| usernamealy a întrebat:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte e o expresie? Sau e ceva proverb, zicatoare

9 răspunsuri:
| usernamealy explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| neutrino a răspuns:

Si, si.

| anonimg a răspuns:

"Dar daca se intampla o nenorocire, vei da viata pentru viata,
ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mana pentru mana, picior pentru picior,
arsura pentru arsura, rana pentru rana, vanataie pentru vanataie." (Exod.21:23-25)

"Daca cineva raneste pe aproapele lui sa i se faca asa cum a facut si el:
frantura pentru frantura, ochi pentru ochi, dintre pentru dinte; sa i se faca aceeasi rana pe care a facut-o el aproapelui sau." (Levitic.24:20)

Biblia.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/24/20/#20
Aceasta face parte din legile civile ale Vechiului Testament.

"Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. " (Matei.5:38) (Noul Testament).

| cristimihailov a răspuns:

De fapt, expresia vine din vechiul testament cand Dumnezeu dadea niste povete...

| peperonies a răspuns:

Da

| Anonimuserr a răspuns:

Bun este principiul celor 3 muşchetari această expresie.

,, Ochi pentru ochi şi dintre pentru dinte".
Este un principiu muşchetăresc care îl are şi NATO în art. 5 din carta sa.

| Eastwood a răspuns:

Poate fi interpretata si ca zicala si ca expresie, depinde in ce context o pui!

| syd a răspuns:

E legea talionului

| davidrcv a răspuns:

E zicatoare