| mODIN a întrebat:

Care e cea mai mare si mai evidenta teapa pe care ati vazut ca si-a luat-o cineva?

4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Am patit eu una spre rusinea mea. Mi-o si meritam ce-i drept, dar m-am invatat minte.
Detin un cont de Steam ( platforma prin care achizitionezi si joci jocuri video ). Pe steam am si prieteni ce mai trimit cereri si invitatii la anumite jocuri. O data am primit de la un prieten care a fost hack-uit ( fara sa stiu asta ) un mesaj cu un link care ma trimitea spre un voucher de 50$ pentru anumite jocuri. Era foarte evidenta teapa, dar lacomia mea de atunci m-a facut sa-mi pierd ratiunea in acele 2 minute in care am dat click pe link, am introdus datele mele de logare de la platforma, apoi ramanand cu un cont furat de un hacker din Rusia laughing). Aveam jocuri pe platforma care valorau in total undeva la aproximativ 5000 de lei, adunate de ani de zile. Am clacat cand mi-am dat seama, si disperat am petrecut 3 ore incercand sa-mi recuperez contul. Din fericire, am reusit.

| mODIN explică (pentru StoicAnalysis):

Mi-am facut cont pe steam acum vreo 15 ani. Nu l-am folosit aproape deloc. De vreo 20-30 de ori pe an primesc email ca cineva din Rusia a incercat sa-mi intre in cont laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru mODIN):

Sa incerce cineva sa-ti sparga contul e una, dar sa fi atat de imbecil ( eu ) incat sa introduci datele tale de cont pe un link dubios si evident, e alta laughing
Adica nu e ca si cum am descoperit recent internetul si am cazut in plasa. Cunosc si stiu aproape toate tipurile de tepe, dar sa pici intr-una din lacomie oarba, e cel mai imbecil lucru pe care mi-l pot eu imagina. laughing

| anonimulll12345 a răspuns:

Un amic voia a se muta in chirie in strainatate, a gasit oferta pe net a luat legatura cu proprietarii pe net si telefonic dar fara sa vada fizic aparatamentul a virat bani dupa care asa numitii proprietari care erau intr-o alta tara au inceput sa vina cu scuze ca trebuie sa trimita cheia prin posta si cer taxe vamale iar amicu meu a tot virat banii ce-i avea in decurs de 1 luna pana cand proprietarii nu au mai raspuns...
O avut in total paguba de aproape 10.000 lei