| TsunadeSama a întrebat:

Ce credeti despre educatia sexuala si familiala in scoli? Din ce clasa ar trebui sa inceapa? Ar trebui predata de un profesor de religie?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Educatia sexuala incepe de fapt din clasa a VII_a, la ora de biologie sau anatomie.
Da, ar trebui sa se faca si la licee, din clasa a IX, dar nu de un profesor de religie, ci de o asistenta medicala sau un profesor de anatomie.

| corbulalbrosu a răspuns:

In toate tarile civilizate, Educatia Sexuala este predata incepand din clasa a 5-a sau a 6-a, adica din momentul in care copii ajung la varsta de incepere a pubertatii. Materia este predata de catre profesori care au urmat cursuri speciale pentru a fi instruiti si sa aiba cunostintele concrete, certe, exacte si corecte in acest domeniu sensibil al culturii si pana la urma a unei vieti sociale sanatoase. In nici un caz o astfel de materie NU poate fi predata de preotii (ar fi cea mai sinistra gluma laughing ) carora le lipsesc chiar si cele mai elementare cunostinte medicale si stiintifice corecte in domeniul mecanismului procreerii, insasi prin formarea si crezul lor deformat. rolling on the floor

| mihai69 a răspuns:

Sigur că trebuie predată de un preot. Și desigur, după 45 de ani la fete și 65 la băieți.
La fel cum la seminarul teologic ar trebui să susțină cursuri de religie câțiva proxeneți de renume mondial, nu?
Pe bune?!? Cum poți să întrebi așa ceva în secolul 21?!?
Educația sexuală ar trebui să fie materie obligatorie începând cu clasa a 5-a. Predată de cadre cu pregătire medicală ȘI pedagogică.
Dar cum la noi și aritmetica e predată de suplinitori... ce să mai cerem?

| OldSoul a răspuns:

Hmm, avand in vedere vremurile noastre, da, cred ca aceasta disciplina ar trebui introdusa in scoli, pentru a putea informa elevi despre riscuri, si asa mai departe, cel putin sa stie sa previna riscurile.

Cat despre clasa, tind sa cred ca undeva in clasa a7-a, a8-a ar fi ideal, eventual, inceput lejer din clasa a6-a si aprofundat in urmatorii doi ani.
Si nu, nu ar trebui predata de un profesor de religie, ar trebui predata de un psiholog, sau o alta persoana care sa stie sa explice ce si cum, fara a face referire la un punct de vedere religios.

| SkyPilot a răspuns:

In mod clar inainte de 12 ani. Pe la 12 ani incep sa apara "incidente" intre copii.
Nici vorba de profesor de religie. Nu e cazul sa indoctrinam in niciun fel copiii si sa ii facem sa creada ca sexul este un pacat.

| Superior a răspuns (pentru SkyPilot):

Religiile spun asta, nu Biblia.

| Plato a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu crezi ca poate fi un pacat in unele cazuri?

| SkyPilot a răspuns (pentru Superior):

Iar eu am vorbit de popi, nu de Biblie.

| Superior a răspuns (pentru SkyPilot):

A,ok.
Ortodoxia,catolicismul,etc sunt religii false care promoveaza doctrine inexistente in Biblie. Mai sunt si exagerate si tampite.

| RainmakerX a răspuns:

Pacat ca nu se pune accent pe ea.
Din clasa a 5-a.
Nu chiar. Ar fi mai ok unul de bio.

| Necunoscut112 a răspuns:

Cum să fie educaţia sexuală predată de preot? Nu înţeleg cum ti-a trecut prin minte să intrebi asta. Astept sa ma luminezi.

| Plato a răspuns (pentru Necunoscut112):

Educatie sexuala SI familiala. Un preot i-ar putea invata ce inseamna o relatie frumoasa iar mai apoi o familie si cand ar fi potrivit sa se gandeasca la lucrurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintr-a 5-a.
Profesor de religie? Nu.In niciun caz.Sa le spună "bieților" copii ca dacă se gândesc la sex pana la 18 ani trebuie sa se pocăiască încă pe atat si ca dacă îndrăznesc cumva s-o facă ard pe vecie in flăcările iadului?
Le trebuie o persoana care sa le explica riscurile, eventualele boli si metodele de protecție, nu una care sa-i stropească cu agheasma(ca tot ai spus preot inițial).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred cã ar trebui sa fie o clasã predestinata. Fiecare plod ar trebui sa fie informat o datã cu curiozitatile pe care le are, nu ii bagi pe toti la grãmadã. Asta ar trebui sa inceapa incã de la 3 pana la 15 ani

| wpetterssone a răspuns:

Începând cu clasa a șaptea. Sunt de acord. Ar trebui predată de un profesor de biologie-anatomie și fiziologie umană.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Cred ca ar fi o masura buna care poate chiar ar mai taia din numarul de avorturi. Sexul este ceva ce majoritatea oamenilor practica constant, mi se pare normal sa fie foarte bine educati in privinta asta.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cred ca ar trebui din clasa a 5-a. Nu cred ca ar trebui predata de un profesor de religie, in secolul nostru religia nu mai are un rol atat de significant in societate pe cat avea in trecut si nu cred ca ar trebui impusa.
La noi foarte multe fete de 13-14 au 'relatii' cu barbati maturi de peste 20 si chiar ajung sa ramana insarcinate la aceste varste. Unul din principalele motive este ca oamenii par destul de conservativi cand este vorba de educatia sexuala si se cam feresc de subiect, ceea ce este nu tocmai avantajos pentru nimeni asadar cred ca avem nevoie sa fie introdusa in scolile de la noi.

| Plato a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Cu cata lejeritate mentionezi fetele alea de 14 ani ce raman insarcinate cu unii de 20. Mie mi-e scarba si sa ma gandesc.

| Bianncax a răspuns:

Eu zic ca prin clasa a 4 a sau a 5 a ar trebui
si in niciun caz sa nu fie predata de un profesor de religie, cine stie ce bazaconii le-ar baga in cap bietilor copii