| Smallquestion a întrebat:

Care e de fapt diferența dintre proverb și zicătoare? Vă rog un răspuns concret și amplu, deoarece pe net e prea puțină informație.

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Niciuna
zicatoare- Frază scurtă, uneori rimată, asemănătoare maximei, prin care creatorul popular exprimă o constatare de ordin general, filozofic, un principiu etic, o normă de conduită etc.; zicătură, zicală, proverb

proverb-Învățătură morală populară născută din experiență, exprimată printr-o formulă eliptică sugestivă, de obicei metaforică, ritmică sau rimată; zicală, zicătoare, parimie