| AnemonaP a întrebat:

Cand vine educatia aia sexuala obligatorie in scoli? La ce întrebări s-au pus pe aici in ultimul timp, ar trebui sa se dea si teza.

Răspuns Câştigător
| iliiiinca a răspuns:

,, Insistati pe acest subiect doar pentru a avea o acoperire pentru desfrânarea voastră pe oriunde mergeți."
-Ma scuzi, la tine sexul e un păcat? Fii de ce religie vrei dar asta nu înseamnă că poți lua dreptul unui copil la educație, doar pentru ca religia ta te limitează in gandire și acțiuni.

,, Doar pentru că sunt persoane fără educație în general în școli nu înseamnă că trebuie să dăm sistemul peste cap pentru ele."
-Deci afirmi ca sunt adolescenți lipsiți de educație, sa ii lăsam in pace sa ia boli cu transmitere sexuală și sa rămână cu o sarcina?
Cu ce se dă sistemul peste cap? Sunt fete cu care mamele lor nu vorbesc despre menstruație, se sperie când văd sangele pe chiloti și tu vorbești aici de sistem?

,, E destul material didactic pe internet pentru cineva care vrea sa se documenteze."
-Serios? Astăzi o copiliță care este virgină a întrebat speriată pe TPU dacă poate rămâne însărcinată ca a citit pe net ca poți rămâne de pe vasul de la toaletă.
Cred ca habar nu ai ca atâția copii nu dispun de calculatoare, sunt in vârful muntelui iar pentru părinții e o rusine sa vorbească cu copilul lor despre corpul uman. E încă un subiect tabu.

,, Voi cu aceste idei absurde de a veni cu o materie libidinoasa care să inducă elevilor buni aceste idei la vârste fragede meritați sa rămâneți fara net."
-Ce idei?
Să li se explice cum se concepe un copil? Care sunt măsurile contraceptive?
Cum să se protejeze de o sarcină?
Cum să se protejeze de boli cu transmitere sexuală?
Cum să refuze sexul neprotejat?
Să li se explice despre menstruație?
Să li se explice despre consimțământ?
Despre masturbar*?
Despre cum este să faci sex responsabil? Pentru a nu a rămâne cu o boală toată viața sau cu un copil în brațe?

,, N-ai mai vrea să predea și un profesor tinerel cu niste pectorali mai dezvoltati și cu pantaloni mulați?"
-Aici este imaginația ta perversă care sexualizază o simpla materie la școală. Tu ești perversul în ecuație.

,, Se le induci non stop ideea de sex unor minți ușor influențabile chiar și în scop didactic înseamna sa le urci hormonii pe pereți și asta pentru ce? Că ii înveți să folosească un prezervativ?"
- Non-stop? Tu crezi ca de dimineata pana seara o sa le fie predata educația sexuală? Ai făcut biologie la viața ta?
Bine că fac religia și alte prostii nefolositoare și nu învață naibii cum se folosește un prezervativ, pe care mulți nu îl folosesc.
Dacă tu crezi că la educație sexuală te învață numai cum să folosești un prezervativ….

,, Nu sunteți moderni absolut deloc. Sa va fie rușine"
-Moderni? Aici este vorba de educație m, tataie. Tu vorbeai mai devreme de desfrânare și acum aduci vorba despre a fi modern? Cum de toate țările moderne au educația sexuală în programa școlară?

În 2018, 8.621 de fete au devenit mame înainte de vârsta majoratului (10-17 ani), iar 725 dintre ele s-au aflat în această situaţie înainte de a împlini 15 ani.
In același an:
-Danemarca, Slovenia și Luxemburg- sub 50 de nașteri la mame sub 18 ani
-Finlanda, Danemarca și Olanda- Nicio fată sub 15 ani nu a devenit mama in 2018.
Bine ca suntem moderni și avem mii de nașteri la activ printre minore. Amin.

45 răspunsuri:
| AnemonaP explică (pentru anonim_4396):

Care sunt motivele?

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Jus7t):

Cel puțin jumate din țară e plină de. Ai făcut tu statistică să afli asta? Pe tine te-ai inclus?

| sierra1 a răspuns:

Rog atenționați userul pentru mitocănie si violență verbală

| AnemonaP explică (pentru RTK):

Ar merge și pentru băieți, mult mai bine

| Jus7t a răspuns (pentru sadrian46):

Nu, nu m-am inclus.
Nu e o statistica, e părerea mea și a altora cu mult mai multa experiență decât mine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Jus7t):

Părerile îți conduc viața. Dacă ți le formezi după cum ți se pare, așa și trăiești, la voia părerilor.

| Dormeo a răspuns (pentru Jus7t):

Mai mult de jumatate.

| Jus7t a răspuns (pentru sadrian46):

Corect. Tot o consider corecta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și cine sunt receptorii acestor cursuri? Îmi amintesc că s-a incercat chestia asta când eram eu la liceu și toată clasa râdea pe sub mustăți și băieții au primit un imbold sa folosească termenii aia in scopul unor glume.Doar s-ar pune paie pe foc.Tu ca și non-adult nu poți conștientiza ceva din partea unor persoane pe care nu le iei in serios.Copiii aia nu au mintea ta matura încat sa înțeleagă ce trebuie din acele cursuri

| AnemonaP explică (pentru anonim_4396):

Da, pentru ca in Romania, sexul este un subiect tabu. Acei copii n-au vorbit in viața lor cu părinții despre așa ceva. E,, rusine". După câteva ore, totul ar fi normal. Din prostie se rade.

| Emma30555 a răspuns:

Au atâtea surse de informare. E prostia unora care nu sunt în stare sa se informeze, din școală în general ramai doar cu niște informații de baza. Important e sa te ducă totuși mintea sa încerci sa ajungi un om educat și sa mai citești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnemonaP):

E treaba mea sa imi educ sexual copiii.

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce mai faci, Bogdanel? Ce face Daisuky? Sa-i zici ca am intrebat-o