| amaadina a întrebat:

Care e diferenta dintre gloante oarbe, gloante de cauciuc, gloante adevarate si pistol cu aer comprimat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este incorect spus gloante(se numesc asa doar in vorbire populara), corect este cartuse oarbe si cartuse adevarate. Cartusul este format din tub, pulbere, capsa de initiere si glont. Cartusul orb are numai primele trei elemente, lipsind glontul. La cartusul real glontul este, de regula, din plumb invelit in otel ori cupru iar la celalalt glontul este din cauciuc. Pistolul cu aer comprimat arunca glontul folosindu-se de aerul comprimat si nu are legatura cu cartusele.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta ar fi ca:-gloantele oarbe nu se vad cand tragi in cineva, iar gloantele adevarate sunt cele mai folosite, care le folosesti in orice pistol am si eu un glont dar nu-l folosesc. Sper sa-ti prinda bine informatia mea.PE CURAND!