P. S. Ma incanta cand vad dorinta de schimbare, dar trebuie sa facem ceva in aceasta privinta, suntem romani si nimic nu ne poate schimba originea, vreau sa prind ziua cand voi putea spune cu mandrie "da, sunt roman!"

| Umbra_9400 explică:

Eu nu stiu cat de bine este atunci cand luam decizia plecarii din tara, odata plecat nu iti mai vine sa te uiti inapoi... la un moment dat in aceasta tara dragalasa botezata "ROMania" vor ramane batranii, patriotii si evident tiganii... cu un deosebit de mare regret. Romania este considerata gaura neagra a europei!

| Abb a răspuns:

Concluzia e ca romania e o tara de c***t.chestia e ca din cauza unor specimene.suferim totihappy.

| psycho_5607 a răspuns:

Tara noastra se duce naibii. Punct. Eu vreau sa plec in Anglia sa fac studiile [ liceu si facultate] si deja ma iau fiori cand ma gandesc la momentul cand ma voi prezenta : I`m romanian. Si toti se vor uita ciudat la mine, intrebandu-se ori " Exista tara asta? " ori " Da, astia sunt rromi, hoti, talhari, violatori etc ". S-au dus romanasii nostri smecheri in afara si ne-au facut tara de rusine. Romania si-a pus eticheta si este recunoscuta de toata Europa ca o tara...de * cenzura*. Cand o sa ajungem sa fim si noi mandri de tara noastra? Nu stiu. straight face Cum v-am spus mai sus, deja mi-e frica de reactia viitorilor colegi cand vor auzi ca sunt roman. Poate nu va fi cine stie ce efect, dar tot scade 2 % din "prima impresie" care probabil va fi buna, dupa ce vor auzi despre cetatenia mea. Ma bucur ca ai deschis acest subiect. Poate asa reusim si noi sa ne mai ridicam.