| AnemonaP a întrebat:

Cand vine educatia aia sexuala obligatorie in scoli? La ce întrebări s-au pus pe aici in ultimul timp, ar trebui sa se dea si teza.

Răspuns Câştigător
| iliiiinca a răspuns:

,, Insistati pe acest subiect doar pentru a avea o acoperire pentru desfrânarea voastră pe oriunde mergeți."
-Ma scuzi, la tine sexul e un păcat? Fii de ce religie vrei dar asta nu înseamnă că poți lua dreptul unui copil la educație, doar pentru ca religia ta te limitează in gandire și acțiuni.

,, Doar pentru că sunt persoane fără educație în general în școli nu înseamnă că trebuie să dăm sistemul peste cap pentru ele."
-Deci afirmi ca sunt adolescenți lipsiți de educație, sa ii lăsam in pace sa ia boli cu transmitere sexuală și sa rămână cu o sarcina?
Cu ce se dă sistemul peste cap? Sunt fete cu care mamele lor nu vorbesc despre menstruație, se sperie când văd sangele pe chiloti și tu vorbești aici de sistem?

,, E destul material didactic pe internet pentru cineva care vrea sa se documenteze."
-Serios? Astăzi o copiliță care este virgină a întrebat speriată pe TPU dacă poate rămâne însărcinată ca a citit pe net ca poți rămâne de pe vasul de la toaletă.
Cred ca habar nu ai ca atâția copii nu dispun de calculatoare, sunt in vârful muntelui iar pentru părinții e o rusine sa vorbească cu copilul lor despre corpul uman. E încă un subiect tabu.

,, Voi cu aceste idei absurde de a veni cu o materie libidinoasa care să inducă elevilor buni aceste idei la vârste fragede meritați sa rămâneți fara net."
-Ce idei?
Să li se explice cum se concepe un copil? Care sunt măsurile contraceptive?
Cum să se protejeze de o sarcină?
Cum să se protejeze de boli cu transmitere sexuală?
Cum să refuze sexul neprotejat?
Să li se explice despre menstruație?
Să li se explice despre consimțământ?
Despre masturbar*?
Despre cum este să faci sex responsabil? Pentru a nu a rămâne cu o boală toată viața sau cu un copil în brațe?

,, N-ai mai vrea să predea și un profesor tinerel cu niste pectorali mai dezvoltati și cu pantaloni mulați?"
-Aici este imaginația ta perversă care sexualizază o simpla materie la școală. Tu ești perversul în ecuație.

,, Se le induci non stop ideea de sex unor minți ușor influențabile chiar și în scop didactic înseamna sa le urci hormonii pe pereți și asta pentru ce? Că ii înveți să folosească un prezervativ?"
- Non-stop? Tu crezi ca de dimineata pana seara o sa le fie predata educația sexuală? Ai făcut biologie la viața ta?
Bine că fac religia și alte prostii nefolositoare și nu învață naibii cum se folosește un prezervativ, pe care mulți nu îl folosesc.
Dacă tu crezi că la educație sexuală te învață numai cum să folosești un prezervativ….

,, Nu sunteți moderni absolut deloc. Sa va fie rușine"
-Moderni? Aici este vorba de educație m, tataie. Tu vorbeai mai devreme de desfrânare și acum aduci vorba despre a fi modern? Cum de toate țările moderne au educația sexuală în programa școlară?

În 2018, 8.621 de fete au devenit mame înainte de vârsta majoratului (10-17 ani), iar 725 dintre ele s-au aflat în această situaţie înainte de a împlini 15 ani.
In același an:
-Danemarca, Slovenia și Luxemburg- sub 50 de nașteri la mame sub 18 ani
-Finlanda, Danemarca și Olanda- Nicio fată sub 15 ani nu a devenit mama in 2018.
Bine ca suntem moderni și avem mii de nașteri la activ printre minore. Amin.

45 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

"în ultimul timp" adică de când e site ul, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand o sa dispara BOR din peisaj

| AnemonaP explică (pentru Jus7t):

Ai dreptatelaughing Cam așa. Trist e ca, și foarte mulți adulti ar trebui sa se ducă la ore

| AnemonaP explică (pentru suntserios):

Astept momentul ălalaughing

| Jus7t a răspuns (pentru AnemonaP):

Cel puțin jumate din țară e plină de cocalari, oameni cu traume și cu mentalitate de tot rahatul, asa că da, ar trebui să treacă prin multe tipuri de educație.

| AnemonaP explică (pentru Jus7t):

Da, asta e clar

greece12
| greece12 a răspuns:

Super intrebare, dar cred ca cei de la minister nu se pot pune de acord cu materialul de predare!

| Celcestietot a răspuns:

Cand se va schimba si mentalitatea oamenilor.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil cei de la minister nu se pot hotărî dacă orele de educație sexuală vor fi doar teoretice sau și cu aplicații practice... laughing

| AnemonaP explică:

rolling on the floor))))) M-ai facut sa rad.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu... "se cade" inca cica, din pacate. Probabil o sa mai dureze pana cand o sa se ia aceasta decizie. Poate inca nu se acorda suficienta importanta acestui lucru din pacate. Dar prevad un viitor mai bun candva.

Pe langa acest lucru, indiferent ca ne plangem aici sau in alta parte, nu o sa se schimbe absolut nimic, si acesta este doar un alt subiect de discutie ca toate celelalte ^_^ Desi ma gandesc ca stiai si tu asta si ca nu o sa ofere cineva un raspuns clar.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate nu stii dar Romania se afla pe locul doi in randul mamelor minore!
LA educatie sexuala se poate discuta si despre igiena organelor sexuala, ciclu etc... Ca atunci cand iti intarzie menstruatia nu e de vina numaidecat sexul fara protectie...
EDUCATIE PENTRU SANATATE e mai bine?

| Fatamuntilor a răspuns:

Cand vii cu acuzatii atat de grave TREBUIE aduse si dovezi!
Poza e aprobata de admin, nu are ce sterge!

| sierra1 a răspuns:

"vine educatia aia sexuala obligatorie in scoli?"

nu vine că suntem o nație de bisericoși rușinați

| AnemonaP explică:

2-3 ar fi degeaba. Nu toți fac biologie happy unii mai sunt și pe uman. Trebuie introdusă neaparat educația sexuală. Urgent.

| AnemonaP explică (pentru sierra1):

Așa e, e rusine sa pronunți cuvântul sex, se sperie toți bisericoșiilaughing Ce prezervative, ne rugăm și gata

Răspuns utilizator avertizat
| AnemonaP explică (pentru DeeaDiDi123):

Asta e și problema. Trebuie mult mai devreme de a 7-a su pana in a 12-a.

| AdeLeu a răspuns:

In mai putin de 10-20 ani sunt sanse slabe. Macar copiii copiiilor nostri sa beneficieze de asta

| Lukasssz a răspuns:

In Romania niciodata educatia sexuala nu va fi obligatorie in scoli, din pacate.....This country need to burn!

| AnemonaP explică:

rolling on the floor)))) ce specimen! Ferească.

| Dormeo a răspuns:

rolling on the floor ce troll

| Dormeo a răspuns (pentru AnemonaP):

E troll, nu crede nici el ce scrie

| Radicalureloaded a răspuns (pentru AnemonaP):

Ai un limbaj de gipsy traficant de minori, racolatoareo.In poza pare că te-a bătut pestele

| AnemonaP explică (pentru Radicalureloaded):

Eu sunt pestele

| AnemonaP explică (pentru Dormeo):

Nu știu ce sa ziclaughing primul răspuns al lui a părut cam serios. Sper sa fie troll

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu te vad prea bine!
tin sa te anunt ca asemenea comportament nu este tolerat pe site!

| AnemonaP explică:

Ma plătesc ăștia sa promovez educația sexuală in scoli pe TPU rolling on the floor)

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Multi le pun si la misto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa speram ca niciodata.