| amandina_9414 a întrebat:

Care ar fi motivele care te-ar tenta sa vizitezi un muzeu de arta?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Ceea ce se vede pe net nu este acelasi lucru cu ce se poate vedea in muzee. O prima vizita la muzeu, daca n-ai suficienta cultura, o poti face din curiozitate sau ca sa le poti povesti prietenilor ca ai patruns si tu intr-un important lacas de cultura. A doua vizita o vei face ceva mai documentat.Este preferabil sa incepi sa frecventezi muzeul in grup organizat fiindca atunci beneficiezi de explicatiile ghidului. Daca faci vizita individual, ataseaza-te unui grup strain ca sa obtii informatii in plus. Ti se vor deschide portile unei lumi noi.Cine a trecut prin scoala a aflat ca exista pictori si sculptori renumiti. O vizita la muzeu ii prilejuieste o intalnire revelatorie cu opera lor.Acum cand atat de usor poti ajunge si pentru cateva zile in marile orase europene ce vizitezi mai intai? La Dresda nu mergi prioritar la celebrul muzeu Zwinger? La Paris n-ai o oprire obligatorie la Luvru? In Berlin nu-ti rezervi timp pentru muzeul Pergamon? La St.Petersburg n-ai ca obiectiv principal Ermitajul? Exemplele ar putea continua.Marile orase respira cultural si prin muzeele lor. O vizita la muzeu este un beneficiu pentru cultura ta si pentru suflet.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ca sa acumulez cunostinte noi.Niciodata nu poti sti prea multe si niciodata nu poti sti cand va fi nevoie de acele cunosintebig grin

| Bacemi a răspuns:

Sa nu fie o taxa extraordinar de mare si sa fie ceva foarte interesant care sa ma preocupe.

| asdgfhresry a răspuns:

Motiv sa ma intalnesc cu prietenul[viitorullaughing]. Sau ca sa ies din casa, ca de obicei simt ca ma sufoc daca n-am ce face laughing

| adi4ever a răspuns:

Nebunia si idiotenia

| Pisiii :x a răspuns:

Nici unul.Mai degraba ma uit pe net la niste picturi, nu ca m-ar interesawinking

| TzaCaNeL a răspuns:

Lipsa de ocupatie thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce se poate vedea pe net sau in albume nu-i acelasi lucru cu ce vezi in muzeu.Prima data trebuie sa vizitezi un muzeu macar din curiozitate si ca sa poti spune prietenilor ca ai idee de ce se intampla acolo.Este mai bine pentru inceput sa mergi cu un grup organizat fiindca beneficiezi de ghid. Daca mergi individual, ataseaza-te unui grup si tine-te si tu dupa ghid. Ti se vor deschide portile unei lumi.La vizitele urmatoare este bine sa mergi documentat. Orice individ care trece prin scoala afla ca exista pictori si sculptori de renume.Vizita la muzeu prilejuieste intalniri de neuitat cu opera lor.Acum cand poti calatori fie si pentru o perioada scurta in orasele Europei ce vizitezi mai intai? La Dresda nu te duci la marele muzeu Zwinger? La Berlin nu doresti sa vezi muzeul Pergamon? La Paris nu-ti propui sa vezi Luvrul? La St.Petersburg nu ai in vedere in primul rand Ermitajul? Vizita la un muzeu este un beneficiu enorm pentru cultura ta si pentru suflet. Ea trebuie sa devina o obisnuinta.