Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care crezi ca este scopul tau in aceasta lume?

41 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sa nu o distrug....prea tare.

| sabin89 a răspuns:

"Din codru rupi o ramurea/ Ce-i pasa codrului de ea?" - Lumea poate functiona bine-mersi si fara mine. Dar fiindca tot s-a nimerit sa fiu si eu pe aici, fac si eu ce pot si cat pot. Cu sau fara scop, viata trebuie traita. Ar fi ridicol sa-ti pui capat zilelor asa din senin.

| 4b a răspuns:

Scopu' e secret...sunt cautator de comori si vanator de greseliwinking

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

19 Nu vă strângeţi comori pe pământ, unde le mănâncă moliile şi rugina şi unde le sapă şi le fură hoţii;
Matei 6:19
Divine revelation:
http://spiritlessons.com/Documents/Pastor_Park/index.htm

Sa iL iubesc pe Yeshua HaMesiach.

| Adrianetc a răspuns:

Scopul meu in viata? este sa ma bucur de viata pe care Dumnezeu mi-a dato, este ca sufletul sa-mi fie mantuit, si, avand privilegiul de a ma naste intr-o familie crestina, apropiata de Biblie si biserica, sa raspandesc Evanghelia, bucuria, harul Lui prin orice mijloc.Scopul de a muncii, de a-mi traii viata in mod smerit, cu multa bucurie dar sub frica de Dumnezeu. Este o mai mare bucurie si pace cand te bucuri cand sti ca este un Dumnezeu care este cu tine, decat prin lucrurile de nimic si trecatoare ca, bautura, drogurile, cluburile, sexul si alte lucruri desarte.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu cred că am un scop anume dar ca să îţi răspund eu zic că e pentru a trăii viaţa cu bune şi rele.
Pe curând!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Hmmm...
Intrebarea poate fi inteleasa in mai multe moduri.
Care cred ca ar fi scopul sau care este scopul?
In fine, voi raspunde la ambele intrebari.
Cred ca scopul meu este acela de a convietui impreuna cu celelalte creaturi ale planetei si de a ma reproduce, pentru ca rasa umana sa inainteze in progres si evolutie.
Ce cred eu? Sau care as dori sa fie scopul? Sa inteleg si sa invat cat mai multe despre Evolutia Universala, evolutia planetei noastre si umanitatii, sperand la noi descoperiri stiintifice ce ne-ar putea schimba perspectiva asupra a tot ceea ce exista.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Crezi in Dumnezeu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce as crede in ceva ce nu poate fi vazut, simtit, auzit?
Religia este o forma de organizare a maselor.Religia reprezinta principala sursa moralizatoare a umanitatii.Dar acum, am evoluat, morala ne-o cream dupa anumite principii evolutioniste, nu dupa o carte in care se spune ca omul a fost creat din tarana si dupa chipul si asemanarea preacunoscutului Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Desigur, hai sa '' imbratisam'' principiile evolutioniste.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Embrace yourself, the low level irony is coming.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu eram ironic...

| abcabcabc a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

=))))))))))))))))))))))) da =)))))))))))))))))))))
Zice tipul care are ca poza de profil un extraterestru
Sa sti ca religia ne-a convins pe noi romînii sa ne aparam depturile si sa luptam pentru tara si tot ea civilizeaza oamenii
http://dilemaveche.ro/......ea-da-gres
citeste asta

| anonim_4396 explică (pentru abcabcabc):

Ce naiba face? Civilizeaza?

| abcabcabc a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap

| anonim_4396 explică (pentru abcabcabc):

Deasta sunt oamenii asa civilizati...

| Adrianetc a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

"de ce as crede in ceva ce nu poate fi vazut, simtit, auzit", Este curios cum tocmai in perioada asta cand se afirma foarte mult lucrul acesta, s-au facut cele mai multe descoperiri in lumea celor nevazute. Dumnezeu i-a facut de rusine pe oamenii de stiinta necredinciosi, tocmai prin descoperirile stiintei! Au fost descoperite ultasunetele, acare nu pot fi percepute de urechea omeneasca. Desi nu le auzim asta inseamna ca nu exista. S-au desoperit tot felul de unde si radiatii electromagnetice, incepand cu cele care au lungimi de unde de o miliardime de milimetru numite raze cosmice. X, gama etc. Toate acestea nu pot fi percepute de ochiul nostru, dar asta nu inseamna ca ele nu exista. Sfanta Scriptura spune ca : tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad".In timpurile moderne, cand s-a cercetat strucura atomului, stiinta a confirmat in mod stralucit aceasta afirmatie a Bibliei, facuta in urma cu 2 mii de ani in urma. Esti cumva tu cea mai inteligenta fiinta "evoluata" vreodata, ca prin cercetarile tale amanuntite sa spui ca Dumnezeu nu exista? prin ce ai spus tu, dupa deductia ta, Dumnezeu este vizibil, Ai cercetat tu toate planetele, galaxiile, tot universul, ca prin urmare sa spui : Dumnezeu nu exista? Esti un om, cu defecte, dar iubit de Dumnezeu. Cum poti sa-l "vezi" simti, pe Dumnezeu cand nici macar nu vrei sa faci asta? Cuvantul Lui Dumnezeu spune sa-l cautam, caci El se va face "vazut", Nici macar nu suntem demni de El dar el ne da harul asta. Nu stii tu cum e cand il simti prezent, Cand ma rog, Cand citesc din Biblie. Sunt folosite metafore "tarana pamantului " "coasta lui Adam", pentru ca Geneza este scrisa cu mii de ani in urma, Dar sa nu ai tu tupeul sa spui ca Dumnezeu nu exista.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Adrianetc):

Bravo,ai funda.

| Adrianetc a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce inseamna asta?, ironie? indiferenta?, crede-ma, ar trebui sa-ti pese de sufletul pe care il ai. Ar trebuii sa ma te gandesti la ce ti-am zis, pentru ca poate asta e si cheia unei vesnicii fericite si lipsite de pacat, suferinta. Dar presupun ca tu vrei sa-ti traiesti viata la maximum, una perfecta si lipsita de nevoia de Dumnezeu, dar ar trebui sa ne pese de viata de dincolo de asta. Ce conteaza? 60-80 de ani? sau o vesnicie,?

| abcabcabc a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care respecta religia crestino-ortodoxa si cele 2 legi ale ei
1. Iubestel pe Dumezeu.
2. Iubesteti aproapele ( toti oameni ).

Răspuns utilizator avertizat
| KristalPop a răspuns:

Eu cred că scopul meu în acestă lume este acela de a dovedi mai departe că oamenii prin însuşirile şi faptele acestora sunt întradevăr specia dominantă a acestei planete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ma joc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să încep al Treilea Război Mondial.

| adrew a răspuns:

Sa ma eliberez de suferinta, gindul ca cindva o sa mor imi produce suferinta, deci ori devin nemuritor ori mor ca sa scap de acest gind

| Chio9 a răspuns:

Consider ca inca nu l-am descoperit, si n-o sa-l descopar pana nu se realizeaza, deoarece inca nu stiu pentru ce ma pregateste Dumnezeu.

| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Sa fac lumea mai buna pe oriunde merg si actionez.

| Funions a răspuns:

O vorba veche spune ca daca sadesti un om sau o planta, construiesti sau cumperi o casa, intemeiezi o familie si faci un copil inseamna ca ti-ai indeplinit menirea pe pamant.Eu cred in aceasta vorba si consider ca toti ar trebui sa procedeze asahappy

| dragoilidia a răspuns:

Sa am un partener de viata, sanatate, pasiunisi pe Dumnezeu mereu langa mine. fundita?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru dragoilidia):

Cred ca principalul scop al tau este sa strangi fundite. Am i wrong?

| dragoilidia a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Eu sunt foarte matura.cat despre comentariu e si amuzant.dar chiar as vrea fundite.eu sunt logata pe TPU acum o zi deci nu prea am strans fundite.cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu-mi pasa de ''funditele'' voastre.

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Sunt curios ce scop ai tu...

| anonim_4396 explică (pentru dragoilidia):

Imi pare rau ca te dezamagesc. Nu ofer ''fundita''

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru dragoilidia):

Am atatia ani cat sa imi dau seama ca generatia de tineri din ziua de azi se rezuma la mediocritatii si lucruri total inutile.

| dIzzEE a răspuns:

Sa evoluez

| Iuliapaula12 a răspuns:

Scopul meu pe acest pamant e sa imi fac parintii mandri de minewinking happy

| Gygs a răspuns:

Sa o schimb. Al tau care este?

| anonim_4396 explică (pentru Gygs):

Scopul meu? Nu am asa ceva...

| Gygs a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om are un scop in viatawinking Tu nu ti-ai dat seama pana acum care e...

| PandaROCK a răspuns:

Sa ma dau cu presu pe tavan in timp ce mananc alunee. ^^