| Phr56 a întrebat:

Care aplicații deținute/create de Microsoft sunt foarte populare pe telefon?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Uite aici cele mai folosite aplicatii Microsoft (pentru telefoane):
1. Microsoft office mobile (Word, Excel, PowerPoint, etc.)
2. OneNote
3. Next Lock screen
4. Xbox (controller)
5. Cortana
6. Bing Search
7. Microsoft Translator
8. One Drive
9. Microsoft Teams
10. Microsoft To-Do

__________________________
Raspuns de BlackPixel.
Daca raspunsul meu a fost bun sau ti-a placut, apasa pe Funda pentru a-l seta ca raspuns castigator.

| Phr56 explică (pentru BlackPixel):

Dar totuși cum sa fie Bing search peste onedrive? Toate motoarele de căutare sunt moarte în afara de Google. Și cum sa nu fie browserul Edge în primele zece?

| BlackPixel a răspuns (pentru Phr56):

Salut!
Edge este destul de nou si inca nu este in top 10 aplicatii mobile Microsoft.
Bing este peste One Drive deoarece multe telefoane folosesc la browserul lor oficial Bing (din ce in ce mai putin). Practic Bing este pre-instalat pe multe dispozitive.

| Phr56 explică (pentru BlackPixel):

Cam așa. Dar mă aștept ca Edge să crească foarte mult, mi se pare un browser extrem de bun, are potențial să ajungă aproape de Chrome, sunt construite amândouă pe același nucleu, practic diferențele între cele două sunt extrem de mici.

| BlackPixel a răspuns (pentru Phr56):

Si eu sunt un fan Edge. Sunt de acord cu tine, dar lumea o tine una si buna ca Google Chrome este singurul browser bun.
Cei de la Microsoft se chinuie de jumatate de an sa tot boosteze Edge-ul si sa-l faca popular, dar nu-i baga nimeni in seama.

| Phr56 explică (pentru BlackPixel):

Ai dreptate, lumea foarte greu renunță la Chrome. Parcă mi-e și milă de cei de la Microsoft că investesc la greu în el și îl îmbunătățesc extrem de mult. Ei chiar fac toate eforturile ca Edge să fie mult mai popular, dar încă nu știu cât le-a ieșit, oricum le-a mai crescut cota de piață de când are nucleul asta. Cred că îi exasperează mai tare faptul că mai sunt care folosesc internet explorer, decât faptul ca nu aleg mai mulți Edge. Și eu sunt fan Edge. Singurul dezavantaj pe cred că îl are Edge față de Chrome este lipsa sincronizării cu contul Google, la care sunt conectate majoritatea telefoanelor.

| BlackPixel a răspuns (pentru Phr56):

Si fix aici se inregistreaza diferenta.
99% din lume are cont Google. Se simt mai confortabil folosind un browser care este tot de la Google, in loc sa foloseasca unul de la Microsoft.
Google are un mare avand din punctul acesta de vedere. Conturile Google sunt folosite la absolut orice. Au Gmail, au Drive, au YouTube, au ce vrei tu. Atunci normal ca lumea va gandi 'Oh, uite. Un browser de la Google. imi voi putea folosi contul pentru asta.'
Incet, incet, lumea va descoperi si Edge, dar va mai dura.

| Phr56 explică (pentru BlackPixel):

"Incet, incet, lumea va descoperi si Edge, dar va mai dura." Trebuie. De câte ori am încercat alt browser, de exemplu Mozilla, Opera, Explorer, m-am întors de fiecare dată la Chrome, nu mi-au plăcut celelalte. Nu s-a întâmplat la fel și la Edge. Încă din primele minute de când l-am deschis, m-am îndrăgostit de el încât nu mai pot să renunț.

| BlackPixel a răspuns (pentru Phr56):

Opera si Firefox sunt horror. Brave mai este acolo, impreuna cu Chrome si Edge.

| Phr56 explică (pentru BlackPixel):

Dacă stai să te gândești și telefoanele cu Windows funcționau foarte bine, dar au fost un eșec dintr-un singur motiv și anume numărul prea mic de aplicații. Nu înțeleg de ce au avut atât de puține. Oricum nu va avea și Edge aceeași soartă cu siguranță. Cei de la Microsoft nu vor să renunțe la el și nici nu au de ce să o facă.

| BlackPixel a răspuns (pentru Phr56):

Corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackPixel):

Și eu folosesc foarte mult edge. Într-adevăr Microsoft edge este o copie a google Chrome. Dar gândește-te ca și Apple Maps este o copie a google maps și lumea tot google maps prefera. Nu știu cum e aplicația, ca nu am avut niciodată iPhone, dar știu ca au ambele interfețe și funcții asemănătoare.

| Bxbcj0101029 a răspuns (pentru BlackPixel):

Și eu folosesc foarte mult edge. Într-adevăr Microsoft edge este o copie a google Chrome. Dar până la urmă și Apple Maps este o copie a google maps și lumea tot google maps prefera. Nu știu cum e aplicația, ca nu am avut niciodată iPhone, dar știu ca au ambele interfețe și funcții asemănătoare.