| anonim_4396 a întrebat:

Cand trimiti un mail unui profesor (de la facultate) sa il intrebi ceva, dupa ce iti raspunde ii mai dai mail inapoi sa ii multumesti sau nu?
Intrebare random, dar sunt curioasa cum se face happy

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de situatie. Daca prin acel raspuns ti-a facut un favor individual (adica te-ai trezit tu sa-l deranjezi cu ceva), e dragut sa ii multumesti apoi.
Daca s-a stabilit ca toti studentii sa ii trimita ceva anume pe mail, iar profesorul va avea aglomerare de mail-uri, multumesti anticipat si nu mai dai reply, daca ai primit raspunsul potrivit.

3 răspunsuri:
| Victor453 a răspuns:

Depinde de educatie, eu intotdeuna multumesc, este o regula de etichetă si bune maniere

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Victor453):

Ai dreptate. Așa e.

| Wehrsi a răspuns:

Buna. Eu de obicei scriu in primul mail la sfarsit "Multumesc anticipat" indiferent de persoana. Mi se pare mult mai bine asa. big grin