| anonim_4396 a întrebat:

Care considerați că este vârsta ideală pentru a avea un copil?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

20 - 22 mai tarziu nu merita.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

De ce crezi asta?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa aiba parinti tineri sa nu moara cand e un pusti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm. Hmmmmmm. Probabil 28 de ani.

| Mosotti a răspuns:

27-30 maxim, sa aiba si copilul ala o mama mai tanar.

| Celcestietot a răspuns:

Oricand doresti.

| Frank51 a răspuns:

25-35

| Sofer a răspuns:

Pai trebuie sa fi pregătit/ă pentru asta. Sunt care se căsătoresc de la 15 ani direct cu copii dar vârstă ok sa faci un copil ar fi între 24-30 ani.

| Nemessys a răspuns:

Când ești suficient de matur.
Abia aștept sa ii vad pe aia care vin și zic nu știu ce număr care de cele mai multe ori se apropie sau chiar depășește 30 de ani. Persoanele alea de fapt îți răspund la întrebarea,, când va considerați voi în stare sa aveți un copil? ".

E penibil sa vorbești în numele altora, de parca toți ne-am maturiza la aceeași vârsta...

| Nemessys a răspuns:

M a luat gura pe dinainte.

MOMENTUL ideal( NU VARSTA) pentru a face un copil este.

- când întâlnești o persoana cu care formezi o relație stabila.
- când ați cazut la o concluzie comuna în ceea ce privește copilul și ce planuri aveți cu el pentru viitorul apropiat.
-cand realizezi ca partenerul tău ar fi și un bun părinte de la care copilul poate lua un exemplu. Atenție, dacă e bun cu tine, asta nu înseamnă că ar fi bun și cu el.
- când aveți deja o situație financiara bună și stabila dar și bani strânși pentru mers la medic, hăinuțe și tot ce mai trebuie. Eu zic ca dacă se naște copilul și nu ai măcar 5.000 de lei, o sa fie nasol.
- stabili cu locuință
- stabili cu relația
- stabili cu sursa de venit happy

Dacă toate aceste lucruri + altele ce țin de personalitate, maturitate, gândire etc sunt bine puse la punct, atunci copilul poate fi făcut și la 25 de ani. ( aștept înjurături din partea celor care se maturizează abia la 40 de ani, și care în continuare cred ca maturitatea depinde de vârsta sau ca toți oamenii care au între 20-30 de ani, vor DOAR distracții)

| Goete a răspuns:

99 de ani
Sau 110 happy
Daca cu 110 ai un copil, probabil ai si nepot... si stranepot happy - e varsta ideala sa o ajungi si sa te bucuri de faptul ca ai un copil pe care l-ai vazut crescut

| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea nu are sens daca nu specifici pentru cine.

Ca femeie?
Din punct de vedere biologic la 16-18 ani, varsta (inaintata) a mamei e printe factorii principali care pot duce la probleme pentru fat. Din alte puncte de vedere cand are un partener si venit stabil, cand se simte pregatita si isi doreste acel copil.

Ca barbat?
Varsta nu prea e relevanta la noi deci se aplica doar factorii care i-am mentionat mai sus pentru femei.

| oglindasultanului a răspuns:

Referitor la santatea mamei si copilului, sub 30, chiar 20.

| StrongHeart a răspuns:

33 de ani.
Cred ca atunci esti destul de matur, nu e nici devreme, nici tarziu.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

40-50 de ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Ca femeie e cam tarziu. Eu zic ca intre 25 si 30 de ani. Cine nu se maturizeaza pana la aceasta varsta, ramane cu mentalitate de copil.

| StrongHeart a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Maturitatea nu sta doar in a avea un copil.Nu doar in asta.
Cati nu sunt sunt parinti, dar imaturi si iresponsabili?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Am spus eu asa ceva? Ia mai citeste odata ce am scris!

| Endoryus a răspuns:

Cand esti destul de matur mental sa ai asa responsabilitate si destui bani in cont sa nu duci lipsa de prea multe.

| RKBlue a răspuns:

Depinde.
Mama mea avea 34 de ani cand m-am nascut, si 39(aproape 40) cand fratele meu s-a nascut.
Probleme cu nasterea a avut in ambele dati,dar in niciunul dintre cazuri(din cate am inteles) nu au fost probleme datorita varstei, ci a pozitiei, locului, formarii embrionului, care nu aveau legatura cu varsta.
Am avut o siguranta financiara destul de buna.
Am invatat o gramada de la ea.
Din ce am observat, parintii prea tineri(inainte de 24-25 de ani), in general, par mai stresati, mai putin calmi cu copiii, le "sare tandara mai repede", etc.
Parintii mai in varsta putin au mai multa rabdare(nu mereu, insa) si stiu sa se comporte mai bine cu copiii.
Cred ca varsta pentru a naste ar ttrebui sa fie cuprinsa intre 21 si aproximativ 46(am o cunostinta care la 44 de ani a nascut, fara prea mari probleme, dar a fost extenuata o vreme mai lunga dupa aceea...)
Depinde stabilitatea financiara, pregatirea, maturitatea emotionala, etc.
Nu e o rusine sa nu ai copii.Nu e o rusine sa te simti nepregatita (majoritatea o fac).Si, nu e rusine sa nu ai nici o idee cum te-ai descurca.
Dar e o rusine sa aduci un copil pe lume fara sa ii asiguri conditiile minime necesare si fara sa fi pregatit din macar anumite puncte de vedere.
Da, sunt cazuri de mame minore, stiu eu unul, care s-a terminat frumos.Adica,fata ramas insarcinata, era aproape de revolutie, nu putea face avort, si daca facea era periculos.A nascut un copil care a trait cu bunicii cat era mama sa la facultate si apoi au ramas toti 4 impreuna.A ajuns bine.
Problema e ca multe mame minore nu au ajutorul necesar.
Uneori nu au nimic.
Statul ar trebui sa ajute, sa incerece orice metode, dar din pacate nu o face.Si atunci, trebuie sa ne descurcam cum putem fiecare.
Viata e o lupta si trebuie sa ne asiguram ca ajungem la un castig.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine, undeva pe la 27-28 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci când amândoi sunt maturi și suficient de responsabili pentru protecția și educația generală bună a copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand partenerii se simt pregatiti pentru o responsabilitate asa mare

| CinevaAnonimă a răspuns:

Vârsta când rezişti moral să petreci mai mult timp acasă happy. Cred că pentru femei e ok să aibă minim 20-21 de ani, iar pentru bărbaţi 24+.

| Goddessss a răspuns:

24-32

| Onisim10 a răspuns:

25 de ani.

| BecSpart a răspuns:

Pentru fiecare persoană e diferit. Eu personal nu vreau copiihappy. Părinții mei s-au căsătorit la 35 de ani și la 40 nu mai puteau face copii așa că m-au înfiat. Deci nici prea târziu nu e bine.